גינת מרפסת

כיום יותר ויותר אנשים עוברים לגור בבניינים משותפים מתוך בחירה והעדפה אישית, אולם, הדבר היחידי שהם מתגעגעים אליו הוא ללא ספק היתרונות בבתי קרקע עם גינה רחבת ידיים ואדמת גינון. יחד עם זאת, כיום הקמה וטיפוח גינה במרפסת יכולים להיות פשוטים ותוכלו ליהנות מפינת חמד מעוצבת ויפיפייה שמניבה לכם פירות במלוא המובן של המילה. אז מה השיקולים שחשוב לקחת בכל הנוגע להקמת גינה במרפסת? מי יכול לעשות את זה? ומה העלויות?

עיצוב תכנון והקמת גינה במרפסת

תוכן עניינים

נתחיל מהעובדה הבאה: כל אחד יכול להקים גינה במרפסת, כן – גם אם אין לכם ניסיון עם צמחים, גם אם מעולם לא גידלתם ירקות, או פרחים וכן…גם אם אתם נחשבים ל"רוצחי פרחים".

אנחנו יודעים שמדובר במשפט פופולרי והומוריסטי בכל הנוגע לגידול צמחים, אבל חשוב להדגיש שאין דבר כזה רוצחי צמחים, יש רק חוסר ידע וניסיון וזה הדבר שהכי חשוב לקחת בחשבון בכל הנוגע לגינון – הכול עניין של ניסוי וטעייה, תשאלו כל גנן וחקלאי כמה צמחים הם הרגו, אתם כנראה הולכים להיות מופתעים מהתשובה (רמז: הרבה).

אילו גינות אפשר להקים במרפסת?

 • גינת ירק: אם אתם אוהבים ירקות טריים בסלט שלכם, תוכלו לגדל ירקות טריים ונפלאים בגינת ירק אורגנית במרפסת ביתכם. בהמשך נרחיב אילו צמחים מומלץ לגדל בהתאם לחשיפה לשמש, ואילו ירקות אתם יכולים לגדל לפי עונות השנה.
 • גינת תבלינים: אדניות במרפסת מהוות מקום גידול נפלא עבור גינת תבלינים מסוגים שונים. אם אתם רוצים לגדל תבלינים טריים במרפסת ביתכם, מומלץ לגדל את התבלינים הבאים, לפי החשיפה לשמש:

  מרפסות בכיוון מזרח, מערב ודרוםזותה לבנה, גרניום לימוני, זיבא, לואיזה, נענע וגם פטרוזיליה מתאימים במיוחד לגידול במרפסות עם חשיפה למזרח, למערב ולדרום.

  אם יש לכם מרפסת בכיוון דרום או מערב, תוכלו לגדל בה כוסברה, זעתר, עשב לימון (למון גראס), תימין, לוונדר וגם מרווה.

  במרפסות עם חשיפה לצפון או מזרח יש אפשרויות גידול מוגבלות יותר, מבחינת תבלינים. במרפסות האלו ניתן לגדל בעיקר בזיליקום ומליסה, לעומת מרפסות אחרות.

צמחים למרפסת שמש מזרחית

אילו ירקות אפשר לגדל בגינה במרפסת?

 • ירקות חורף: בימים הקרירים של השנה אתם יכולים לגדל ירקות נפלאים למאכל, כמו קולרבי, חסה, כרוב, גזר וגם צנונית.
 • ירקות קיץ: בימי הקיץ החמים בישראל אתם יכולים לגדל ירקות נוספים, כמו עגבניות שרי, חצילים, מלפפונים, וגם פלפלים מתוקים או חריפים. מה שחשוב להקפיד עליו מבחינת גידול ירקות הוא שמירה על כמות אדמה נאותה, וכן מרחקי גדילה שמאפשרים גידול מיטבי של הירקות.
גידול פלפל חריף באדנית במרפסת

תחזוקת גינת מרפסת

כפי שאמרנו, גינה במרפסת דורשת פחות תחזוקה מגינת קרקע. אולם, זה לא אומר שלא צריך להקפיד על התחזוקה שלה. אם אתם מקימים גינה במרפסת, עליכם לבצע את פעולות התחזוקה הבאות:

 • וודאו שיש לצמחים ניקוז מתאים – בחרו עציצים ואדניות עם פתחי ניקוז שמתאימים לסוג הצמחים שאתם מקבלים
 • החליפו כלים בעת הצורך – כאשר צמחים בעציצים ואדניות גדלים, השורשים שלהם גדלים גם הם, וזקוקים ליותר מקום. לכן, יש להעביר את הצמחים האלו לכלים גדולים יותר, ולאפשר להם לצמוח באופן אופטימלי.
 • השקו את הצמחים בזמנים הנכונים –  בין שמדובר במצע מנותק או מצב באדמה, צמחים זקוקים להשקיה בכמות הנכונה ובזמנים הנכונים. בגינת המרפסת שלכם יש לבצע השקיה מספקת של הצמחים, וכמובן גם לוודא שיש ניקוז מתאים.
 • בדקו האם יש מזיקים מפעם לפעם –  למרות שצמחים במרפסת גדלים במצע מנותק, הם עדיין יכולים להיות פגיעים למזיקים. תולעים, פטריות, כנימות ואפילו עשבים שוטים יכולים להזיק לצמחים במרפסות. לכן, מומלץ לבדוק את הצמחים שלכם מפעם לפעם, ולא להתעלם מסימני אזהרה של מזיקים. אם אתם מבחינים בנזקים של מזיקים על צמח אחד, הם יכולים להתפשט גם לאדניות אחרות, ומומלץ לטפל במפגע בהקדם.
עיצוב גינה במרפסת

מה היתרונות של הקמת גינה במרפסת?

הקמת גינה במרפסת מוסיפה חן רב לכל דירה, והופכת גם דירות באזורים אורבניים למלאי חיים וצבע. לגינות המיוחדות האלו, שצומחות מעל הקרקע, יש יתרונות רבים, והבולטים שבהם הם:

 • גישה נוחה לגינה – גידול של גינה במרפסת הוא נוח מאוד. אתם יכולים לצאת למרפסת שלכם, ולטפל בצמחים בלי להתכופף או להתאמץ יותר מדי. צמחים בגינה מגדלים באדניות, כך שאתם יכולים למקם אותן כרצונכם, ולטפל בהן בלי בעיה.
 • ניוד הצמחים בקלות – כאשר מגדלים גינה במרפסת, היא חשופה לתנאי מזג אוויר משתנים. הודות לגידול באדניות ועציצים, אתם יכולים להזיז את הצמחים בקלות, בלי לפגוע בהם, ולאפשר צמיחה מיטבית בהתאם לתנאי מזג האוויר.
 • אפשרויות גידול רבות – גידול של צמחים שונים במרפסת מאפשר לכם לעשות ככל שעולה על דמיונכם. אתם יכולים להשתמש בכלים שונים שיש בביתכם בתור עציצים, לגדל צמחים שונים, לגדל ירקות ופרחים, ולעצב מרפסת יפיפייה ומלאה בחיים.
 • עלויות נמוכות יותר – תחזוקה של גינה שצומחת מהקרקע דורשת השקעה של זמן, ולעתים גם של כסף רב. לעומת זאת, תכנון, הקמה, תכנון, עיצוב ותחזוקה בגינות שגדלות במרפסות היא פשוטה יותר, והעלויות נמוכות הרבה יותר לעומת גידול באדמה.
עיצוב והקמת גינה בפנטהאוז

9 טיפים לעיצוב ותכנון גינה במרפסת

אם אתם מעוניינים להקים גינה במרפסת, חשוב לתכנן אותה כמו שצריך, והטיפים הבאים יעזרו לכם במשימה:

 • לפני הכל, בדקו את יכולת ההעמסה במרפסות – כאמור, יש במרפסות מגבלת משקל מבחינת הצמחים שניתן לגדל בה. לפני שאתם רוכשים אדניות ועציצים, במיוחד מחומרים כבדים, כמו בטון, אתם צריכים לדעת מה מגבלות ההעמסה במרפסת שלכם. לשם כך צריך הנדסאי או מהנדס מוסמך שיבחן את מבנה המרפסת, תכנון הבנייה שלה, ופרמטרים אחרים שמשפיעים על יכולת ההעמסה של המרפסת.
 • כמה מרחב יש לכם – גם אם יש לכם מרפסת קטנה – אתם עדיין יכולים להקים גינת תבלינים במרפסת. תוכלו לנצל את המעקה לתליית אדניות ואם יש לכם קירות לא מנוצלים גם שם ניתן לתלות עציצים על משטחים באופן יצירתי ובטיחותי. ניתן ליצור גינה בכל מרחב גם אם הוא קטן.
 • האם אתם חשופים לרוחות? יש צמחים שמסתדרים מצוין עם רוחות ויש כאלה שעלולים למות מהן במהירות. שוב, גם כאן הכול קשור לבחירת צמחים שנכונה ומותאמת למרפסת שלכם. אם המרפסת שלכם נמצאת בקומה גבוה חשופה לרוחות חזקות, יש דרכים רבות שיוכלו להגן על הצמחים שלכם מפני הרוח וכך להגן על צמחים שבריריים יותר. בנוסף, תוכלו להגן עליהם בכך שתמקמו אותם על הרצפה ולא על המעקה או תלויים מהגובה.
 • האם אתם חשופים לרוחות? יש צמחים שמסתדרים מצוין עם רוחות ויש כאלה שעלולים למות מהן במהירות. שוב, גם כאן הכול קשור לבחירת צמחים שנכונה ומותאמת למרפסת שלכם. אם המרפסת שלכם נמצאת בקומה גבוה חשופה לרוחות חזקות, יש דרכים רבות שיוכלו להגן על הצמחים שלכם מפני הרוח וכך להגן על צמחים שבריריים יותר. בנוסף, תוכלו להגן עליהם בכך שתמקמו אותם על הרצפה ולא על המעקה או תלויים מהגובה.
 • כמה אתם מוכנים לתת לגינה שלכם? גם אם אתם מחפשים את הצמחים הכי פשוטים שלא יצריכו מכם התעסקות – הם עדיין זקוקים לתשומת ליבכם. כל הצמחים ללא יוצא מן הכלל זקוקים למים ובנוסף, לכל אחד מהם יש קשת דרישות מסוימת שרק אתם תוכלו לדאוג שהן ימומשו. תהיו כנים ותחשבו כמה תשומת לב אתם רוצים להקדיש לצמחים שלכם, האם אתם זמינים לכך? האם אתם מטיילים הרבה? אם אתם רוצים למזער את הטיפול שלכם, תוכלו להתקין מערכת השקיה בטפטוף, לקנות צמחים עמידים לתנאי יובש ואפילו לשלם עבור מישהו שיוכל לטפל בצמחים שלכם כשאתם לא נמצאים – בקיצור, יש פתרון להכול. העצה הטובה ביותר שאנחנו יכולים לתת, אם אתם רק מתחילים בתחום אז להתחיל לאט. בדקו אם אתם אוהבים גינון וראו כמה זמן אתם רוצים להקדיש וכמה קשובים אתם לצמחים שלכם. אתם תמיד תוכלו לקנות עוד צמחים, אבל כשאתם מתחילים לאט תוכלו להבין מה עובד בשבילכם ומה פחות ולמה אתם מוכנים להתחייב ולמה לא.
 • חשבו אילו צמחים אתם מעוניינים לגדל – לאחר שגיליתם איזה משקל המרפסת שלכם יכול לשאת, אתם יכולים להתחיל לחשוב אילו צמחים אתם רוצים בגינה שלכם: פרחים, צמחי תבלין, ירקות שונים ואפילו עצים ניתנים לגידול במרפסת, כל עוד אתם מקפידים על תנאי הגידול שמתאימים להם.
 • בדקו את כיווני האוויר והחשיפה לשמש במרפסת – צמחים שונים זקוקים לחשיפה לשמש וצל עבור הצמיחה האופטימלית שלהם. לכן, חשוב שתדעו איזו מרפסת יש לכם (צפונית, דרומית, מזרחית או מערבית) ותבחרו צמחים בהתאם.
 • בחרו את האדניות והעציצים הנכונים – ישנם כלי גידול לצמחים שמתאימים לצרכים שונים. כשאתם מתכננים את הגינה שלכם במרפסת, עליכם לרכוש כלי גידול שמתאימים לצמחים שאתם רוצים לגדל, בהתאם לצרכים שלכם, צפי הצמיחה שלכם, דרישות הניקוז שלהם, ועוד.
 • ואל תשכחו גם פריטים דוממים – מרפסת עם צמחים מהווה פינה טבעית קטנה גם במרכז אורבני הומה. אם אתם רוצים לשדרג את הגינה שלכם, הוסיפו לה אלמנטים דוממים, כמו פסלונים, פעמוני רוח, שבשבות, וכל פריט אחר שאתם אוהבים. רק זכרו לקחת בחשבון את יכולת ההעמסה של המרפסת, והעדיפו פריטים קלילים על פני פריטים כבדים.
הקמת גינת יוקרה

הגנן הנדיב - גינון למרפסת שלכם

עיצוב והקמת גינה במרפסת אפשרית בכל מרפסת, בכל גודל ובכל כיוון אוויר. בחירה נכונה של צמחים וכלי גידול, וכן תחזוקה קבועה יאפשרו לגינה שלכם במרפסת לשגשג בצורה נפלאה.

אם אתם מעוניינים להקים גינה במרפסת שלכם, או בכל אזור אחר, ואתם מעוניינים בשירות מקצועי בתחום – אנחנו כאן עבורכם. ב"גנן הנדיב" אנו מתמחים בתכנון, הקמה ותחזוקה של גינות מכל הסוגים – לרבות גינות במרפסת. אנו מתכננים גינות במרפסת על כל המשתמע מכך, ומעצבים ללקוחותינו גינות יפיפיות עם מגוון צמחים. אנו נשמח לספק לכם שירות מקצועי בכל עת, ולסייע לכם בהקמה של גינה במרפסת שתשגשג למשך זמן רב.

מבחינת עלויות, המחירים להקמת גינה במרפסת יכולים לנוע בין כמה מאות שקלים לאלפי שקלים, הכול תלוי בכם, בצרכים, ברצון וביכולות שלכם. אתם יכולים להקים גינה יחסית קלה לתחזוקה או להקים חוות ירקות על הגג שלכם – זה מאוד תלוי במרחב ובגודל של המרספת, באור ובכמות הזמן, האנרגיה והכסף שאתם רוצים להשקיע. החוכמה היא להקדיש תשומת לב למספר שאלות חשובות שיסייעו לכם להעריך את הסביבה ולשפר את ההצלחה שלכם פלאים!

 • תבלינים למרפסת מערבית: תבלינים כמו לימונית, לואיזה, נענע, מליסה, רוזמרין, תימין, זעתר, זוטה לבנה, גרניום ולוונדר לימוני מתאימים מאוד למרפסת מערבית.
 • תבלינים למרפסת מזרחית: מרווה רפואית, תימין, גרניום לימוני, בזיליקום, נענע, רוזמרין, זעתר, מיני לוונדר שונים, למון גראס, לואיזה, זוטה לבנה וזעתר.

 • תבלינים למרפסת מערבית: פטרוזיליה, סלרי, כוסברה, למון גראס, בזיליקום, גרניום לימוני, רוזמרין, נענע ומליסה מתאימים מאוד למרפסת צפונית.

 • תבלינים למרפסת דרומית: בזיליקום, נענע, רוזמרין, לואיזה, זעתר, מרווה רפואית, לוונדר, שיבה, למון גראס, ועוד.

 • עצי נוי למרפסות מערביות: עצי הדר, עצי זית, עץ אבוקדו, תאנה, פיקוס, שסק, רימון, ליצ'י, ברוש טוטם, דקל טבעות, ועצים נוספים.

 • עצים למרפסת מזרחית: עצי הדר ריחניים, כסיית האבוב, שסק, ספין השעווה, תאנה, שזיף פיסרדי, פיקוס על כל זניו, דקל טבעות, ועוד.

 • עצים למרפסת צפונית: אם אתם רוצים לגדל עצים במרפסת צפונית, יש לכם אפשרות בחירה בין העצים הבאים: לימון ננסי, חרוב, אריקה, תות זכר, אלון מצוי, אלון התבור, עץ זית, אלה ישראלית, חרוב, קלורוטריה ועוד.

 • עצים למרפסת דרומית:  עץ זית, פיקוס, תאנה, מנגו, ברוש טוטם, רימון, אבוקדו, אלה מזנים שונים, עצי הדר, דקל מזנים שונים, ספיון השעווה, אדר, תפוח ענה, ועוד.

שירותים נוספים
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן