מסלעה בגינה

אחת הדרכים הטובות ביותר לשדרג כל גינה היא באמצעות טבע דומם, כמו מסלעות לגינה. הפריטים הייחודיים האלו מעניקים לגינה ממדים חדשים, והם מתאימים לגינות קטנות, בינוניות וגדולות כאחד. אם אתם רוצים לשדרג את הגינה שלכם ולא בטוחים איך, מסלעה בגינה יכולה לעשות זאת בצורה נפלאה.

מסלעות בגינה

תוכן עניינים

מהי מסלעה לגינה?

מסלעה היא קישוט גינה שמטרתו ליצור נוף סלעי במראה טבעי באמצעות סלעים ואבנים. בנוסף, מסלעה בגינה היא פתרון מושלם לגינות עם אדמה דלה או שטח קשה, שמהוות אתגר לצימוח של אלמנטים פורחים. באמצעות מסלעה ניתן ליצור אשליה של שטח טבעי עם סלעים ואבנים כאלמנט עיצובי. 

המראה הסופי של גינה עם מסלעות מוסיף מרקם, גובה וממד ייחודי לכל גינה פרטית וציבורית. כמו עם מאפייני עיצוב אחרים, ניתן לעצב מסלעות באמצעות מגוון חומרים דוממים, אך דינמיים, כגון אבן בזלת, אבני טוף, אבני לקט גליל, ועוד. ניתן לסדר את הסלעים בצורה ספציפית כדי ליצור נוף טבעי למראה המשתלב היטב עם הצמחים והפרחים שמסביב.

עיצוב מסלעה לגינה

מהם היתרונות של מסלעות לגינה?

מסלעות מביאות איתן מספר יתרונות בולטים, כמו:

 1. יצירת גינה אסתטית: אחד היתרונות העיקריים של מסלעה לגינה הוא המראה האסתטי שהיא יוצרת. תצורות הסלע הטבעיות וסוגי הצמחים והפרחים השונים שניתן להוסיף למסלעה יוצרים נוף יפה וייחודי שיכול להעצים את המראה של כל גינה. בנוסף, החומרים הטבעיים המשמשים במסלעה לגינה משתלבים בצורה חלקה עם הסביבה שמסביב, ועוזרים לה להיראות הרמונית וטבעי יותר.
 2. מסייעות בהפחתת השחיקה של הקרקע: יתרון משמעותי נוסף של מסלעות לגינה הוא יכולתן למזער שחיקת קרקע. הסלעים המשמשים במסלעה משמשים בתור מחסומים, המונעים מהאדמה להישטף להישחק. 
 3. דורשות תחזוקה מועטה: מסלעות גן דורשת בדרך כלל תחזוקה נמוכה לאחר הקמתן. המסלעים האלו והצמחים סביבם דורשים בדרך כלל השקיה מינימלית בהשוואה לגינות קונבנציונליות, שדרושות תחזוקה שוטפת, מכיוון שהם שומרים על לחות ומפיצים אותה לאט לצמחים. באופן דומה, הסלעים המשמשים במסלעה אינם דורשים השקיה ואינם מתכלים לאורך הזמן, כך שאין צורך בהחלפתם על בסיס קבוע. 
 4. יוצרות בית גידול לבעלי חיים: מסלעות גן יכולות לספק בתי גידול למגוון בעלי חיים, כולל ציפורים, חרקים ויונקים קטנים. החריצים והרווחים בין הסלעים יכולים לספק מחסה ואתרי קינון בטוחים לציפורים ולחרקים, ויונקים קטנים, כמו ארנבים, יכולים להשתמש בסלעים למאורות ומאורות. המגוון הביולוגי המוגבר הזה עוזר ליצור מערכת אקולוגית בריאה יותר ומספק הזדמנות לראות חיות בר מתוקות מקרוב.
 5. מאפשרות ניקוז מים משופר: מסלעות לגינה יכולות גם לעזור לשפר את הניקוז בגינה שלכם. הסלעים המשמשים במסלע יכולים ליצור מערכת ניקוז טבעית, המסייעת בהוצאת עודפי מים מהאדמה ומניעת ספיגה. זה שימושי במיוחד באזורים עם גשמים כבדים או קרקעות עם ניקוז גרוע, מכיוון שהוא יכול לעזור במניעת נזקי מים לצמחים ומבנים.
בניית מסלעה בגינה

אילו אבנים משלבים במסלעות?

מסלעה בגינה יכולה לכלול מגוון סוגים של סלעים, כולל:

 • סלעי בזלת – סלעי בזלת הם סלעים דחוסים וכבדים, והגוון שלהם הוא בדרך כלל כהה. סלעים מהסוג הזה מתאימים בעיקר עבור מסלעות גינה שכוללות אלמנטים עם מים, כמו מפלים. זאת בגלל שיש להם כושר ספיגה נמוך, והחוזק שלהם, שמאפשר להשתמש בהם ליצירות טרסות, וכן קירות תומכים.
 • סלעי לקט פראי – סלעי פרא הם סלעים עם נקבים בגדלים וצורות שונים, והגוון שלהם הוא בהיר בדרך כלל. את הסלעים האלו מלקטים ואוספים מהקרקע, והמרקם המנוקב שלהם מאפשר ליצור מסלעות במראה טבעי. בנוסף, ניתן למלא את הנקבים שבתוך הסלעים האלו באדמה, לשתול בהם צמחים ובכך ליצור שילוב ייחודי בין טבע דומם ובין צמחים.
 • סלעי לקט גלילי – המראה של סלעי לקט הוא ריבועי ושטוח, והם לרוב בגוונים בהירים. הצורה המרובעת שלהם מאפשרת ליצור טרסות וקירות תומכים, בדומה לאבני בזלת.
 • סלעי חברון – הסלעים האלו, הידועים גם בתור "סלעי ג'מעין", הם סלעים בגוון בהיר-אדמדמם, הידועים בחוזקם ובעמידותם. הסלעים האלו זמינים במגוון גדלים וצורות ושנות, והם מתאימים ליצירת קירות תומכים, וכן מסלעות למפלים.
 • סלעי טוף – סלעי טוף ידועים בתצורה הייחודית שלהם: הסלעים האלו מלאים בנקבוביות והם רכים. אבני טוף נוצרים כתוצאה ממילוט ודחיסה של אפר געשי, ובשל המבנה הנקבובי שלהם, הם יכולים לספוח לא מעט נוזלים. כמו סלעי לקט פראי, גם אבני טוף מתאימים לשתילה של צמחים בנקבים, מה שיוצר תוצאות מופלאות ביופיין.

כיצד בונים מסלעה בגינה?

בניית מסלעה דורשת לעקוב אחר כמה שלבים חשובים:

 1. בחירת מיקום – יש לבחור מיקום מתאים בגינה עבור המסלעה, תוך התחשבות בגורמים כמו חשיפה לאור השמש, ניקוז ועיצוב נוף כללי. בשלב הזה חשוב גם לוודא שהאזור נקי מקווי מצינורות מים ומכשולים אחרים.
 1. תכנון מקדים של העיצוב – יש להחליט על הגודל והצורה של המסלעה שאתם רוצים ליצור. יש לקחת את בחשבון את השטח הפנוי עבור המשימה, האסתטיקה הרצויה וכיצד אתם רוצים שהמסלעה תשלים את הגינה שלכם.
 1. איסוף חומרים – לאחר שיש תכנית עיצוב, יש להתחיל באיסוף של מגוון סלעים ואבנים בגדלים וצורות שונות.
 1. ניקוי השטח – בשלב הזה יש לנקות צמחייה או פסולת קיימת מהאתר הנבחר עבור מסלעה בגינה שאתם רוצים ליצור: הסרה של עשבים שוטים, דשא, וכל פריט לא רצוי אחר.
 1. יצירת שכבה יציבה – חשוב שהאדמה תחת המסלע תהיה יציבה ותאפשר ניקוז מיטבי של מים. לשם כך יש לבנות תשתית שתמנע שחיקה ותמנע צמיחה של עשבים. עבור המשימה הזו ניתן להשתמש בבד גינון, או גיאוטקסטיל (בד גיאוטכני), על השטח שפיניתם. לאחר מכן, יש להוסיף שכבה של אדמה מנקזת היטב או תערובת של קומפוסט ואדמה עליונה. ודאו שהאדמה מפוזרת באופן שווה ומיושרת כדי להכיל את הצמחים.
 1. השמת הסלעים – בשלב שבו מתחילים לגבש את המסלעה, יש לעשות זאת באופן מסודר: תחילה יש לסדר את האבנים הגדולות במקומן, ולעשות זאת בצורה מדורגת כדי לספק יציבות ותצורות אבנים אסתטיות ומושכות לעין. לאחר מכן, יש לבנות בהדרגה את המסלעה על ידי הוספת סלעים בינוניים ואבנים קטנות יותר מסביב לסלעים הגדולים יותר, תוך יצירת מראה טבעי ומאוזן.
 1. בחירת צמחים ומיקום – על מנת שלגינות עם מסלעות לא יהיה מראה נוקשה מדי, מומלץ להוסיף צמחים מוריקים וצבעוניים מסביב: בחרו צמחים מתאימים לגינה ולמסלעה, תוך התחשבות בגורמים כמו אור השמש, תנאי הקרקע והעיצוב שאתם רוצים ליצור. יש למקם את הצמחים בצורה נכונה בין הסלעים, תוך התחשבות בגבהים, צבעים והרגלי הצמיחה שלהם. מומלץ לשלב בין צמחים רב שנתיים, דשא וכיסויי קרקע כדי ליצור מראה אסתטי ונעים.
 1. יצירת חיפוי והשקיית צמחיה – בשלב הזה יש למרוח שכבה של מאלץ' אורגני סביב הצמחים כדי לשמור על לחות, למנוע צמיחה של עשבים שוטים ולשפר את המראה הכללי של המסלעה. לאחר מכן, יש להשקות היטב את הגינה והמסלעה החדשה שנשתלה, כדי להבטיח שהצמחים והאדמה יקבלו הידרציה מספקת. חשוב לעקוב אחר רמות הלחות בשבועות שלאחר מכן ולהתאים את ההשקיה בהתאם.
 1. תנו נגיעות אחרונות – לאחר שביצעתם את השלבים האלו, מומלץ לבחון את התוצאה הסופית. אם יש צורך בכך, בצעו התאמות שונות כדי לקבל את המראה הסופי ששאפתם אליו. לאחר שהנחתם אלמנטים דוממים וצמחים, תוכלו לשלב אלמנטים נוספים, כמו קישוטי גינה, פסלים קטנים או גדולים, ותאורה כדי להעניק לגינה ממד נוסף. 
מסלעות בגינה עם טוף לגינה

מחיר מסלעות לגינה

מסלעה מחיר נקבע לפי מטר רץ (לא מטר רבוע). המחיר הממוצע של הקמות מסלעות בגינה הוא 150 ₪ למטר, והמחיר הסופי נקבע לפי גודל הגינה, המסלעות שאתם בוחרים ואלמנטים אחרים שאתם בוחרים לשלב.

עיצוב מסלעה בגינה: מעצבים לבד או בעזרת גנן מקצועי?

כאשר מעצבים גינה קטנה, ניתן לשלב בה מסלעות בסיסיות ופשוטות באופן עצמאי. אולם, עבור גינות בינוניות או גדולות, חשוב להתייעץ עם גנן מקצועי. בשטחים גדולים יש אלמנטים רבים שצריך לקחת בחשבון: אקלים מקומי, גבהים שונים בגינה, מגבלות שטח, סוג הקרקע, ואלמנטים רבים אחרים.

מסלעות גינה מעוצבות אישית עם חברת הגנן הנדיב

בניית מסלעה בגינה מביאה לתוצאות נפלאות, שמכניסות את הטבע היישר לשטח שלכם. כמו בטבע, גינות עם מסלעה כוללות בתוכן אלמנטים דוממים, צמחים, ואפילו חיי בר.

כדי להשיג תוצאות מיטביות, הן מבחינת המראה של הגינה והן מבחינת החיות ואורך החיים שלה, חשוב להשתמש בשירות גינון מקצועי. אם אתם מעוניינים להקים מסלעה בגינה שלכם, חברת הגנן הנדיב כאן עבורכם. החברה שלנו מתמחה במתן שירותי ייעוץ, עיצוב ואדריכלות נוף עבור לקוחות מכל רחבי הארץ, ואנו יוצרים גינות יפיפיות בגינות משלל סוגים.

עיצוב גינה עם מסלעה דורש מיומנות, תכנון מוקפד מראש, בחירה של אבני מסלעה שמתאימים לעיצוב הסופי, בחירה של צמחים, שתילה, יצירת קרקע יציבה, ושלבים רבים נוספים. המומחיות שלנו מאפשרת לנו לספק ללקוחותינו את השירות המדויק ביותר, עם תוצאות נפלאות בכל פעם מחדש.

אנחנו זמינים לכם בכל עת, ונשמח להוציא את החזון שלכם לפועל, עם עיצוב מסלעה בגינה, שתיצור עבורכם חלקת גן-עדן קטנה משלכם.

שאלות ותשובות

ישנם מגוון אבני מסלעה, לרבות אבני טוף, אבני לקט פראי, אבני לקט גלילי, אבני בזלת, ועוד. יש לבחור אבני מסלעה לפי התוצר הסופי הרצוי, ולפי תנאי השטח בגינה שלכם.

מסלעה מחיר ממוצע הוא 150 ₪ למטר רץ, והמחיר הסופי נקבע לפי גודל הגינה, סוג המסלעה, צמחים, אלמנטים דוממים נוספים, וגורמים אחרים.

בהחלט מומלץ לרכוש אבני מסלעה עם גנן. מלבד העין המקצועית של גננים ואדריכלי נוף, הרמה והנחה של אבנים מהסוג הזה, בייחוד אבנים כבדות (כמו בזלת), דורשת כלים מקצועיים, מיומנות, והכי חשוב: בטיחות.

אבני מדרך הן אבנים משוטחות שמטרתן ליצור שבילי הליכה בגינה. האבנים האלו מאפשרות לעוברים והשבים ליהנות מגינות צבעוניות ומרגיעות, בלי לדרוך על הדשא ועל אלמנטים רגישים בגינה.

עיצוב ובניית מסלעות בגינה
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן