המדריך להשקיית גינה

השקיית גינה היא אחת הפעולות החשובות ביותר שצריך לבצע כדי לטפח גינה בריאה. למרות שלכאורה מדובר בפעולה פשוטה, יש דברים רבים שצריך לדעת על השקיית גינה, וכאן נגלה בדיוק מה אתם צריכים לדעת בנושא. מהשקיה ידנית ועד השקיה חכמה עם מערכות ממוחשבות – גלו את הסודות להשקיה מקצועית ולהשגת גינה משגשגת.

השקיית גינה אוטומטית בקיץ

תוכן עניינים

מהי השקיית גינה ולמה היא חשובה?

כפי שהכותר מרמז, השקיית גינה היא תהליך של אספקת מים לצמחים בגינה בשיטות שונות, כגון השקיה ידנית, ממטרות או השקיה בטפטוף. הפעולה הזו חיונית לשמירה על צמחים בריאים, שכן מים הם מרכיב קריטי לצמיחה והישרדות של צמחים מכל הסוגים

השקיה מספקת מבטיחה שהצמחים שלכם יקבלו את חומרי ההזנה והנוזלים הנדרשים על מנת לשגשג. בנוסף, השקיה עוזרת לשמור על מערכות ההגנה הטבעיות של צמחים מפני מזיקים ומחלות, ולייצר פרחים, ירקות ופירות. 

השקיה נכונה גם עוזרת לשמור על רמות הלחות של הקרקע, מונעת שחיקת קרקע ובכך עוזרת ליצור בסיס יציב לצמחים.

אופן השקיית צמחים

השקיה נכונה של צמחים פירושה לא רק לספק להם מים, אלא גם לספק להם מספיק מים במועדים הנכונים. כדי לעשות זאת, יש לבצע השקיית צמחים באופן הבא:

  1. בדקו מועדי השקיה נכונים: תדירות השקיית הצמחים תלויה במספר גורמים: סוג הצמח, סוג הקרקע והאקלים מסביב. כלל האצבע, תרתי משמע, הוא שמרבית הצמחים דורשים השקיה כאשר 10 הסנטימטרים העליונים של האדמה מרגישים יבשים. תוכלו לתחוב אצבע לאזור הזו ולבדוק האם אתם מרגישים לחות, או שמא הקרקע מרגישה יבשה.
  2. החליטו על שיטת השקיה נכונה: ישנן דרכים שונות להשקות צמחים, כמו השקיה ידנית, השקיה בטפטוף והשקיה עם ממטרות. בחרו שיטה המתאימה לצרכי הצמחים שלכם, וכן בהתאם ללוח הזמנים שלכם. אם אתם נמצאים רוב היום מחוץ לבית, מומלץ לשקול התקנה של מערכות השקיה חכמות שיעשו את העבודה עבורכם.
  3. בצעו השקיה ארוכה והפסקה ארוכה: השקיה ארוכה והשקיה הפסקה קצרה הן שתי טכניקות להשקיית צמחים הכוללות תזמון נכון ויצירת ומרווחים בין השקיות: השקיה ארוכה היא אספקת מים אטית לאדמה לאורך זמן ארוך יחסית, בדרך כלל מספר שעות. שיטה זו משמשת לעתים קרובות לצמחים בעלי שורשים עמוקים, כגון עצים ושיחים, על מנת להבטיח שהאדמה תהיה רטובה היטב עד לעומק מערכת השורשים. זמן ההשקיה הארוך מאפשר למים לחדור עמוק יותר לתוך האדמה, שם נמצאים שורשי הצמחים, מה שמספק לחות מספקת לצמחים. מצד שני, השקיית 'הפסקה קצרה' היא טכניקה של השקיית צמחים במרווחים קצרים יותר, עם הפסקה של כ-20-30 דקות בין השקיה. שיטה זו משמשת בעיקר עבור עציצים או צמחי גינה ועוזרת במניעת "בריחת מים". ההפסקה בין השקיה אחת לשנייה מאפשרת לאדמה לספוג מים לאט, מונעת בזבוז מים ושומרת על לחות האדמה ללא סיכון של השקיית יתר. השקיה ארוכה והשקיה קצרה הן טכניקות שימושיות להשקיית צמחים, אך חשוב לקחת בחשבון את הצרכים הספציפיים של כל צמח וסביבתו לפני בחירת שיטה
  4. בצעו השקיה בזמן הנכון: הזמן הטוב ביותר להשקות צמחים הוא בשעות הבוקר המוקדמות או אחר הצהריים המאוחרות, כאשר השמש פחות דומיננטית. הימנע מהשקיית צמחים במהלך היום, מכיוון שהדבר עלול להוביל לנזקים, בעקבות התנדפות מהירה של המים ו"צריבה" הנובעת מכך.
  5. בצעו השקיה בבסיס הצמח: בהשקיית צמחים עדיף להשקות את בסיסם ולא את חלקם העליון. השקיה של הבסיס מאפשרת למים לעבור ישירות לשורשים, היכן שהנוזלים נחוצים הכי הרבה.
  6. בצעו השקיה יסודית: בעת השקיית צמחים יש לוודא שהאדמה רטובה היטב אך לא ספוגה מים. בצעו השקיה איטית עד שהאדמה רוויה, ולאחר מכן עצרו את הפעולה.
  7. עקבו אחר בריאות הצמח: שימו עין על בריאותם של הצמחים שלכם, שכן השקיית יתר או תת-השקיה עלולה להזיק להם. סימני השקיית יתר כוללים עלים מצהיבים, עובש וריקבון, בעוד שתת-השקיה עלולה להוביל לנבול ולעלים יבשים ושבירים. תחזוקת גינה נכונה חיונית לבריאות הצמחים.
  8. תזמנו נכון את תדירות ההשקיה: כאשר יש מזג אוויר חם, או תקופות יבשות, כפי שיש בימים רבים במהלך השנה בישראל, צמחים עשויים לדרוש השקיה נוספת. לכן, חשוב להתאים את תדירות ההשקיה לצרכים המשתנים של הצמחים שלכם כדי לוודא שיקבלו את הכמות הנכונה של המים שהם צריכים.
אדם משקה את הגינה בשעות ההשקייה המומלצות

השקייה בקיץ ובחורף

השקיית גינה בקיץ וכן השקיית גינה בחורף הם שני גורמים מכריעים עבור בריאות של צמחים. בתקופות שבהן יש ממטרים רבים, או בתקופות חמות ויבשות, צריך לשנות את הרגלי ההשקיה של גינות. כדי למנוע טעויות שעלולות לגרום לנזקים לגינה, מומלץ להשתמש בטיפים הבאים להשקיה בחורף ובקיץ:

השקיית גינה בקיץ

בתקופת הקיץ, בייחוד בקיץ הישראלי החם, יש לבצע השקיה עמוקה של הצמחים. בתקופה הזו, צמחים זקוקים ליותר מים, ולכן מומלץ לבצע השקיה כך שהמים יגיע עד לשורשים. זה יעזור למנוע יובש של השורשים ונזק לצמחים. בנוסף, חשוב להקפיד על זמני השקיה נכונים: שעות השקיית גינה בקיץ צריכות להיות בשעות הבוקר המוקדמות, או שעות אחר הצהריים המאוחרות. מדוע? מפני שבשעות האלו השמש פחות חזקה, מה שמונע התאדות מהירה של המים מהאדמה.

חשוב גם להשקות את האדמה בלבד, ולא את העלים. השקיית העלים תוביל ליובש וצריבה, ואתם בהחלט רוצים למנוע זאת. ניתן גם להוסיף מאלץ' (תערובת של חומרים מזינים, כמו קש, נסורת, עלים, ועוד) לאדמה. התערובת הייחודית הזו עוזרת לשמור על הלחות של האדמה, תוך אספקה של חומרים מזינים לתוכה.

השקיית גינה בחורף

בימי החורף, למרות שאינם רבים בישראל, חשוב גם לשנות את הרגלי ההשקיה שלכם. בימים קרים וגשומים הורידו את תדירות ההשקיה כדי למנוע השקיית יתר של הגינה שלכם. בניגוד לקיץ, בחורף מומלץ לבצע השקיה במהלך הימים, בשעות שבהן השמש זורחת. השקיה בשעות הלילה עשויה לגרום לכפור בסביבת הצמחים, בשל הטמפרטורות הקרות, ולכן מומלץ לבצע השקיה בשעות היום.

כדי למנוע רטיבות-יתר של האדמה, מה שעלול להוביל למחלות צמחים שונות ואי קליטת מים על ידי השורשים, בדקו את האדמה בחורף. וודאו שהיא לא רטובה יתר על המידה, ואם אתם מרגישים בלחות מוגברת, המנעו מהשקיה עד שהמים יתאדו בחלקם.

השקיית גינה

שעות השקיית גינה: מתי הכי מומלץ?

שעות השקיית גינה הן בבוקר ואחרי הצהריים: השקיית בוקר צריכה להתבצע בשעה 06:30 בבוקר, והשקיית ערב צריכה להתבצע בשעה 18:30. כאמור, השעות האלו נכונות עבור השקיה בקיץ. לעומת זאת, השקיה בחורף מומלץ לבצע בשעות הצהריים.

איך להשקות גינות גג ופנטהאוז?

הדבר החשוב יותר שצריך לדעת על השקיית גינה בגג או בפנטהאוז הוא שצריך להתקין מערכת ניקוז איכותית. באזורים האלו אין אדמה באופן טבעי, ומערכות הניקוז הטבעיות פועלות אחרת. חשוב למנוע השקיית יתר שעלולה לגרום לנזק מבני, ולוודא שיש לכם מערכת ניקוז מים איכותית.

לאחר מכן, חשוב לענות על השאלה: מתי מומלץ להשקות גינה בגג או בפנטהאוז? התשובה היא בשעות הבוקר המוקדמות, או שעות אחר הצהריים המאוחרות. חשוב לבדוק אם האדמה לחה מספיק, ואם לא לבצע השקיה בשעות האמורות. מומלץ לבצע את ההשקיה במנות גדולות עם הפסקות ארוכות, כדי שהמים ינוצלו באופן מיטבי על ידי הצמחים. השיטה הטובה ביותר להשקיית גינות פנטהאוז וגג היא לא באמצעות משפך ידני, אלא עם "טוש" השקיה, או מערכת השקיה ממוחשבת.

השקיית גינה אוטומטית בקיץ ובחורף

השקייה אוטומטית לגינה מטופחת

מערכות השקיה אוטומטיות הן מערכות השקיה ממוחשבות, שמאפשרות לבצע השקיה בכמות הנכונה ובמועדים הנכונים. המערכת הזו כוללת חלק מרכזי (ראש) שממנו זורמים מים אל תוך צינורות ייעודיים. הצינורות מובילים את המים לצמחים, ומשקים אותם במועדים הנכונים ובכמות הנכונה. צינורות ההשקיה של מערכות אוטומטיות מותקנות מתחת לגינה, והמים בצינורות יוצאים דרך טפטפות או ממטרות המחוברות עליהם.

מערכות אוטומטיות פועלות באמצעות מחשב השקיה, אשר קובע כמה מים יזרמו במערכת, מתי ולמשך כמה זמן. כלומר, התקנת מערכות השקיה אוטומטיות עושות את עבודת ההשקיה במקומנו, ובכך מאפשרות לגינות לשגשג. כדי שמערכות מהסוג הזה יעבדו באופן מיטבי, חשוב לתכנן אותן בקפידה ולהתקין אותן באופן מקצועי.

השקיית גינות באופן מיטבי עם הגנן הנדיב

כיום אנחנו יודעים שהשקיה היא פעולה מורכבת, שדורשת תכנון ומחשבה מקדימה. כדי ליהנות מגינה משגשגת, חשוב לבצע השקיה בכמות הנכונה ובמועדים הנכונים, וכאן בחברת 'הגנן הנדיב' זמינים לכם שירותי גינון מקצועיים שיביאו אתכם למטרה הזו.

החברה שלנו מספקת ייעוץ ושירותי תכנון והקמה של גינות, וכן שירותי אדריכלות נוף. אנחנו מספקים לכל לקוחותינו שירות אדיב ומותאם אישית כדי שייהנו מגינה משגשגת ובריאה במהלך כל השנה. בין שאתם צריכים שירות הקמת גינה, שיקום גינה או שדרוג גינה – אנחנו כאן עבורכם. הגנן הנדיב מספק פתרונות גינון אקולוגיים וידידותיים לסביבה, כולל התקנה של מערכות השקיה אוטומטיות איכותיות וחסכוניות במים. אם אתם רוצים להיות בטוחים שהגינה שלכם מקבלת את כל מה שהיא צריכה, פנו אלינו ונשמח לספק לכם ייעוץ ושירות מותאם אישית בכל עת.

השקיית גינה בקיץ ובחורף

שאלות ותשובות

תלוי בתקופה בשנה: בימי הקיץ מומלץ להשקות את הגינה מוקדם בבוקר ובשעות אחר הצהריים המאוחרות. בימי החורף מומלץ להשקות את הגינה בשעות היום או הצהריים.

בהחלט; השקיה בקיץ צריכה להתבצע מוקדם בבוקר או מאוחר אחר הצהריים (ניתן גם לוותר על השקיה אחר הצהריים בימים שאינם חמים במיוחד. לעומת זאת, השקיה בחורף מומלץ לבצע בשעות הצהריים, או במהלך היום – בשעות שבהן יש שמש.

העלות תלויה במספר גורמים: מספר ראשי ההשקיה במערכת ותוספות שונות – כמו משאבת דישון. מחיר ממוצע של מערכת השקיה עם ברז אחד הוא כ-2,000 ₪, ועל כך יש להוסיף גם התקנה של ארון השקיה (כ-1,500 ₪) ומחיר של צנרת: צנרת טפטוף – 7-8 ₪ למטר, או צנרת המטרה – 10 ₪ למטר. תוכלו לבקש הצעת מחיר מדויקת בעת הקמת גינה או שדרוגה.

משך זמן ההשקיה תלוי בצמחים שיש בגינה שלכם. באופן כללי, יש להשקות בערך 1 ליטר מים לכל 1 מ"ר רבוע של גינה. אולם, יש לבצע השקיה לפי סוג הצמחים ולפי מזג האוויר, מה שניתן לעשות באופן מדויק עם מערכת השקיה חכמה. 

השקיית גינה בקיץ בשעות ההשקייה המומלצות
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן