מהי הדברה ביולוגית ומה היתרונות שלה?

סובלים ממתקפת מזיקים בגינה? רגע לפני שאתם שולפים את התותחים הכבדים ומתחילים לרסס את האדמה שלכם בכל סוגי חומרי ההדברה כימיים – יש כמה דברים שכדאי שתדעו:

  • הדברה כימית מזיקה לאיכות הסביבה, היא גם עשויה לפגוע בבריאות שלכם, על אחת כמה כמה אם אתם מגדלים את הירקות שלכם בעצמכם.
  • כדאי לדעת שהיום מזיקים רבים פיתחו עמידות בפני חומרי הדברה, כך לדוגמה – האקרית אדומה כמעט לא מושפעת מהחומרים שמוצעים היום במשתלות. אז מה עושים? הדברה ביולוגית! מה זה, איך ולמה? כל הפרטים במאמר הבא.
הדברה ביולוגית יתרונות

מה זה בכלל הדברה ביולוגית?

בטבע, לכל מזיק יש טורף – ועל העיקרון הזה מבוססת ההדברה הביולוגית. למעשה, בהדברה מסוג זה אנחנו משתמשים בחרקים או בעלי חיים מסוימים כדי לדלל או להיפטר לחלוטין ממזיק אשר פוגע בצמחים היפים שעמלנו בגידולם כל כך הרבה זמן.

בהדברה ביולוגית, אפשר לומר שהשליטה עוברת לידיים שלכם על ידי כך שאתם מתערבים באופן יזום בשטח הגידול שלכם כדי להיפטר מכל המזיקים שפקדו את גינתכם. אגב, באופן טבעי בהרבה גינות מתרחשת הדברה ביולוגית גם ללא כל התערבות מצידנו, אם לדוגמה יצא לכם לראות חיפושיות פרת משה רבינו, סביר להניח שזה בגלל שיש לכם שם כמה כנימות שהן מנשנשות. כן, כן, החיפושית התמימה הזו לכאורה, היא האויבת מספר 1 של כל הכנימות, וגם בה משתמשים במסגרת הדברה ביולוגית.

באילו מקרים כדאי להשתמש בהדברה ביולוגית?

הדברה ביולוגית מתאימה לכל מי שסובל ממכת מזיקים בגינה ולכל סוגי המזיקים שיש.

החל מכנימות, אקריות, תריפסים, עשים, פשפשים ועוד. אם יש לכם כמות קטנה יחסית של מזיקים, אנחנו ממליצים לכם לנסות קודם פתרונות אורגניים שונים לפני שאתם פונים להדברה ביולוגית, מהסיבה הפשוטה שאם אין לכם מספיק "אוכל" לספק לאותם טורפים טבעיים, אז הם ילכו לרעות בשדות זרים (או במילים אחרות, יעזבו לגינה של השכנים שלכם).

הדברה ביולוגית מתאימה לאנשים שסובלים מהתרבות בלתי מבוקרת של מזיקים, לבעלי משקים ושטחים חקלאיים שמבחינים בהתפרצות מסוימת.

בנוסף, הדברה ביולוגית נהוג לעשות רק בחודשים החמים, כיוון שזו התקופה בה כל המזיקים מתעוררים וגם הטורפים שלהם. בחורף, לא ניתן להשתמש בהדברה ביולוגית כיוון שהטורפים הטבעיים אינם פעילים בטמפרטורות מסוימות.

 

באילו מקרים לעשות הדברה ביולוגית

איך הדברה ביולוגית עובדת?

כאמור, בהדברה ביולוגית אנחנו נפזר בשטח הגידול אויבים טבעיים לסוג הספציפי של המזיק שנמצא לנו בגינה. התהליך מתחיל קודם כל בזיהוי מדויק של המזיק, ככל הנראה אתם תתבקשו לצלם את הצמח ואם אתם רואים גם את המזיק, לאחר אפיון אתם תקבלו הצעה לאויב טבעי שתוכלו לרכוש.

אפשר לומר שהאויבים הטבעיים של המזיקים הם שכירי החרב שלכם, הם גודלו בתנאים מיוחדים ונשמרים בהקפאה עד לרגע הפיזור שלהם בגינה. לאחר מכן, תצטרכו לעקוב אחר ההצלחה שלהם וגם לוודא שאחרי הדברה הם לא ממשיכים להתרבות בקצב מסחרר, כיוון שזה עשוי לפגוע במאזן האקולוגי (זה גם בין החסרונות הבודדים של סוג הדברה זה).

האם הטורפים הטבעיים עלולים לפגוע בצמחים שלי?

לא. החרקים המדבירים בשום פנים לא מתעניינים בצמחים שלכם, כל מה שמעניין אותם זה לאכול את המזיקים.

איך אני אדע שהטורפים הטבעיים לא ייעלמו פתאום או ילכו לחצר של השכן?

כל עוד יש מזיקים בגינה שלכם – הם ימשיכו לאכול אותם. ברגע שהמזיקים ייעלמו, כך גם המדבירים הטבעיים שלכם יעזבו בחיפוש אחר מזון במקומות אחרים.

מהי הדברה ביולוגית

מהם היתרונות של הדברה ביולוגית?

להדברה ביולוגית יש כמה יתרונות ברורים:

  1. בטיחות – בניגוד לשיטות הדברה אחרות, הדברה ביולוגית פוגעת נטו במזיק – ולא בצמח, בפרי ובוודאי שלא מהווה סיכון לבעלי חיים ולבני אדם.
  2. מהירות – הדברה ביולוגית נחשבת לאפקטיבית והמהירה ביותר, מהרגע שתשחררו את האויבים הטבעיים בגינתכם, תוך כמה ימים אתם תראו איך המזיקים נעלמים.
  3. פשוט – הדברה ביולוגית לא דורשת מכם מאמץ, למעשה אתם לא צריכים לעשות כלום מלבד לשחרר את הטורפים הטבעיים ולחכות שהטבע יעשה את שלו.
  4. ירוק – הדברה ביולוגית ידידותית לסביבה בהשוואה לחומרי הדברה כימיים.
  5. חיסכון כספי – שימוש בטורפים טבעיים יכול לחסוך לכם הרבה כסף וזמן.

 

דוגמאות להדברה ביולוגית

#1 הדברה ביולוגית נגש עש המנהרות

אם לדוגמה שמתם לב שיש שבילים בהירים או לבנים על העלים שלכם, ככל הנראה מדובר בעש המנהרות, או בשמו המוכר "המנהרן". לרוב, שמדובר בנגעים בודדים, אין לכם מה לחשוש, אך אם אתם רואים שזה מתחיל להתפשט, אתם בבעיה. מנהרות אלה מקטינות את שטח העלה ולאט לאט מחלישות את הצמח, לפעמים עד לייבוש ומוות מוחלט. במקרה כזה, תוכלו להשתמש בצרעת דיגליפוס (אל תדאגו, היא לא עוקצת בני אדם). מדובר בצרעה טפילית שמשתקת את הזבוב ומטילה לידו ביצה. במשך מספר ימים הצרעה תמשיך להתפתח ליד הזבוב ולהשתמש בו בתור מזון.

#2 הדברה ביולוגית נגד אקרית קורים

אקרית קורים היא צרה צרורה לכל המגדלים. אקריות ניזונות מהכלורופלסטים של הצמח וכתוצאה מכך אתם עשויים להבחין בנקודות וסימנים צהובים על הצמח. בהתחלה זה יכול להיראות לא כל כך נורא, אבל אם תמשיכו להזניח זה עשוי מהר מאוד להוביל למותו של הצמח. בנוסף, אם מתרחשת התרבות לא מבוקרת הן מתחילות לפתח קורים מאחורי העלים כדי להגן על המושבה וגם לנוע בקלות רבה יותר על הצמח. שימו לב שאקריות מתפשטות במהירות ויכולות בקלות להגיע לכל חלקה טובה בגינתכם. במצב הזה, הדברה ביולוגית מציעה לכם להיעזר באקרית סבירסקי שניזונה מאקריות קורים ופשוט טורפת אותן במהירות. כדאי לדעת שאקרית סבירסקי טובה גם במצבים של כנימות, תריפסים ואקריות עיוותים.

#3 הדברה נגד כנימות

כנימה היא אחת המזיקים הנפוצים ביותר בגינה הביתית. הכנימות, מתחילות להתרבות כשהטמפרטורות עולות והן ממש מוצצות את הלשד מהעלים של הצמח וכתוצאה מכך מחלישות אותו ובמצבים חמורים גם הורגות. יש מגוון סוגים של כנימות, בצבעים וגדלים שונים והן מתרבות במהירות. במצבים בהם המצב יצא מכל שליטה, תוכלו להיעזר בהדברה ביולוגית שתעלים במהרה את אותן כנימות. החל ממושית השבע (פרת משה רבינו) שתשמח לאכול אותן או צרעת אפידיוס שתטיל את ביציה בתוך הכנימה, הביצה תגדל בתוך הגוף שלה עד שתגרום למותה.

כמה מילים אחרונות,

הדברה ביולוגית היא ללא ספק הפתרון האפקטיבי ביותר לבעיית המזיקים בגינה. כל מה שאתם צריכים לעשות, הוא לתת למומחה לזהות את סוג המזיק ולאחר מכן להתאים עבורו את האויב הטבעי שלו. מהר מאוד אתם תיהנו מגינה בריאה ונקיה ממזיקים.

אם יש לכם עוד שאלות, מוזמנים ליצור איתנו קשר, נשמח לענות לכם על כל שאלה בנושא 😊

אולי יעניין אותך

מה זה ריזוקטוניה
הדברת ריזוקטוניה

בין שמדובר בקרקע פרטית או חקלאית, ישנם מזיקים רבים שעשויים לחולל הרס רב. בעוד שחלק מהמזיקים האלו נראים לעין, ישנם מזיקים מיקרוסקופיים, כמו ריזוקטניה, שלא

לכתבה המלאה »
פרודניה תמונה
הדברת פרודניה

מזיקי גינה שונים מסבים נזקים לגידולים, ואם לא עוצרים אותם בזמן, הנזקים עלולים להיות משמעותיים. אחד מהמזיקים הנפוצים ביותר בישראל הוא הפרודניה, שניתן לראות במגוון

לכתבה המלאה »
זחל זבליות דרן הדשא
הדברת זבליות (דרן הדשא)

מזיקים תת-קרקעיים ומזיקי שטח שונים עלולים לפלוש לגינות פרטיות, ציבוריות וגם לשטחים חקלאיים. אחד מהמזיקים האלה הוא זבלית/דרן הדשא, שנפוץ במיוחד בישראל, והוא עלול לגרום

לכתבה המלאה »
מזיקים בדשא
מזיקים בדשא

הדשא שלנו הוא בית גידול נהדר עבור חרקים וטפילים זעירים, שניזונים ממנו ובעצם מזיקים לדשא ומונעים ממנו לצמוח כמו שצריך, שלא נדבר על כך שלנו

לכתבה המלאה »
קומפוסט תולעים אורגני לגינה
מחלות דשא

אנשים רבים בוחרים לשתול בגינה הפרטית שלהם דשא אמיתי ובכך בעצם מעלים את הסיכויים להופעת מזיקים שונים שיכולים לגרום למחלות דשא. דשא אמיתי, בריא וירוק

לכתבה המלאה »
קומפוסט תולעים אורגני לגינה
שיקום דשא

דשא טבעי מעניק לכל חצר – פרטית או ציבורית, מראה חיוני, ונותן נגיעות של טבע גם בלב העיר. במהלך השנה הדשא עובר לא מעט, עם

לכתבה המלאה »
סוגי מזיקים לגינה ודרכי התמודדות
טיפים לגינון וגידול ירקות
מזיקים בגינה

הם קטנים, מזיקים ופוגעים הרבה פעמים בתוצרת של הגינה הביתית שעמלנו עליה כל כך קשה. מזיקים! באילו סוגים ניתקל, מהם פתרונות ההדברה הקיימים, ומדוע הדברה ביולוגית

לכתבה המלאה »
מה זה הדברה ביולוגית
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן