גינה לימודית – טיפים לתכנון והקמת גינה לימודית

גינה לימודית בבית הספר היא כלי חינוכי יצירתי ונהדר, אשר באמצעותה יכולים התלמידים ללמוד כיצד לשתול פירות, ירקות ופרחים וכיצד לתפעל ולטפח את הגינה. יש לכך גם פן בריאותי – הילדים, אשר עמלו על טיפוח הגינה ירצו לאכול את המאכלים האורגנים בהם הם צפו גדלים לאורך זמן, מה שעשוי לעורר בהם חיבה לאכילה בריאה של פירות וירקות, וכן לחבר אותם לטבע.

בשנים האחרונות, גני ילדים ובתי הספר משתמשים בכלי הנהדר הזה כדי ללמד את הילדים באופן מעשי על צמחים ופרחים. כמו כן, גינה לימודית מתאימה גם לילדים קטנים יותר, הקמת גינה לימודית בגן ילדים יכולה לתרום רבות להתפתחות הילדים.

גינה לימודית

תוכן עניינים

מהי גינה לימודית?

גינה לימודית, הנקראת גם "גינה חינוכית" היא בדרך כלל גינה הממוקמת בגן, בבית ספר או בבתים פרטיים. מטרתן של הגינות החינוכיות היא לקחת את שיעור הטבע החוצה, וללמד את הילדים באופן מעשי על פרחים, פירות וירקות, וכיצד ליצור גינה ולטפח אותה.

מה זה גינה לימודית

היתרונות שטמונים בהקמת גינה חינוכית בגנים ובתי ספר

גינה חינוכית טומנת בחובה יתרונות רבים אשר מסייעים להתפתחות הקוגניטיבית והיצירתית של הילדים כאחד. להלן חלק מהיתרונות המרכזיים בגינה לימודית:

 • מתן הזדמנויות ללמידה מעשית – למרות שלימודים בסיסיים של מדע ותזונה מועברים בגנים ובבתי ספר יסודיים, ניתן לקשר אותם גם למקצועות השפה, מתמטיקה, מדעים, לימודי חברה ואמנות. בנוסף, הגן ובית הספר היסודי הם מיקום מצוין לקיים מודל חינוכי ששם דגש על סביבה אורגנית ברת קיימא.
 • עידוד הילדים לאכול ולאהוב פירות וירקות – גינה לימודית מעוררת בילדים התלהבות מפירות וירקות, וגורמת להם לרצות לאכול אותם יותר. ילדים רבים בגילאים צעירים מסרבים לאכול פירות וירקות, מה שעלול לגרום להם לנזק בריאותי ומחסור בוויטמינים – גינה חינוכית יכולה להוות פתרון נהדר לבעיה הזו!
 • קידום פעילות גופנית – מסגרות חינוכיות רבות מחפשות פתרונות יצירתיים לקידום פעילות גופנית – פעולת הגינון היא לגמרי היא הפתרון המושלם עבור זה. הגינון מאפשר לתלמידים להיות בתנועה כל הזמן – במהלכו הם נדרשים ללכת, להרים, לחפור, לגרוף – כמו גם לתרגל שיווי משקל וזריזות, כל זאת תוך השתתפות בפעילות מהנה ומרתקת.
גינה חינוכית בגן ילדים

יתרונות נוספים של גינה חינוכית על פי מחקרים מדעיים:

 • צריכה מוגברת של פירות וירקות
 • שיפור ביחס לפירות וירקות
 • שיפור בהישגים המדעיים
 • שיפור מיומנויות והתנהגויות חברתיות
 • שיפור עמדות סביבתיות והנחלת כבוד לטבע
 • השפעה חיובית על הישגי התלמידים והתנהגותם

גינה לימודית בגני ילדים ובתי ספר

הגינה החינוכית מתאימה לבתי ספר וגני ילדים משום שהיא מציעה מקום להעשיר את מאמצי ההוראה, תוך התנסות מעשית משמעותית שהופכת את הלמידה למהנה יותר – בסופו של דבר, הגינה שתיצרו תהפוך לייחודית בדיוק כמו שהילדים שעמלו על יצירתה.

גינות לימודיות יכולות להגיע בתצורות מגוונות, החל מאוסף של גינות שניתן ליצור על מכולות, או באמצעות גינות אור מקורות, או במסגרת חממה – אליה ניתן להתאים בקלות את שינויי מזג האוויר. אך לא משנה באיזה גינה תבחרו, מטרות העל של גינות אלו הן להעניק מענה יצירתי להורים ומוסדות חינוכיים, לעודד מחשבה ברת קיימא, ולעודד יצירתיות בקרב הילדים.

היתרונות של גינה קהילתית

כיצד מתחילים? 5 טיפים לתכנון גינה לימודית

 1. ארגון ועד שינהל את הקמת הגינה החינוכית – כדי להוציא פרויקט כזה לפועל, תהיו זקוקים לצוות! אם אתם מקימים את הגינה במסגרת מוסד חינוכי, למזלכם עומדת לרשותכם קבוצה של תלמידים, צוות הוראה והורים. מתוכם, זהו את אלה המתעניינים ביצירת סביבה ברת קיימא, והקימו ועד רשמי.
 2. לאחר שהקמתם ועד, גבשו תכנית אסטרטגית – החליטו מהיכן לגייס משאבים להקמת הגינה, איזה סוג גינה אתם בוחרים להקים, ומהי השיטה החינוכית להעביר את הידע לתלמידים.
 3. בחרו את המיקום הנכון בשטח המוסד החינוכי – לאחר שהקמתם את הועד, זה הזמן לבחור חלקת אדמה בשטח בית הספר המתאימה לגינה. בתור התחלה, כדאי לקחת בחשבון את האקלים המקומי, ובדקו את כמות החשיפה לשמש שיש במקום.
 4. לאחר מכן, קטפו זרעים לפירות וירקות המגיבים היטב לגינות קהילתיות ביחס לאקלים המקומי. בנוסף, יש לזכור כי הגינה המתוכננת תיווצר על שטח בית הספר, מה שאומר שיהיה צורך להקים אותו באזור נפרד מהמקום בו התלמידים משתתפים בפעילויות חצר וספורט.
 5. שתלו גידולים המתאימים לטווח קצר וארוך – פרויקט של גינה חינוכית, צריך לכלול שילוב של גידולים שיניבו פירות, במהלך שנת הלימודים, לצד גידולים שייקח להם קצת יותר זמן להבשיל. גישה זו מצוינת לא רק עבור הגיוון של התשואה הכוללת – היא גם מעודדת סבלנות והשקעה לטווח ארוך מכל הצדדים המעורבים, במיוחד זו של התלמידים. זו חוויה נהדרת לתלמידים לשתול זרעים בתחילת האביב ולקטוף אותם לפני שהם יוצאים לחופשת הקיץ, ודבר כזה נחוץ כדי לשמור על העניין של הילדים. ויתרה מכך, התלמידים נעשים מעורבים עוד יותר ולוקחים על עצמם תפקידים עם אחראיות גדולה יותר כאשר גידולים מסוימים בגינה דורשים טיפול לטווח ארוך.

כמה עולה להקים גינה לימודית?

המחיר של גינה לימודית משתנה מאוד, ותלוי בסוג הגינה שתבחרו להקים. יש לקחת בחשבון רכישת  זרעים, מערכת השקיה, שילוב מערכת תאורה מתאימה ועוד. מעוניינים בגינה לימודית? הגעתם למקום הנכון! הגנן הנדיב בעל ניסיון רב שנים בגינוון בר קיימא, התקשרו אלינו עוד היום לשיחת ייעוץ ראשונית  .055-9990994

בשורה התחתונה, גינה חינוכית היא רעיון יצירתי שיסייע לכם לגרום לילדים להתחבר יותר לטבע, וגם לגרום להם לחבב יותר פירות וירקות – זאת בנוסף לכלל היתרונות המדהימים שציינו בכתבה.

גינה בבניין משותף
גינה בבית משותף

מצאתם את עצמכם מתפעלים מהגינות הקהילתיות בשכונות שבהן מתגוררים החברים או המשפחה? וזה ממש עשה לכם חשק להרים פרויקט של גינה קהילתית? האמת, שזה פחות

קרא עוד »
עיצוב תכנון והקמת גינות גג
גינות גג מעוצבות

חיי העיר מציעים אינספור דברים נפלאים – החל מחיי לילה תוססים, תרבות צבעונית, אוכל מצוין ועוד. יחד עם זאת, לעיתים קרובות אנשים מרגישים שהחיים האורבניים יכולים

קרא עוד »
גינת מרפסת

כיום יותר ויותר אנשים עוברים לגור בבניינים משותפים מתוך בחירה והעדפה אישית, אולם, הדבר היחידי שהם מתגעגעים אליו הוא ללא ספק היתרונות בבתי קרקע עם

קרא עוד »
גינת ירק אורגנית

אז קראתם יותר ויותר כמה זה נחמד לגדל גינת ירק קטנה בבית – אבל אתם בכלל לא יודעים מאיפה להתחיל, מה צריך? האם אפשר לגדל

קרא עוד »
גינה אנגלית
גינה אנגלית

אם יצא לכם לבקר באנגליה וכשחזרתם לארץ חשבתם על הקמת גינה אנגלית בחצר ביתכם, בוודאי ראיתם בדמיונכם גינה גדולה ומוקפדת עם ערוגות פרחים צבעוניות ושבילים

קרא עוד »
עיצוב גינה יוקרתית
גינה טרופית

יכול להיות שהחיבה של ישראלים לדרום אמריקה ויעדים אקזוטיים היא זו שהפכה את הגינות הטרופיות לבחירה פופולאריות כל כך, ועם הצלחה קשה להתווכח. הגינה הטרופית

קרא עוד »
גינה יפנית
גינה יפנית

מבין כל סגנונות הגינות האקזוטיות, אין ספק שגינה יפנית היא אחת מהיותר פופולאריות כיום. בעולם המערבי קיימת אי בהירות מסוימת לגבי מהי גינה יפנית "אמיתית"

קרא עוד »
גינה אורבנית
גינה אורבנית

כשאנחנו מדברים על גינה אורבנית אנחנו בדרך כלל לא מדברים על סוג ספציפי אחד של גינה, אלא על כל גינה שבנויה כך שתוכל לנצל שטח

קרא עוד »
גינה לימודית בבתי ספר
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן