דשן נוזלי

דישון מהווה את אחת הפעולות החשובות יותר בגינון – מקצועי וחובבני כאחד. חומרי דשן שונים כוללים בתוכם את רכיבי התזונה הנחוצים לצמחים, ולכן אסור לוותר על תהליך הדישון. מוצרי דשן מספקים לצמחים שונים מינרלים חיוניים, משפרים את הנראות שלהם ומאפשרים להם לגדול בצורה אופטימלית. כדי להגיע למטרות האלו, ניתן להשתמש בשיטות דישון שונות – כולל דישון נוזלי. אם אתם לא יודעים מה זה דישון נוזלי ולמה דישון נוזלי משמש, כאן תגלו את כל מה שצריך על השיטה הייחודית הזו.

ריסוס דשן נוזלי לעציצים

תוכן עניינים

מה זה דישון נוזלי?

דישון נוזלי הוא תהליך של הזנת צמחים על ידי אספקת חומרי הזנה נוזליים לתוך הקרקע או העלווה. דישון מסוג זה נעשה באמצעות חומרי הזנה מסיסים במים המספקים לצמחים אמצעי ספיגה מהיר ויעיל. השיטה הזו נמצאת בשימוש נרחב בחקלאות ובגינון מקצועי וחובבני כדי לשפר את גדילת הצמחים ולהגדיל את התנובה שלהם. 

כיצד דשנים נוזליים עושים זאת? על ידי כך שהם מכילים חומרי הזנה חיוניים, כמו חנקן, זרחן, אשלגן ומינרלים חשובים נוספים החיוניים לצמיחת הצמח. רוב הדשנים הנוזליים עשויים מחומרים טבעיים כמו אצות, קומפוסט וזבל בעלי חיים. ניתן לרסס או להשקות את הדשנים הנוזליים ישירות על העלים או השורשים של הצמחים והם נספגים במהירות ומספקים מזון מידי לצמחים. לכן, דישון נוזלי מהווה דרך יעילה לספק חומרי הזנה בצורה מבוקרת, המבטיחה שצמחים מקבלים את חומרי ההזנה המדויקים להם הם זקוקים בזמן הנכון ובכמות הנכונה.

דשן נוזלי לגינה

למה דישון נוזלי משמש?

המטרה המרכזית של דשן נוזלי הוא להגדיל תנובה של צמחים; לכן הוא נמצא בשימוש רווח בתעשיית החקלאות. מלבד זאת דשן נוזלי לגינה משמש גם לגינות פרטיות וציבוריות, שכן הוא מאפשר צמיחה מיטבית של צמחים מסוגים שונים – כולל דשן נוזלי לירקות.

הדשן הייחודי הזה משפר את איכות והרכב הקרקע, והוא נספג בצורה מיטבית על ידי הקרקע ועל ידי צמחים. מלבד תנובה נאה, דשן נוזלי גם משפר את איכות התבואה בחקלאות ואת האיכות של גידולים ביתיים. 

דישון נוזלי גם משלים חסרים תזונתיים של צמחים שונים, ולכן הוא פופולרי במקרים שבהם יש אדמה שאינה אידאלית לגידול רגיל. 

דשן נוזלי הוא אידאלי גם עבור גידולים שאינם גידולי קרקע: גידולים באדניות וגידולים הידרופוניים, למשל. כאמור, ניתן לרסס דשן נוזלי על עלווה של צמחים, כך שאם יש צמחים שאינם נטועים בקרקע, הם עדיין יכולים לצמוח באופן מיטבי, הודות לשיטת הדישון הזו.

אדם מרסס דשן אורגני נוזלי

מה היתרונות של דישון נוזלי?

דשן נוזלי הפך לפופולרי בקרב חקלאים וגננים מקצועיים וחובבניים הודות ליתרונותיו הרבים על פני דשנים אחרים:

 1. אפשרות להתאמה אישית: אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של דישון נוזלי הוא יכולת ההתאמה האישית שלו. ניתן להכין דשן נוזלי שעונה על הצרכים הספציפיים של צמחים בהתבסס על שלב הגדילה שלהם, סוג הקרקע וצורך בחומרים הזנה. אפשרות ההתאמה הזו מאפשרת לשפר את תפוקת היבול על ידי אספקת הכמות הנכונה של חומרים מזינים, מה שמוביל לצמיחה בריאה של צמחים בגינה, שיפור סבילות לעקות שונות ועמידות מוגברת למזיקים ומחלות.
 2. אספקה מהירה ויעילה של חומרי הזנה: לדשנים נוזליים יש קצב ספיגה מהיר, המאפשר לצמחים לספוג חומרי הזנה מיד לאחר היישום של הדשן. משמעות הדבר היא שצמחים יכולים לקבל חומרים מזינים מהר יותר, מה שמוביל לצמיחה מהירה יותר ותנובה משופרת.
 3. זמינות גבוהה של חומרי הזנה: דשנים נוזליים מספקים זמינות תזונתית רבה, מה שאומר שצמחים יכולים לספוג את חומרי המזון המדויקים להם הם זקוקים. הודות לכך, יש פחות בזבוז של חומרי הזנה, וצמחים חווים שיפור באיכותם.
 4. פיזור אחיד של חומרי הזנה: דשנים נוזליים הם קלים לשימוש וליישום לעומת סוגי דשן אחרים. בנוסף הם מספקים פיזור אחיד של חומרי הזנה בכל אזור השורשים של הצמח, מה שמפחית את הסיכון של דישון יתר, או תת-דישון באזורים שונים.
 5. קל לשימוש: דשן נוזלי הוא קל יותר לשימוש וליישום על צמחים, וניתן להשתמש בדשנים כאלו עם מערכות השקיה שונות. זה חוסך זמן ועלויות עבודה, מה שהופך אותו לאופציה חסכונית במיוחד עבור חקלאים, שצריכים לכסות שטחי אדמה וצמחיה גדולים.
 6. ידידותי לסביבה: דשנים נוזליים מייצרים פחות חלקיקים במהלך היישום, ומפחיתים את כמות החלקיקים הנישאים באוויר ואת זיהום הסביבה. הם גם אינם מכילים חלקיקים מזהמים, כמו מתכות כבדות, שעלולות לפגוע בקרקע ובמערכות האקולוגיות שמסביב.
 7. התאמה לגידולים שאינם גידולי קרקע: מכיוון שניתן ליישם אותו על עלווה, מה שלא ניתן לעשות עם דשן גרגירי, יש לדשן נוזלי יתרון עבור גידולים שאינם גידולי קרקע. אם אתם מגדלים צמחי אוויר, צמחים הידרופוניים או צמחים באדניות, דישון נוזלי מהווה שיטה מופלאה לגידול מוצלח, בריא ועשיר.
 8. משתלם יותר: עלות היא גם שיקול חשוב בעת בחירה של דשן, בייחוד אם יש צורך בכמות גדולה. בשל יעילותם ויכולתם לספק חומרי הזנה ישירות לצמחים, דשנים נוזליים הם לרוב זולים יותר מדשנים אחרים בטווח הארוך. הם גם דורשים פחות שטח אחסון, מה שמפחית את הצורך במתקני אחסון יקרים.

הוראות שימוש בדשן נוזלי

כדי להשתמש נכון בדישון נוזלי, חשוב שיהיה לכם ידע בסיסי על הצרכים התזונתיים של הצמחים שלכם, תנאי הקרקע ושלב הצמיחה. פעלו תמיד לפי הוראות היצרן בעת ערבוב הדשן והשתמשו במרסס מכויל או במערכת השקיה כדי להבטיח פיזור אחיד. 

העיתוי גם הוא קריטי בעת שימוש בדשנים נוזליים, ולכן יש ליישם אותו במהלך תקופת הצמיחה הפעילה של הצמח ולהימנע משימוש בתנאים חמים ויבשים, שבהם קצב הנידוף גבוה. בנוסף, יש לבדוק את רמת ה-pH בקרקע לפני היישום ולהתאים את ה-pH לפי הצורך לספיגה אופטימלית של חומרים מזינים שנמצאים בדשן הנוזלי. 

בדיקת הקרקע לפני ואחרי היישום עוזרת לנטר את רמות התזונה ולהבטיח שהצמחים מקבלים את הכמות הנכונה של דשן. על ידי הקפדה על הנחיות אלה, ניתן להבטיח שהצמחים שלכם יקבלו את הכמות הנכונה של חומרים מזינים, מה שיוביל לצמיחה בריאה יותר, שיפור יבול ותנובה ובריאות צמחים משופרת.

האם דשן נוזלי אורגני מתאים לכם? לגנן הנדיב יש את התשובות

דשן נוזלי לקרקע או דשן נוזלי לעציצים הוא בעל יתרונות רבים, אך אין זה אומר שהוא הדשן המתאים ביותר לגידולים שלכם. כדי לאפשר צמיחה מיטבית של צמחים, בכל שטח שהוא, צריך להשתמש בדשן המתאים ביותר. כיום יש מספר סוגי דשן, כולל דשן נוזלי לגינה, שניתן להשתמש בהם כדי לשפר את איכות ובריאות הצמחים שלכם.

כדי לדעת אם כדאי לכם להשתמש בדשן נוזלי, או בדשן מסוג אחר, חשוב להתייעץ עם מומחים בתחום; כאן בחברת הגנן הנדיב, גינון אקולוגי ואורגני, מחכה לכם ייעוץ של מומחים בתחום הגינון על חומרי דישון ועל מגוון נושאים אחרים. המומחיות שלנו היא גינון ירוק, בדגש על שימוש בחומרים אורגניים ומזינים – לקרקע וגם לצמחים. דשן אורגני נוזלי יכול לעשות פלאים עם הגידולים שלכם, וכאן תוכלו ליהנות מדשן נוזלי שמותאם בדיוק לצמחים שלכם.

החברה שלנו מספקת שירות מקצועי בכל מה שנוגע לגינון, לרבות עיצוב ותכנון גינות, התקנת מערכות השקיה, אדריכלות נוף, ייעוץ על דישון, ומגוון נושאים אחרים. אם אתם מקימים גינה חדשה, מעוניינים לשקם גינה קיימת, או רוצים להוסיף צמחים לגינה שלכם – אנחנו כאן עבורכם. אנחנו נשמח לספק לכם שירות מותאם אישית ולאפשר לכם ליהנות מגדילה מיטבית של הגינה שלכם וכל מה שנמצא בה.

שאלות ותשובות

מחיר דשן נוזלי נקבע לפי סוג הדשן הנוזלי והרכבו. בנוסף, המחיר של דשן נוזלי נקבע לפי אופן ההכנה שלו: מותאם אישי, או מוכן מראש. כך למשל, מחיר של דשן 20 20 20 נוזלי עולה כ-30 שקל לקילו. זהו דשן שמכיל 20% חנקן, 20% זרחן ו-20% אשלגן, ומתאים לסוגים מסוימים של גידולים. מחיר של דשנים אחרים שונה, ומתחיל מכמה עשרות שקלים לקילו.

משתמשים בדישון נוזלי במקרים הבאים:

 • כאשר רוצים תנובה גבוהה ואיכותית
 • על מנת לתקן חוסרים תזונתיים של צמחים
 • עבור גידולים שאינם גידולי קרקע
 • כאשר רוצים לדשן שטחים גדולים

דשן נוזלי למשאבות דישון 5 ליטר שמתאים למשאבות האלו הוא דשן שמתאים לצמחי גן. כלומר, דשן שמתאים לכל צמחי הגן: שיחים, פרחים, עצים, ועוד. דשן נוזלי למשאבות דישון 5 ליטר מכיל חומרי הזנה ומיקרו-אלמנטים חיוניים לגלידה, והוא מאפשר צמיחה אחידה של צמחי גינה.

דישון נוזלי הוא דישון ידידותי לסביבה, ולכן הוא העדיף מבין השניים. דשן כימי, הידוע כ'דשן סינתטי' אינו ידידותי לסביבה, שכן בסביבת ייצורו משתמשים בחומרי נפט, אשר חודרים למים, וכן כימיקלים אחרים שחודרים לקרקע. בנוסף, דשן כימי אינו משפר את איכות הקרקע, לעומת דשן נוזלי, שעושה זאת בצורה נפלאה.

דשן נוזלי
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן