גיזום עצים

מלבד העובדה כי גיזום עצים מקנה להם צורה אסתטית ומונע מהם להפוך למפגע ולחסום דרכים חשובות, לגיזום עצים יש גם תפקיד מכריע בשמירה על מחזור החיים של העצים והארכתו.

היתרונות בגיזום עצים 

1. כאשר העץ צעיר מבצעים גיזום על מנת לעצב את צורתו ולשמור על מבנה שלד חזק ויציב גם לעתיד. בשלב זה מספיק להשתמש במשור או מזמרה ואין צורך להסתייע בציוד טיפוס מיוחד. יש מספר שיטות עיצוב כגון גיזום גביע צירי וגיזום גביע אותן נתאר בהמשך.

2. גיזום של עץ בינוני כבר דורש עבודה זהירה יותר על מנת למזער ככל הניתן את הנזק ולמנוע מצבים בהם נקל על מזיקים שונים לחדור אל תוכו. זהו כבר גיזום שדורש לרוב בעל מקצוע ושימוש בציוד שאין בהכרח בארגז הכלים של כל גנן חובב.

3. גיזום של עץ בוגר נעשה לרוב על מנת למנוע התהפכות או היווצרותם של שברים. כאן הסיכון ליצירת פצעים וחדירת מזיקים הוא גבוה. יש גם לקחת בחשבון שההתאוששות היא חלקית ועשויה לקחת זמן רב.

גיזום עצי פרי ועצי הדר

כאשר אנחנו מדברים על גיזום עצי פרי ועצי הדר, יש להבדיל בין שלוש קבוצות עיקריות:

  • עצים פרי נשירים כגון תפוחים ואפרסקים
  • עצי פרי ירוקי עד כגון אבוקדו, מנגו ושסק
  • עצי הדר כגון עצי לימון ותפוזים

עצי פרי נשירים

את העצים הנשירים בדרך כלל גוזמים בחורף, כלומר, בחודשים ינואר פברואר עוד לפני הפריחה והלבלוב וניתן לבצע תיקונים שונים בקיץ ובסתיו. המטרה היא בעיקר עיצובית ולכן מתבצעת כאשר העץ צעיר.

כאן יש להבדיל בין עצי פרי עסיסיים לבין עצי פרי עם נטייה להישבר כגון אפרסק או תפוח.

עצי פרי עסיסיים בדרך כלל מעצבים בשיטת גיזום גביע. זהו גיזום בו אנחנו משאירים בתחילה רק את הגזע ומחכים כשנה עד שיצמחו ענפים חזקים בצורת גביע. בשני החורפים הבאים אנחנו מבצעים גיזום נוסף על מנת לחזק את הענפים.

לעומת זאת, עצים הנוטים להישבר מעצבים לרוב בשיטת גיזום עם ענף מוביל (גיזום גביע צירי). כאן מקצרים בתחילה את הגזע ומשאירים רק מספר ענפים הפונים כלפי מעלה על מנת שלאחר מספר שנים יתקבלו ענפים חזקים.

גיזום עצי פרי ירוקי עד

עצי פרי ירוקי עד נהוג לגזום דווקא לאחר הקטיף. כלומר, בסתיו או באביב. כאן המטרה של הגיזום היא בעיקר על מנת לתת ליותר אור להיכנס למרכז ("דילול").

גיזום עצי הדר

עצי הדר גוזמים מעט מאוחר יותר בסוף החורף בחודשים פברואר ומרץ עוד לפני הפריחה. זאת על מנת שתהליך הצמיחה שלהם בעונה הבאה יהיה מהיר יותר.

בנוסף לגדילה בריאה יותר, כאשר יש על גבי העצים ענפים חולים ומיובשים שאינם תורמים עוד לעץ, הרי שבאמצעות הגיזום של הענפים האלו יהיה ניתן לעודד גיזום ענפים צעירים יותר.

מלבד זאת יש גם עצי פרי שאין צורך לגזום כגון עץ תמר או עץ בננה.

מחירים ועלויות גיזום עצים

גיזום עצי פרי עולה לרוב כמה מאות שקלים, אלא אם כן מדובר בגיזום של מספר עצים יחדיו, מה שעשוי להוריד את המחיר עבור כל עץ. המחירים והעלויות לגיזום עצים משתנים בהתאם לגודל העבודה והמורכבות שלה.

איך לגזום עצים בצורה נכונה?

ישנם שיטות ספציפיות לגיזום של עצים שונים גם בתוך קבוצת עצי הפרי, אך הגיזום הבסיסי מורכב משלוש טכניקות בסיסיות: דילול קיטום והסחה.

1.דילול: כאן חותכים את כל הענף עד לבסיס כדי להסיר אותו לחלוטין. נועד להרמת נוף העץ או לגיזום של ענפים שבורים.

2.קיטום: למעשה קיצור של ענף קיים וארוך מדי או ענף שרוצים שילבלבו ממנו ענפים קצרים יותר. הלבלוב של הענפים החדשים יקשו על הענף עצמו להתעבות.

3.הסחה: גיזום מיד לאחר הסתעפות של ענף גדול וענף קטן יותר כאשר הענף הקטן יותר פונה כלפי מעלה. זאת על מנת לעודד צמיחה לכיוון מסוים.

חשוב לזכור: הגיזום עצמו הוא בלתי הפיך ובדרך כלל אי אפשר "לתקן" גיזום קיים. לכן יש לתכנן אותו מראש. אם אינכם בטוחים כיצד לבצע אותו, הסתייעו בבעל מקצוע.

צוות הגנן הנדיב מציע שירותי גיזום עצים מקצועיים במחירים אטרקטיביים, התקשרו עוד היום לשיחת ייעוץ ללא עלות או התחייבות.

גיזום עצים הגנן הנדיב

שירותים נוספים

טיפים לשתילת וזריעת דשא בגינה

שתילת מרבדי דשא טבעי

בעבר, כדי ליהנות מגינות ומדשאות מלאות בדשא היה צריך להתאזר בסבלנות רבה; התהליך דרש זריעת דשא מאפס, כלומר זריעה של זרעים, טיפוח הזרעים, השגחה על

קרא עוד »

חיפוי קרקע

זה לא סוד שהקרקע היא בסופו של דבר מקור החיים עבור רוב האורגניזמים על פני כדור הארץ ובראשם הצמחים אשר להם היא מהווה את מקור

קרא עוד »
גיזום עצים הגנן הנדיב

גיזום עצים

מלבד העובדה כי גיזום עצים מקנה להם צורה אסתטית ומונע מהם להפוך למפגע ולחסום דרכים חשובות, לגיזום עצים יש גם תפקיד מכריע בשמירה על מחזור

קרא עוד »
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן