גינה קהילתית – איך להקים גינה קהילתית?

מצאתם את עצמכם מתפעלים מהגינות הקהילתיות בשכונות שבהן מתגוררים החברים או המשפחה? וזה ממש עשה לכם חשק להרים פרויקט של גינה קהילתית? האמת, שזה פחות מסובך ממה שאתם בוודאי חושבים. יתרה מכך, התגמול של מעורבות בגינה קהילתית פשוט שווה את המאמץ. אז מהי גינה קהילתית? מהם היתרונות ואיך עושים את זה בכלל? כל התשובות בהמשך!

עיצוב גינת עצי פרי ובוסתן

תוכן עניינים

מהי גינה קהילתית?

גינה קהילתית היא גינה המוקמת ומתוחזקת על ידי קהילה מקומית. בדרך כלל בגינות קהילתיות, קבוצת אנשים מטפחת יחד את הגינה, והיבול שייך לכל המשתתפים. ניתן ליצור גינות קהילתיות על קרקע פרטית או ציבורית, שבהן האזרחים יכולים לגדל פירות, עשבי תיבול, פרחים, ובעיקר ירקות. ברחבי העולם קיימות גינות קהילתיות בצורות שונות, הן יכולות להיות ממוקמות בסמיכות לשכונה, במרפסות או גגות, וגודלן משתנה מגינה לגינה.

גינות קהילתיות חוו שלושה גלים של פיתוח מרכזי בצפון אמריקה, הגל המוקדם ביותר של פיתוח גינות קהילתיות עלה בקנה אחד עם המהפכה התעשייתית ותהליך העיור המהיר באירופה ובצפון אמריקה. הגל השני של גינות קהילתיות התרחש במהלך מלחמת העולם הראשונה ומלחמת העולם השנייה, שהיו לחלק מ"גני החירות" ו"גני הניצחון".

הגל האחרון של פיתוח גנים קהילתיים התרחש בשנות ה-70 במהלך משבר אופ"ק (משבר האנרגיה העולמי), על ידי תנועות מחאה שחיפשו פתרון שיסייע להם להילחם במחסור תזונתי.

כיום, ישנו גל חדש של גינות קהילתיות אשר נצפה ברחבי העולם, וזאת בעקבות משברים אקולוגיים, שינויי אקלים ועוד. גינות קהילתיות תורמות לתנועת החקלאות העירונית והביקוש של האזרחים לעוד גינות קהילתיות גואה בשנים האחרונות.

מה זה גינה קהילתית?

גינה קהילתית - יתרונות

  • ייפוי הנוף – בשכונות עירוניות רבות קיימים מגרשים ריקים שיצאו מכלל שימוש. הם עשויים להיות מלאים באשפה, מה שגורם לא רק לכאב עיניים אלא גם לסכנה. מנגד, באמצעות אדריכלות ותכנון נוף נכון של הגינה הקהילתית תקבלו מרחב מחיה ירוק ונעים לעין.
  • הנגשה של תוצרת חקלאית טרייה – בשכונות עירוניות רבות, תצטרכו לנסוע קילומטרים רבים כדי להשיג תוצרת אורגנית איכותית. המשמעות היא שאנשים לא אוכלים מספיק מזון בריא. עם זאת, לפי מחקרים – כאשר יש גינה קהילתית בשכונה, אנשים צורכים יותר פירות וירקות טריים, מה שמאפשר לאנשים לנהל אורח חיים בריא יותר.
  • קיום אורח חיים בריא – מכיוון שלאנשים יש גישה זמינה לפירות וירקות טריים, יש להם הזדמנות להיות בריאים יותר. גינון אורגני בר קיימא מוביל גם לאורח חיים בריא מכיוון שהוא מעודד פעילות גופנית סדירה בטיפוח הגינה. ביצוע פעילות פיזית מחוץ לבית זו דרך נפלאה להימנע מישיבה מתמשכת, שתורמת להשמנה.
  • ניקיון הסביבה – צמחים מוסיפים חמצן באופן טבעי לאוויר שאנשים נושמים. יחד עם זאת, הם תורמים לאוויר נקי יותר על ידי סילוק זיהום האוויר. בנוסף, בגנים קהילתיים רבים יש אזור של קומפוסט, מה שמסייע בהפחתת הפסולת.
  • בניית קהילה חזקה – השתתפות בגינה קהילתית מעניקה לשכנים הזדמנות להתחבר אחד לשני. כך גם אנשים בודדים, יוכלו לקיים אינטראקציה עם אחרים במסגרת הגינון. כמו כן, כשאנשים לוקחים חלק בגינה קהילתית, הם מטפחים תחושת שייכות, ומתחילים להרגיש מושקעים יותר בשכונה בה הם מתגוררים.
היתרונות של גינה קהילתית

מתי מומלץ להקים גינה קהילתית?

הכי אפקטיבי להקים גינה קהילתית בסוף מרץ-תחילת אפריל – במהלך תקופה זו, ניתן לגדל את רוב הגידולים – מהסיבה הפשוטה שהחודשים הקרים כבר מאחורינו, ומזג האוויר פשוט מעולה בחודשים האלה, כך שגם אתם לא תזיעו או תקפאו מקור.

4 טיפים להקמת גינה קהילתית

  1. ארגנו אנשים מהקהילה שעשויים להתחבר לרעיון – הצעד הראשון בתהליך הוא לאסוף אנשים מהקהילה עם חשיבה דומה לשלכם שיסייעו לכם לממש את רעיון הגינה הקהילתית. עודדו את כל תושבי האזור להצטרף, ובד בבד סמנו לכם אנשי מקצוע שיוכלו לעזור בהקמת הגינה , כמו למשל גננים מקצועיים, חנויות פרחים, אדריכלי נוף ועוד.
  2. השיגו את אישור העיריה המקומית – האינטרס של העיריות היא שתקימו גינה קהילתית ותטפחו אותה, וזאת לאור כל היתרונות שציינו, כך שככל הנראה לא תתקלו בבעיה להשיג אישור להקים גינה קהילתית. בתל אביב למשל, מעודדים מאוד הקמה של גינות ירק קהילתיות, בנוהל העירוני שלהם בנושא, הם מציינים שהאחריות על הגינה היא גם של התושבים אך גם של העירייה – כך שאתם לגמרי לא לבד בעניין.
  3. בחרו את הלוקיישן – חלק מהגינות משמשות לגידול תבלינים, צמחייה, אחרות רק פירות וירקות, אבל רובן מספקות שילוב שלהן. כמו כן, בעת בחירת המיקום תצטרכו לשקול חשיפה נאותה לאור השמש, גישה נוחה למים ולניקוז, תנועת מכוניות והולכי רגל, וכל דבר אחר שיכול להשפיע על שגשוג הגינה. כמובן שתצטרכו לקבל אישור מבעלי הקרקע (עירייה או בעלי נכסים) ולקבל את הסכמי החכירה הדרושים.
  4. מימון הפרויקט – תצטרכו לחשוב על דרך יצירתית למימון הפרויקט, במקרים מסוימים עמותות ועיריות יכולות לממן את הפרויקט, ובמקרים אחרים הדיירים משתתפים במימון.
טיפים להקמת גינה קהילתית

הקמת גינה קהילתית אצל הגנן הנדיב: מקצועיות, ניסיון ומוניטין גבוה

כאמור, גינה קהילתית טומנת בחובה יתרונות רבים ביניהם: ייפוי הנוף, הנגשה של תוצרת חקלאית טרייה, סיוע לקיום אורח חיים בריא ועוד. הגנן הנדיב הוא בעל ניסיון עשיר ומוניטין בתחום הקמת גינות קהילתיות. מוזמנים ליצור קשר לייעוץ ראשוני אודות הקמת גינה קהילתית מקצועית ומוצלחת התקשרו   055-9990994 ונציגינו ישמחו לעמוד לרשותכם.

בגדול מה שבא לכם! ניתן לגדל בגינה קהילתית צמחי תבלין, ירקות, פירות, פרחים, צמחים ועוד.

ניתן ליצור גינות קהילתיות על קרקע פרטית או ציבורית, ברחבי העולם קיימות גינות קהילתיות בצורות שונות, הן יכולות להיות ממוקמות בסמיכות לשכונה, במרפסות או גגות, וגודלן משתנה מגינה לגינה.

הכי אפקטיבי להקים גינה קהילתית בסוף מרץ-תחילת אפריל – במהלך תקופה זו, ניתן לגדל את רוב הגידולים – מהסיבה הפשוטה שהחודשים הקרים כבר מאחורינו, ומזג האוויר פשוט מעולה בחודשים האלה, כך שגם אתם לא תזיעו או תקפאו מקור.

האינטרס של העיריות היא שתקימו גינה קהילתית ותטפחו אותה, וזאת לאור כל היתרונות שציינו, כך שככל הנראה לא תתקלו בבעיה להשיג אישור להקים גינה קהילתית. בתל אביב למשל, מעודדים מאוד הקמה של גינות קהילתיות, בנוהל העירוני שלהם בנושא, הם מציינים שהאחריות על הגינה היא גם של התושבים אך גם של העירייה – כך שאתם לגמרי לא לבד בעניין.

גינה בבניין משותף
גינה בבית משותף

מצאתם את עצמכם מתפעלים מהגינות הקהילתיות בשכונות שבהן מתגוררים החברים או המשפחה? וזה ממש עשה לכם חשק להרים פרויקט של גינה קהילתית? האמת, שזה פחות

קרא עוד »
עיצוב תכנון והקמת גינות גג
גינות גג מעוצבות

חיי העיר מציעים אינספור דברים נפלאים – החל מחיי לילה תוססים, תרבות צבעונית, אוכל מצוין ועוד. יחד עם זאת, לעיתים קרובות אנשים מרגישים שהחיים האורבניים יכולים

קרא עוד »
גינת מרפסת

כיום יותר ויותר אנשים עוברים לגור בבניינים משותפים מתוך בחירה והעדפה אישית, אולם, הדבר היחידי שהם מתגעגעים אליו הוא ללא ספק היתרונות בבתי קרקע עם

קרא עוד »
גינת ירק אורגנית

אז קראתם יותר ויותר כמה זה נחמד לגדל גינת ירק קטנה בבית – אבל אתם בכלל לא יודעים מאיפה להתחיל, מה צריך? האם אפשר לגדל

קרא עוד »
גינה אנגלית
גינה אנגלית

אם יצא לכם לבקר באנגליה וכשחזרתם לארץ חשבתם על הקמת גינה אנגלית בחצר ביתכם, בוודאי ראיתם בדמיונכם גינה גדולה ומוקפדת עם ערוגות פרחים צבעוניות ושבילים

קרא עוד »
עיצוב גינה יוקרתית
גינה טרופית

יכול להיות שהחיבה של ישראלים לדרום אמריקה ויעדים אקזוטיים היא זו שהפכה את הגינות הטרופיות לבחירה פופולאריות כל כך, ועם הצלחה קשה להתווכח. הגינה הטרופית

קרא עוד »
גינה יפנית
גינה יפנית

מבין כל סגנונות הגינות האקזוטיות, אין ספק שגינה יפנית היא אחת מהיותר פופולאריות כיום. בעולם המערבי קיימת אי בהירות מסוימת לגבי מהי גינה יפנית "אמיתית"

קרא עוד »
גינה אורבנית
גינה אורבנית

כשאנחנו מדברים על גינה אורבנית אנחנו בדרך כלל לא מדברים על סוג ספציפי אחד של גינה, אלא על כל גינה שבנויה כך שתוכל לנצל שטח

קרא עוד »
גינה קהילתית
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן