צמחים לגינה ללא שמש – טיפים לבחירת צמחים לאזור מוצל

יש לכם גינה מוצלת? לא בטוחים אילו צמחים תוכלו לשתול בה ושיפרחו בכיף ובאהבה? אל דאגה! יש מבחר גדול של צמחים לצל מלא! במדריך הבא תוכלו לקבל רעיונות אילו צמחים, שיחים לצל מלא, צמחים רב שנתיים לצל, מטפסים ופרחים מתאימים לגינה שלכם וכל מה שחשוב לדעת על מנת לתחזק את הגינה שלכם על הצד הטוב ביותר.

צמחים לגינה צל חלקי

מהי גינה מוצלת?

גינה מוצלת היא גינה אשר מקבלת מעט אור שמש, בין אם היא מקורה, נמצאת בין בניינים, או בסביבת עצים גדולים אשר מצלים על שטחה, ואינם מאפשרים אור שמש רב לעבור. מה עושים? מתאימים את סוגי הצמחים, הפרחים וכל מה שרוצים לשתול, למידת הצל.

אלו צמחים לצל מלא בגינה תוכלו לשתול?

  • צמחים רב שנתיים לצל – כולנו אוהבים פרחים רב שנתיים לצל מלא וצמחים שחיים כל השנה, הנה מספר דוגמאות לרב שנתיים: איריס, בשמת, בגוניה, יהודי נודד, כידונן, דיכונדרה, דבוקית, דיאנלה, סיגלית אוסטרלית, פוקסיה ועוד.
  • שיחים לצל מלא – אמנם אין הרבה שיחים לצל מלא שאוהבים להתפרס ולצמוח בלי שמש, אבל תוכלו לשתול שיפלרה, ננדינה וקריסה (גרין קרפט), וליהנות מהם בהחלט.
  • מטפסים לצל מלא – אם אתם מחפשים צמח מטפס לצל מלא, טרכלוספורמון הוא מטפס נהדר אבל תצטרכו סבלנות בשבילו מכיוון שצומח מאוד לאט. כנ"ל סטפנוטיס. הקיסוס הוא צמח מטפס לצל מלא שיעשה פלאות אצלכם בגינה, גם גפנית, פיקוס פומילה, ומילנבקיה.
סוגי צמחים לצל חלקי

איך לתחזק צמחים באזור מוצל ללא שמש?

לפני הכל, כדאי לבצע תכנון כללי ונרחב לפני הקמת הגינה בבית שלכם, ולענות על השאלות הבאות:

  1. האם השקיית הגינה תהיה ידנית או ממוחשבת? גם אם אתם אוהבים להשקות ידנית, וזה ממש התחביב שלכם, אני בכל מקרה ממליץ להתקין מחשב השקיה וצינורות עם טפטפות, מכיוון שזה פשוט ייתן לכם שקט בנושא. אם אתם נוסעים, אם אתם לא מרגישים טוב, יש כל מיני דברים שעשויים לקרות, ולפעמים יומיים בלי קבלת מים, יכולה להשפיע מאוד על חבריכם בגינה. אני ממש ממליץ על השקיה מסודרת ולא ידנית.
  2. מה סוג האדמה שיש בגינה ומה האיכות שלה? מסתבר שברחבי הארץ יש אדמה שונה מאוד באיזורים מסוימים, וכדאי לבדוק מה טיבה ואיכותה. אדמה מסוימת מתאימה יותר לצמחים מסוימים, ואולי כדאי לדשן, לטחח ולשפר אותה.
  3. כיצד תציבו את הצמחייה בפועל? זה נושא חשוב מאוד, מכיוון שלא תמיד אנחנו יודעים מה פוטנציאל הצמיחה של הצמחייה שבחרנו, וכמה מרחב צריך כל צמח. מה גם שלמרות שמדובר בצמחים לגינה מוצלת, כדאי לבדוק היכן יש יותר אור שמש שיכול לסייע לצמחים, והיכן אפשר לשתול צמחים לצל מלא בגינה, שיצמחו בכיף, גם עם ממש מעט שמש.

כמה אור הצמחים מקבלים?

כמות האור שמקבלים הצמחים, תשפיע על המשך חייהם ויכולתם לשרוד ולשגשג. מה שחשוב לדעת הוא למקם את הצמח במקום המתאים לו מבחינת כמות האור כדי שהוא יוכל לצמוח ולפרוח. חשוב לדעת ולתכנן את כמות האור שיקבלו הצמחים לאורך כל השנה, שמתי לב שלהרבה אנשים אין ממש כוח להתעסק עם זה, ובדיוק בשביל זה אני כאן! על מנת לעזור לכם לתכנן ולמקם את הצמחים שמתאימים לכם ולגינה שלכם, למען יחיו חיים ארוכים ומלאים!

צמחים רב שנתיים חצי צל

שאלת השאלות: האם ניתן לשתול בגינה מוצלת צמחים שמתאימים להיות בתוך הבית?

צמחים לפנים הבית הם צמחים שלא זקוקים לאור שמש רב, ולכן עולה השאלה האם נוכל לשתול בגינה מוצלת צמחים שמתאימים לתוך הבית? ברוב המקרים כן, אבל מכיוון שבחוץ יכול להיות יבש יותר או לח יותר מהבית, אני כן ממליץ לבדוק פרטנית את הצמחים שתאם רוצים לשתול בגינה מוצלת, אשר במקור מוגדרים כצמחים לתוך הבית.

צמחים לגינה מוצלת עם הגנן הנדיב

תכנון גינות ואדריכלות נוף, או ריענון גינה קיימת הן בהחלט חוויות נהדרות, שכמובן מניבות פירות, תרתי משמע! אם אינכם בטוחים מה הצמחים שתוכלו לשתול בגינה שלכם ואתם רוצים לשתול פרחים רב שנתיים לצל מלא או מתלבטים לגבי אילו צמחים לאזור מוצל מתאימים בגינה שלכם, מוזמנים לפנות אליי, נתכנן, נקים ונרענן יחדיו את הגינה שלכם!

סוגי צמחים לגינה והחצר
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן