שיקום דשא

דשא טבעי מעניק לכל חצר – פרטית או ציבורית, מראה חיוני, ונותן נגיעות של טבע גם בלב העיר. במהלך השנה הדשא עובר לא מעט, עם חילופי עונות, דריכות וגורמים אחרים שמשפיעים על מראהו ובריאותו. למרבה השמחה, ניתן לבצע שיקום דשא ולהחזיר לו את מראהו הבריא, וכאן נגלה כיצד לעשות זאת.

תוכן עניינים

מה זה שיקום דשא?

שיקום דשא, כפי שהשם מרמז, הוא טיפול בדשא שאיבד את המאפיינים הייחודיים שלו: ברק, קצב צמיחה, גוון, ועוד. ישנם לא מעט גורמים שעלולים להזיק לדשא, לרבות תכנון לקוי של הגינה, תנאי שטח בעייתיים, מזיקים מסוגים שונים, ועוד.

בעת שיקום של דשא, מחזירים את השעון לאחור, ומטפלים בגורמים שהזיקו לדשא. הודות לכך, ניתן להחזיר לדשא את המראה הבריא שלו, ולאפשר את צמיחתו התקינה לאורך זמן.

למה חשוב לדשן את הדשא

למה כדאי לי לשקם את הדשא?

השאלה הנכונה היא "למה לא לשקם את הדשא?". דשא הוא המדרך הטבעי האהוב ביותר ברחבי העולם; הוא מעניק לגינות מראה טבעי וחיוני, צבעו הירוק מקשט חצרות וגינות בצורה נפלאה, והוא מאפשר לשמור על שאר חלקי הגינה במצב בריא.

בנוסף, דשא עוזר במידה ניכרת בעת שינויי אקלים ומזג אוויר; במהלך ימי הקיץ החמים, לדשא יש אפקט נעים של קירור, כך שניתן לצאת לגינה וליהנות ממגע של טבע קריר ונעים.

בנוסף, שיקום דשא מאפשר לשדרג את הגינה. במקרים רבים מאווררים את הקרקע כדי לשקם דשא, וניתן לשתול בו צמחים נוספים ולהוסיף עוד קצת טבע לגינה הביתית או הציבורית.

סוגי דשן לדשא

הסיבות שבגללן דשא צריך שיקום

שמש היא חיונית עבור צמחים מכל הסוגים. אולם, כדי שהם ישגשגו, הצמחים צריכים לקבל כמות שמש לפי צורכיהם. כאשר דשא מקבל יותר מדי חשיפה לשמש, הוא יתייבש, יקמל ויאבד מצבעו. זה נכון גם במקרים שבהם דשא לא מקבל מספיק חשיפה לשמש; הוא מאבד מחיוניותו ונראה חולה.

 • מזיקים – ישנם שני סוגים של מזיקים נפוצים בדשא: מזיקי שטח ומזיקי קרקע. מזיקי שטח הם חרקים (עשי דשא, פרעושים, קרציות, נמלים, ועוד) שנמצאים מעל פני הקרקע, ואוכלים את עלי הדשא. המזיקים האלו יכולים להרוס מרבדי דשא תוך ימים ספורים, ולכן חשוב לטפל בהם. מזיקי קרקע הם חרקים שנמצאים מתחת לפני הקרקע, כמו חדקוניות, זבליות וערצבים, אשר אוכלים את שורשי הדשא. כתוצאה מכך, הדשא לא מקבל את חומרי ההזנה שהוא זקוק להם, ולכן הדשא נהרס.
 • השקיה לקויה – ממש כמו עם חשיפה לשמש, השקיה מרובה או מועטה מדי עלולה להזיק לדשא. השקיה של דשא צריכה להתבצע בהתאם לחשיפה לשמש, בשעות הנכונות ביום ובכמות הנכונה. כאשר מבצעים השקיה ידנית של דשא, קשה להגיע לכמויות הנכונות של המים שדשא זקוק להן, מה שמוביל לנזקי דשא.
 • סוג דשא שאינו מתאים לאקלים – סוגי דשא שונים זקוקים לתנאי אקלים שונים, וחשיפה משתנה לשמש. למשל, כאשר שותלים דשא שזקוק לשמש ישירה במהלך רוב שעות היום במקום מוצל, הוא לא ישגשג, ולהיפך. במקרים האלו מדובר בתכנון לקוי של הגינה, ובחירת דשא שלא מתאים לסוג האקלים ואזור הגידול.
 • תחזוקה לקויה – למרות שלכאורה מדובר בגידול פשוט, דשא דורש תחזוקה עקבית ונכונה. אנשים רבים נוטים להזניח את הדשא שלהם מפאת חוסר זמן, או כי הם חושבים שהוא לא זקוק לתשומת לב רבה. אולם, זה לא נכון; כדי שדשא ישגשג, הוא צריך השקיה בכמות הנכונה, הדברה בעת הצורך, כיסוח בגובה הנכון ובמועדים הנכונים, ופעולות תחזוקה נוספות.
מתי לדשן דשא

איך יודעים שהדשא צריך שיקום?

ישנם כמה סימנים ויזואליים שמסגירים שדשא צריך שיקום. הסימנים הבאים מעידים על כך שהדשא שלכם אינו בריא, ומומלץ להכיר אותם:

 • קרחות בדשא – קרחות בדשא נגרמות בגלל דריכה מרובה על חלקים מסוימים, פיזור לא שווה של השקיה, או מזיקים/מחלות של הדשא. בכל המקרים האלו מדובר בגורמים שמזיקים לדשא, גורמים לקרחות ומביאים למצב שהדשא זקוק לשיקום.
 • דשא יבש – דשא עלול להתייבש בגלל השקיה לא מספקת, או חשיפה מועטה/יתרה לאור השמש. בנוסף, כאשר חסרים לדשא נוטריינטים, הוא עלול להתייבש, מה שדורש דישון והפריה של הדשא. יש גם פטריה שעלולה לגרום ליובש בדשא. הפטרייה הזו גדלה באזור השורשים, ומונעת ספיגה מיטבית של מים, מה שגורם ליובש בדשא.
 • דשא צהוב – דשא צהוב נגרם במקרים רבים בגלל פטריה בשם "ריזוקטוניה". הפטרייה הזו מופיעה בעיקר בגלל בעיות ניקוז, כאשר הקרקע רטובה מדי. הסימן המסגיר הוא טבעות צהובות שמופיעות פתאום ומתפשטות ככל שעובר הזמן. מלבד זאת, יש גם מחלות שורש ועלים שגורמות להיווצרות של שוליים צהובים בעלים, ובשני המקרים צריך להשתמש בתכשירים מתאימים נגד המזיקים כדי לשקם את הדשא.
 • דשא לא צומח – דשא שאינו צומח נגרם בגלל חוסר איזון בקרקע. כאשר הקרקע אלקלית מדי ודחוסה מדי, מים, אוויר וחומרי הזנה שונים לא יכולים לחדור לשורשי הדשא. במצבים האלו חשוב לאזן את רמות החומציות בדשא ולאוורר את הקרקע כדי לאפשר חדירה מיטבית של חומרי הזנה לשורשים.

איך לשקם קרחות בדשא?

כדי לשקם קרחות בדשא, חשוב לדעת תחילה מה גרם להן. לאחר מכן, ניתן יהיה לבצע את הפעולות הבאות כדי לכסות את הקרחות בצורה אסתטית:

 1. במקרים של דריכה מרובה על הדשא, חשוב לשקם את האזורים הקרחים באמצעות זריעה מחדש של הדשא באזורים הקרחים.
 2. השקיה אחידה: כאמור, אם הדשא מקבל יותר מדי מים או מעט מדי מים, הוא עלול לצמוח בצורה לא אחידה. אם יש קרחות בדשא בגלל השקיה לא נכונה, מומלץ להתקין מערכת השקיה אוטומטית. מערכות השקיה כיום מאפשרות השקיה מיטבית של הדשא, בהתאם לסוג הדשא, כמות החשיפה לשמש ופרמטרים נוספים.
 3. עקירת שורשים ושתילה מחדש: אם ישנה בעיה בקרקע שגורמת לקרחות, מומלץ לעקור את שורשי הדשא באזור הקרחת, ולשתול אותם מחדש. אוורור של הקרקע, הזנה שלו בנוטריינטים ושתילה מחדש של דשא בקרחות תפתור את הבעיה.
 4. טיפול במזיקים: מזיקים עלולים להתפשט כמו אש בשדה קוצים, או במקרה שלנו, כמו אש בדשא. כדי לטפל במזיקים שגורמים לקרחות, חשוב לאבחן את סוג המזיקים, ולאחר מכן להשתמש בחומרי הדברה כדי להיפטר מהם.
 5. שתילה של דשא מסוג אחר: ישנם מקרים שבהם קרחות נגרמות בגלל שהדשא לא נקלט באדמה כמו שצריך, או שהוא אינו מתאים לאזור ולמזג האוויר בו. במקרים האלו אין מנוס משתילה מחדש של דשא שמתאים לאזור, מה שיפתור את בעיית הקרחות ובעיות עתידיות אחרות.

איך לשקם דשא יבש

דשא יבש הוא גם בעיה נפוצה במדשאות ברחבי הארץ, ואלו דרכי הטיפול האפשריות לבעיה הזו:

 1. אוורור הדשא: אם דשא מתייבש בגלל חום או בליה, כתוצאה מדריכה מרובה, מומלץ לאוורר אותו. ניתן לעשות זאת באמצעות הכלים המתאימים, ו"לערבב" את האדמה כדי שלא תהיה דחוסה ותאפשר מעבר טוב יותר של נוטריינטים.
 2. שימוש בחומרים שמאפשרים ספיגת מים טובה יותר: ישנם חומרים מיוחדים שמאפשרים ספיגת מים טובה יותר דרך שורשי הדשא. לאחר אוורור של האדמה, מומלץ להשתמש בחומרים האלו כדי לאפשר ספיגה מיטבית של מים, ושגשוג של הדשא.
 3. השקיה מספקת: דשא עלול להתייבש כאשר הוא לא מקבל מספיק מים. במקרה הזה חשוב לבצע השקיה במועדים הנכונים, ובכמות הנכונה.
 4. החלפת הדשא: אם יש בגינה דשא שאינו מתאים לתנאי האקלים, הוא עלול להתייבש. דשא שלא זקוק לשמש מרובה, למשל, מתייבש כאשר הוא נחשף לשמש ישירה במשך שעות ארוכות. לכן, במקרים האלו ייתכן ויהיה צורך בהחלפה של הדשא ושתילה של דשא שמתאים יותר לתנאי האקלים באזור.
 5. במקרים שבהם יובש נגרם בגלל פטריה, חשוב לטפל בה עם חומרים מתאימים, ולמנוע נזקים נוספים.

שיקום מדשאות באופן מדויק

מלבד בעיות רווחות בסוגי דשאים שונים, יש צורך לטפל בכל דשא לפי הסוג שלו, והתנאים שבהם או גדל. בין הדשאים הטבעיים הפופולריים ביותר בישראל נמצאים דשא אלטורו ודשא דרבן. אם אתם תוהים איך לשקם דשא אלטורו או איך לשקם דשא דרבן, הדבר הכי חשוב לדעת הוא שאין תשובה אחידה אחת.

לפני תהליך השיקום, חשוב לבחון מה גורם לבעיות בדשא, אם מדובר במזיקים ביולוגיים, אם הסיבה נעוצה בתנאי הגידול, ובעצם לבחון את הבעיות שמהן סובל הדשא. באופן הזה, ניתן יהיה להתאים לדשא שלכם את פתרונות השיקום הטובים ביותר, ולאפשר את צמיחתם המיטבית.

שיקום דשא מקצועי מבית "הגנן הנדיב"

אם אתם זקוקים לשירות שיקום דשא, כאן ב"גנן הנדיב" תיהנו משירות מקצועי שמביא לתוצאות. אנו מתמחים בהנחת מדשאות עם דשא טבעי, בהתאמה לתנאי הסביבה והרצונות של לקוחותינו.

בנוסף, אנו מתמחים בכל הנוגע לשירותי גינון – החל מתכנון גינה, ועד להקמת מערכות השקיה ותחזוקה מתקדמות. עבור שירותי שיקום דשא, אנו נבחן את הבעיה מקרוב, ורק לאחר מכן נתאים את פתרונות השיקום המתאימים לדשא שלכם.

הטיפול שלנו מתבצע על ידי שימוש בחומרים ומדבירים טבעיים, ללא כימיקלים, מה שעוזר לדשא לשגשג, בלי לגרום לנזקים סביבתיים. השירות שלנו זמין לכם במחירים נוחים במיוחד, ואתם מוזמנים ליצור עמנו קשר עבור כל בעיה שיש לכם בדשא. אנו נספק לכם שירות מותאם אישית, ונלווה אתכם לאורך כל שיקום הגינה והתחזוקה שלה לאחר השיקום.

קומפוסט תולעים אורגני לגינה
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן