גינה ים תיכונית – טיפים לתכנון ועיצוב גינה ים תיכונית

גינה ים תיכונית היא הגרסה המקומית של גינות הנוי והיא מחברת אותנו לאקלים ולטבע שגדלנו עליהם, כך שזו ללא ספק הגינה המתאימה ביותר עבור מי שרוצה להרגיש בבית.

למרות שגינה ים תיכונית קרובה מאוד לגינה ארצישראלית, יש כאלו אשר מתייחסים אליהן כשתי גינות נפרדות או מכנים את הגינה הים תיכונית "גינה ארצישראלית ים תיכונית. בניגוד לגינה הארצישראלית שבה צומחים בעיקר צמחים מקומיים, בגינה ים תיכונית יכולים להיות גם צמחים נוספים מאגן הים התיכון שעדיין יתאימו לאקלים המקומי כאן.

הקמת גינה ים תיכונית

הקמת גינה ים תיכונית היא פשוטה יחסית לעומת גינות אחרות וזאת בין היתר בשל העובדה שעושים שימוש בחומרים מקומיים מסביבת הגן וכך אין צורך לייבא צמחים ממקומות רחוקים. בנוסף לכך, מכיוון שלגן ים תיכוני מראה פרוע יחסית ואין צורך לגזום אותו לעיתים קרובות, הרי שהתחזוקה שלו פשוטה יחסית.

גם מבחינת השקיה, הגינה הים תיכונית היא גינה הוליסטית ואקולוגית המתחברת עם מזג האוויר המקומי. אומנם רצוי לשתול חלק מן הצמחים בצל על מנת לשמור עליהם מהקיץ הישראלי, אך מכיוון שחלק גדול מהם הם חסכוניים במים, ההשקיה בתקופת החורף היא מינימלית.

 מלבד זאת בהקמת הגינה, עדיף לעשות שימוש בצמחים עמידים בפני מחלות ומזיקים הנפוצים בגינה על מנת לשמור על הפן האורגני של הגינה ולצמצם עד כמה שניתן את השימוש בחומרי הדברה או לחלופין לעשות הדברה ביולוגית בהתאם לצורך.

עיצוב ותכנון גינה ים תיכונית – איך עושים את זה נכון?

טיפים להקמת גינה ים תיכונית בחצר

עיצוב גינה ים תיכונית עושה אף הוא שימוש בחומרים המקומיים. לדוגמה, טראסות, אבנים מאבן טבעית וחיפוי קרקע אורגני הם מבין האלמנטים היסודיים באמצעותם אפשר לתחום אזורים מסוימים וליצור שבילי הליכה בתוך הגן.

כאמור, לכל אזור בארץ ישנם את החומרים הייחודים לו: החל מאבני הכורכר המאפיינים את אזור החוף ועד לאבני הבזלת המאפיינים את רמת הגולן. ישנם גם חומרים פופולאריים נוספים כגון שבבי עץ אותם מפזרים על מנת למלא את החללים שנותרו חשופים.

מבחינת הצבעים, הגינה הים תיכונית מאופיינת בצבעים מתונים יחסית. צבע העלים בתקופות השונות נע בין אפור לירוק עם גווני ביניים כגון אדום וצהוב.

דבר נוסף : חשוב שתהיה בגינה לפחות פינת ישיבה אחת מוצלת. אם העצים צעירים ועדיין לא מספקים מספיק צל, אפשר להשתמש בפתרונות הצללה כגון פרגולות או סככה ירוקה.

רשימת צמחים לגינה ים תיכונית

עיצוב ותכנון גינה ים תיכונית

כאמור, הצמחייה בגן ים תיכוני הינה שילוב בין הצמחים המקומיים לבין צמחים נוספים מאגן הים התיכון.

לפיכך, מגוון הצמחים אותו ניתן לשלב הוא רחב ביותר.

צמחים ושיחים ירוקי עד לגינה ים תיכונית:

 • אלת המסטיק
 • הדס

שניהם שנראים טוב גם בתקופת הקיץ הקשה.

צמחים עונתיים לגינה ים תיכונית:

 • המרווה המשולשת
 • כליל החורש

הפריחה של שניהם באביב היא יפה במיוחד.

עוד משפחה חיונית היא צמחי הבצל והפקעת (גיאופיטים) המוכרים לכל אחד מאיתנו:

 • רקפות
 • כלניות
 • אירוסים
 • נרקיסים ועוד.

יתרונם הוא בכך שאין צורך להשקות אותם בקיץ ובכל חורף או אביב הם יצמחו מחדש מן האדמה לאחר שהחלקים שנמצאים מעל פני הקרקע מתו.

וכמובן שאי אפשר בלי עצי הבוסתן:

 • עץ זית
 • עצי תות שונים
 • אשכוליות
 • לימון וכו'.

אלו יספקו לנו גם פירות אורגניים ישירות מן הטבע ולרוב טעמם יהיה הרבה יותר טוב ממה שמוצאים בסופרים ובשווקים.

קבוצה נוספת של צמחים היא צמחי התבלין כמו הרוזמרין או המרווה מהם אפשר להכין חליטות שונות.

רוזמרין גידול ביתי
צמחים לגינה ים תיכונית

שירותים נוספים

גינת גג

חיי העיר מציעים אינספור דברים נפלאים – החל מחיי לילה תוססים, תרבות צבעונית, אוכל מצוין ועוד. יחד עם זאת, לעיתים קרובות אנשים מרגישים שהחיים האורבניים

קרא עוד »

גינה במרפסת

כיום יותר ויותר אנשים עוברים לגור בבניינים משותפים מתוך בחירה והעדפה אישית, אולם, הדבר היחידי שהם מתגעגעים אליו הוא ללא ספק היתרונות בבתי קרקע עם

קרא עוד »

גינת ירק

אז קראתם יותר ויותר כמה זה נחמד לגדל גינת ירק קטנה בבית – אבל אתם בכלל לא יודעים מאיפה להתחיל, מה צריך? האם אפשר לגדל

קרא עוד »

גינה אנגלית

אם יצא לכם לבקר באנגליה וכשחזרתם לארץ חשבתם על הקמת גינה אנגלית בחצר ביתכם, בוודאי ראיתם בדמיונכם גינה גדולה ומוקפדת עם ערוגות פרחים צבעוניות ושבילים

קרא עוד »

שיטת עבודה

שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!

יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות

האיזורים שבהם אנחנו עובדים

יצירת קשר

דילוג לתוכן