חיפוי קרקע לגינה

חיפוי קרקע לגינה מהווה שיטה מצוינת לעיצוב של הגינה, לשדרוג המראה שלה ולשמירה על הצמחים והפרחים שקיימים בה, כמו גם אלו שעומדים להישתל בשטחה. חיפויי קרקע איכותיים יכולים לשמש לשמירה על הקרקע שמזינה את הצמחים והם מתפקדים כשכבת מגן עבורם. חשוב לבחור את חיפוי הקרקע בהתאם למראה הגינה, למבנה ולגודל שלה, אבל ישנה חשיבות גבוהה במיוחד גם להתאמה של חומר הגלם שבו בוחרים להשתמש אל הקרקע הספציפית עצמה, כאשר הכוונה היא לאפשר המשך שגשוג של הצומח.

זה לא סוד שהקרקע היא בסופו של דבר מקור החיים עבור רוב האורגניזמים על פני כדור הארץ ובראשם הצמחים אשר להם היא מהווה את מקור התזונה העיקרי. אנחנו אומנם מדשנים את הקרקע על מנת להעשיר אותה בחומרי כגון אלו, אך חיפוי הקרקע, או השכבה החיצונית שמכסה אותה חשובה לא פחות על מנת לשמור על המארג העדין שבה כך שיישאר זמין לצמחים.

טוף לגינה כחיפוי קרקע לגינה

תוכן עניינים

למה צריך חיפוי הקרקע?

  • שומר על הלחות האדמה.
  • מגן מפגעי מתנאי מזג אוויר קשים כגון שמש ורוחות.

  • מעשיר את הקרקע בחומר אורגני הנצרך גם על ידי מיקרואורגניזמים שחיים בה.

טוף לגינה כחיפוי קרקע לגינה

סוגי חיפויי קרקע לגינה

ניתן להשתמש במספר חומרי גלם על מנת לחפות את הקרקע, להעשיר אותה ולהעניק לה את ההגנה הנדרשת, ביניהם:

שבבי עץ (לעיתים נקרא גם "רסק עץ") 

זהו אחד החומרים האורגנים היותר שימושים. כשאנחנו אומרים "אורגני" אנחנו מתכוונים לכך שהוא מתכלה מעצמו. למרות שמדובר ב-"שבבים", שבבי עץ אלו הם כשלעצמם תערובת של גזעים שונים, ענפים ומחטים. המשמעות היא שזהו אחד החומרים היותר נפוצים בטבע והוא עובר ריסוק במכונה לאחר שנלקח משטחים כגון יערות קק"ל.

לכאורה נראה כי הזמינות שלו תהיה גבוהה, אך בגלל שבכל התהליך מעורבים לא אחת כמה שרשראות של מובילים וספקים (כגון קבלני חומרים), בסופו של דבר לצרכן הסופי לא תמיד קל למצוא אותו, וכל השרשרת הזו גם מייקרת אותו לא מעט (שק אחד יכול לעלות מעל ל-500 ₪!)

מעל לכל, העובדה שהוא מתכלה אומרת שהוא אינו פתרון חד פעמי שאפשר פשוט "לקמבן".

אבל אם הצלחתם לשים את ידכם עליו והתקציב שלכם מאפשר להשתמש בו כפתרון קבוע, בוודאי תשמחו לדעת שהוא משמש לכל אותן מטרות שהזכרנו ובעצם מכסה אתכם מכל הבחינות: שמירת לחות, הזנת אורגניזמים בקרקע, העשרה שלה וכו'. בנוסף, הוא מתאים למקומות בהם יש עצי פרי שמפילים פירות או כמויות גדולות של תפרחות. חיפוי אנאורגני היה גורם להם להתבלט על פני השטח ומאט מאוד את הפירוק שלהם.

שבבי עץ לגינה

טוף אדום לחיפוי קרקע

סלעי טוף הוא חומר חיפוי זמין וזול, רך ובעל נקבוביות. בשל הזמינות הגבוהה שלו, אפשר למצוא אותו בגינות ציבוריות ופרטיות רבות. מכיוון שהוא לא אורגני, הוא לא מתכלה ואין צורך להחליף אותו. מבחינת שימושית, חיפוי קרקע בטוף משמש בעיקר למניעת של התאיידות נוזלים ושמירה על הלחות. תכונות אלו הופכות אותו לאופטימלי עבור שימוש כמצע שתילה בעל משקל סגולי נמוך. ניתן גם לעשות שימוש בטוף גרוס, אותו מהדקים בחוזקה לקרקע. בונוס נוסף הוא מגוון הצבעים המושך את העין שנע בין אדום, חום לשחור.

טוף אדום לחיפוי קרקע

אבנים לחיפוי קרקע

אבנים היא מעין קטגוריה בפני עצמה ואפשר לכלול בה בין היתר חלוקי נחל, חצץ ואבני מדרך מבזלת. לכל אבן כזו יש כמובן צורה ומרקם אחרים לחלוטין, כך שיש לבצע התאמה למקום הרצוי בגן. למשל, החצץ יכול לשמש כחומר ממלא ואילו מאבני מדרך אפשר ליצור שבילים בעלי מראה טבעי שקשה להתחרות בו.

לאבנים יש יתרון פרקטי נוסף : הן חוסמות היטב את קרני השמש. למה זה שימושי? בעיקר למניעה של צמיחת עשבים שוטים באזורים החשופים.

יתרון אחר: מכיוון שהמרקם שלהן קשה ואינו בעל נקבובית, הן יכולות להגן על מקומות בהם נע לעיתים ציוד כבד או יש סכנה לפגעי מזג אוויר סוער – ברד, גשמים חזקים מאוד וכדומה.

אבנים לחיפוי קרקע

חצץ לגינה

הנחת חצץ בתור שכבת חיפוי לקרקע בגינה שיש בה צמחים ופרחים, חייבת להיעשות רק לאחר שטיפה של האבנים הקטנטנות במים וזאת כי מרבית הסוגים מגיעים כשהם מצופים בשכבת סיד, שעלולה להזיק לצמחים במגע איתם. חומר זה הוא למעשה אבנים גרוסות קטנטנות, לכן בחלק מהמקומות ניתן יהיה למצוא אותו בשם "חצץ שומשום". כפי שנכתב קודם, גודלן הזעיר של האבנים מאפשר להשתמש בהן כשכבת חיפוי שממלאת מבחינה ויזואלית מקומות שנראים "ריקים".

מלבד הכיסוי שהוא מעניק בפני עצמו לקרקע עליה מניחים אותו, החצץ לרוב מתפקד ממש כמו שמו – כשכבת חציצה בין הקרקע לבין שכבת חיפוי אחרת, כמו דשא סינתטי למשל, או כשכבת בסיס עבור יציקות של בטון או ריצוף. כחיפוי ללא שכבה עליונה נוספת ולאחר הידוק של האבנים באמצעות המכשור המתאים, המראה המתקבל הוא טבעי והיתרון של החומר הוא בניקוז המצוין של המים שהוא מאפשר, במקומו בהם הוא מונח.

טוף לחיפוי קרקע בגינה

שאלות ותשובות

חיפוי אורגני מקורו בחומרים מהטבע, שנמצאים בו באופן טבעי. דוגמה לכך הם שבבי העץ, שהם בעצם ענפים ומחטי עצים שנגרסים ביחד. היתרון בהם הוא ההתכלות שלהם והעובדה שהם מעשירים את הקרקע עליה הם מונחים. הם מתאימים במיוחד כחיפוי במקומות בגינה בהם שתולים עצי פרי. חיפוי אנאורגני איננו מתכלה, אין בו תועלת של ממש לצמחייה והוא לרוב ישמש כחיפוי לנוי בלבד ולעיצוב הגינה והפיכתה לאסתטית יותר.

חיפוי העשוי מאבני טוף ניתן למצוא בצבעי אדום וחום בגוונים שונים, שנעים מאדום בוהק ועד לחום או בורדו כהה ושחור. ההתאמה בין גווני הטוף לגינה תיעשה לרוב מסיבות אסתטיות ובהתאם להחלטות עיצוביות.

אפשר ואף רצוי לשלב צמחייה בתוך שטח החיפוי, אך בהתאמה אל סוג החיפוי ואל סוג הצמחייה. סוגי חיפויים מסויימים לקרקע, כגון חצץ, לא יתאימו לשתילת צמחים מסביבם, זאת בניגוד לשבבי עץ שהם אידיאליים עבור שתילים מכל הסוגים.

חשוב להתאים את חיפוי הקרקע לצמחייה ולכן לא כל חיפוי יתאים לכל צמח. ישנם צמחים עדינים יותר, שלא יוכלו להחזיק מעמד עם חיפוי מאסיבי מדי, לכן נדרש ידע בוטני של הגנן והתחשבות בסוג הקרקע.

חיפויי קרקע אנאורגניים יכולים להחזיק מעמד שנים רבות, כיוון שהם לא מתכלים. בתחזוקה נכונה ניתן לשמור על מרבית סוגי החיפויים האנאורגניים כשהם נראים נהדר. לעומתם, חיפויים אורגניים הם מתכלים ועל כן חשוב לחדש אותם, אחת לזמן מה – לרוב אחת לשלוש שנים לערך – ובהתאם לנדרש בשטח. בכל הנוגע למראה הגינה, יש לשים לב לנושא הלכלוך, הצטברות האבק, צמיחת עשבים וכדומה, שעלולים "לקלקל" את מראה החיפוי, גם כשמדובר בחיפוי אנאורגני – ואז מוטב לחדש את שכבת החיפוי ולהשיב לגינה את המראה הנקי שלה.

רצוי לנכש עשבים ולנקות את הקרקע בגינה, טרם הנחת חיפוי מכל סוג. הידוק החיפוי אל הקרקע יהיה איכותי יותר, כאשר הקרקע עצמה תהיה מוכנה יותר לתהליך החיפוי – והשכבה שתונח תיראה אסתטית יותר

כאשר שכבת החיפוי, או ליתר דיוק חומר הגלם ממנו היא עשויה, מותאמת לסוג הקרקע ולצמחייה שעומדת להישתל במקום – אין סיבה שהיא תזיק לצמחייה. עם זאת, גורמים כמו מזג אויר, התנהגות של בני אדם ובעלי חיים והשנים שחולפות, עלולים להוביל לכך שחיפוי הקרקע יזוז ממקומו באיזורים מסויימים. חשוב לחפות את הקרקע בצורה מקצועית ולהדק את חומר הגלם היטב, כך שהסיכוי שדבר כזה יקרה יצטמצם. בכל מקרה, בדיקה של מצב החיפוי באופן קבוע וביצוע העבודה על ידי גנן מוסמך ומנוסה, תמנע את הפגיעה של חיפוי הקרקע בצמחייה.

שירותים נוספים

טיפים לשתילת וזריעת דשא בגינה

שתילת מרבדי דשא טבעי

בעבר, כדי ליהנות מגינות ומדשאות מלאות בדשא היה צריך להתאזר בסבלנות רבה; התהליך דרש זריעת דשא מאפס, כלומר זריעה של זרעים, טיפוח הזרעים, השגחה על

קרא עוד »

חיפוי קרקע לגינה

חיפוי קרקע לגינה מהווה שיטה מצוינת לעיצוב של הגינה, לשדרוג המראה שלה ולשמירה על הצמחים והפרחים שקיימים בה, כמו גם אלו שעומדים להישתל בשטחה. חיפויי

קרא עוד »
גיזום עצים הגנן הנדיב

גיזום עצים

גיזום עצים היא פעולה שנועדה לשנות את מראה העץ, לצמצם את גודלו ובכך למנוע בעיות שונות שעלולות להיווצר, אם העץ יצמח ויתרחב יתר על המידה.

קרא עוד »
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן