מזיקים בדשא

הדשא שלנו הוא בית גידול נהדר עבור חרקים וטפילים זעירים, שניזונים ממנו ובעצם מזיקים לדשא ומונעים ממנו לצמוח כמו שצריך, שלא נדבר על כך שלנו כבני האדם – החרקים פחות נעימים בלשון המעטה. 

זאת בדיוק הסיבה שכדאי לדאוג לצמחיה שנמצאת בסביבת הבית שלנו, מזיקים לדשא יכולים להגיע בווריאציות שונות, במאמר הנוכחי הבאנו לכם את כל המידע הדרוש אודות מזיקים לדשא, אז איך מאבחנים אותם וכיצד תוכלו לטפל בהם? כל התשובות בהמשך!

תוכן עניינים

סממנים למזיקים לדשא הישראלי

בעלי בית שיש ברשותם גינה, חצר או דשא בקדמת הבית – יכולים לזהות שינויים מהותיים שעלולים להיווצר עם הזמן ולהעיד על מזיקים לדשא. אם הבחנתם בכתמים צהובים וחומים על הדשא שלכם או טבעות בצבעי ירוק כהה על גבי הדשא – דעו, שהדשא שלכם כנראה חולה ועלול להיפגע ממזיקים לדשא אם לא תבצעו טיפול למיגור המזיקים.

אם לצד הדשא שלכם קיימת גינה, ואתם שמים לב לשינוי בצבע העלים, צמחים שהולכים ונעלמים עם הזמן (כי הם נאכלים באיטיות), אז גם הסממנים הללו מבשרים, שכנראה קיימים זחלים וחרקים זעירים באזור שכדאי ומומלץ להתחיל לטפל בהם בהקדם.

פרודניה, ריזוקטוניה, ערצב, דרן הדשא, זחלי חיפושיות, כנימות ונמטודות – כל אלו הם מזיקים לדשא ולצמחיה בגינה שעלולים לפגוע בגינה שלכם. אם חשוב לכם שהדשא שלכם יישאר ירוק ויצמח לאורך כל השנה, שהפרחים והעציצים יפרחו ויגדלו – אז הגיעה העת לקחת את תחזוקת הגינה בידיים ולטפל בתופעה שנוצרה אחת ולתמיד.

למה חשוב לדשן את הדשא

אילו מזיקים מאפיינים את הדשא הארץ ישראלי וכיצד תוכלו לטפל בהם?

מספר ראיות בסיסיות יכולות להוכיח לנו כי קיימים בסביבה מזיקים לדשא, חלק מהטפילים אנחנו יכולים לראות בעין שלנו וחלקם כל כך זעירים שאנחנו אפילו לא נשים אליהם לב – אך, הסימנים שהמזיקים הללו משאירים, הופכים למובהקים עם הזמן, עד שכבר לא ניתן להתעלם מקיומם. הופעת כתמים שונים, שינוי צבע הדשא והפסקת צמיחת הדשא, הם רק התופעות הראשונות שיצביעו על מזיקים לדשא.

סוגי דשן לדשא

מזיקים בחודשי הקיץ החמים: פרודניה ועשים

הכירו את הפרודניה שמשתייכת למשפחת פרפרי הלילה (העשים) וכוללת בתוכה את תולעת הגדוד ונובר הדשא ומופיעה בעיקר בחודשי הקיץ החמים יוני – ספטמבר. את הנזק שיכולה לגרום פרודניה קשה מאוד לפספס.

נקבת הפרודניה יכולה להטיל בלילה אחד בלבד מאות ואלפי ביצים שמהן יולדו פרודניות נוספות, שיתחילו לכרסם את עלי הדשא ועלי הצמחים שממוקמים בגינה שלכם. ההתרבות המאסיבית של פרודניה מעניקה לה את תכונת ההשמדה ההמונית של מדשאות רחבות והיא נחשבת לאחד הגורמים העיקריים שמזיקים לדשא.

קיימות שיטות שונות לטיפול בפרודניה, כאשר אחת מהשיטות היא הדברה של כל חלל הדשא והגינה, המונעת מהמזיקים להתרבות ומשמידה אותם אחת ולתמיד, ולאחר מכן, ניתן לתחזק ולפזר גרגרי מרקורי, אחת לשבוע, בשעות הערב המאוחרות או בשעות הבוקר המוקדמות, תחזוקה שעשויה לסייע כטיפול המשך במזיקים לדשא.

כנימות קמחיות וכנימות עשב

יצור נוסף ממשפחת המזיקים לדשא הינו הכנימה. כנימות אלו הם יצורים זעירים בצורה אובאלית שאוכלים את הצמחים ועליהם, ונחשבים לפוגעים המרכזיים בדשא. קיימים מעל לכ-400 מינים של כנימות בארץ בלבד, וניתן להבחין בהם כי אורכן הממוצע הינו כ-5 מ"מ והן מזכירות יתושים קטנים וזעירים. הופעת הכנימות נפוצה מאוד מחודשי מרץ עד חודשי ספטמבר וכדי למנוע את הכנימות מלהופיע בדשא שלכם מומלץ לבצע ריסוס קונפידנס של 4-5 ליטרים מידי יום.

נמטודות

מזיקים לדשא מסוג הנמטודות נחשבים לזן התולעים שמאוד קשה להילחם איתו וזאת משום שהנמטודות חיות במים מתוקים, על אדמה, במי ים מלוחים ובעלות כושר הישרדותי גדול מאוד. הנמטודות לרוב יהיו בגודל מזערי ביותר עד כדי כך שניתן יהיה לראות אותן רק דרך המיקרוסקופ וזנים אחדים מהן יהיו בגודל של מספר ס"מ בודדים. הנמטודות אוכלות את עלי הדשא ושאר הצמחים בקצב מהיר ביותר וזאת בדיוק הסיבה להופעת הכתמים על גבי הדשא ושינוי צבע המדשאה.

בכדי לערוך בדיקה אם קיימות נמטודות בדשא שלכם, כדאי לשלוח בדיקה למעבדה שתאתר את אמצעותן של הנמטודות. אחת מתרופות הפלא שהוכחו כמסייעות לדשא והצמחים השונים מהנמטודות הינם מי חומץ שניתן לפזר אותם על גבי הדשא או לנגב איתם את עלי הדשא ועלי הצמחים השונים.

פטריית הדשא – ריזוקטוניה

אם חשבתם שרק טפילים וחרקים יכולים להיות מזיקים לדשא שלכם, אז הכירו את פטריית ריזוקטוניה שנוצרת במקומות שבהם המים עומדים בדשא בשל בעיות ניקוז באזור. ריזוקטוניה מופיעה במקומות עם רטיבות רבה במיוחד ותופיעה בתחילה בצורה של טבעות על גבי הדשא, בעוד שלאט לאט עלי הדשא יאבדו מצבעם ולבסוף לא יישאר דשא באותם המקומות.

אם לא יינתן טיפול לדשא בעת הופעת ריזוקטוניה, הטבעות ילכו ויתרחבו ולבסוף יכסו את כל משטח הדשא עד סופו. הסממן הנפוץ ביותר להופעת ריזוקטוניה הינו כתם בצבע צהוב ומתפשט שמעיד על כך שהדשא בחלל הצהוב מת. התופעה נפוצה בעיקר בחודשי אפריל – אוקטובר והטיפול המומלץ בעיקר לחיסול הפטרייה הינו ריסוס דיפנס שימנע מהפטרייה להתפשט ולפתח עמידות.

מתי לדשן דשא

טיפול במזיקים לדשא עם המקצוענים של 'הגנן הנדיב'

אם זיהיתם שלדשא שלכם קיימת בעיה מסוימת וקשה לכם לאבחן את הטיפול במזיקים לדשא – מומלץ לפנות אל המומחים שלנו לאבחון הבעיה ואנחנו כבר נשקם את הדשא שלכם.

אין שום סיבה שהדשא שלכם יהיה חולה ואתם לא תמשיכו ליהנות ממנו בכל חודשי השנה, חשוב לקחת בחשבון, טיפול במזיקים שונים כמו פרודניה, ריזוקטוניה, נמטודות, כנימות, עשים ועוד דורש מומחיות רבה.

זאת בדיוק הסיבה שכדאי לכם להיעזר בצוות המומחים שלנו שיעניק לכם שירות מקצועי ואדיב ויחסל את המזיקים לדשא שלכם.

אם כן, קיימות הדברות ירוקות ואקולוגיות מגוונות שיש ביכולתן למנוע מזיקים לדשא ותופעות של פטריה שעלולים לגרום לאובדן צבע הדשא והופעת כתמים.

שאלות ותשובות על מזיקים בדשא

בתחילת תקופת הקיץ, מומלץ לוודא את מצבו של הדשא שלכם ואם אתם שמים לב להופעת סממנים של מזיקים לדשא – כדאי להתחיל טיפול מידי על ידי זיהוי המזיק והשימוש באמצעי שיכול למנוע אותו.

אם אתם שמים לב לכך שהדשא מתחיל לאבד מצבעו ועלי הדשא נאכלים, מומלץ שתבדקו הופעה של זחלים זעירים שיכולים להעיד על אמצעותם של זחלי עשים. ניתן להבחין בזחלים הללו והם מרבים לחסל את הדשא ואת כל הצמחייה שנמצאת באזור. ניתן גם לקחת דלי מים עם סבון רצפות ולשפוך את המים על הדשא, ישירות יופיעו זחלי עשים אם קיימים.

עשי הדשא חיים במחזור של 14-28 ימים, בעוד שבראשית חייהם הם מופיעים כזוחלים שהופכים לעשי לילה.

ניתן לרסס קונפידור 350 בכדי למנוע מזיקים לדשא מסוג דרני הזבליות או חיפושיות זבל, והשקיה מרובה מיידית לאחר הריסוס יביאו לסיום חייהם של הדרנים. אם תבחרו לפזר מקסגארד בתחילת חודשי הקיץ, הדבר ימנע מהחיפושיות הזבל להתרבות.

מזיקים בדשא
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן