צמחים למרפסת שמש מזרחית – טיפים לבחירת צמחים למרפסת מזרחית

אחד התחביבים הנהדרים שכל מי שאין לו גינת קרקע יכול לפתח, הוא גינה במרפסת. כדי שנעשה את זה הכי טוב שאפשר, חשוב לבחור צמחים שמתאימים לכיוון המרפסת שלכם מבחינת השמש, והפעם בחרנו לסקור בפניכם צמחים למרפסת מזרחית. מה סוגי הצמחים שמתאימים למרפסת מזרחית? כיצד לבחור אותם? איך לשתול ולתחזק? וגם כמה טיפים לפני שאתם קונים את השתילים והצמחים בפועל.

צמחים למרפסת שמש מזרחית

מדוע אנחנו בוחרים צמחים לפי כיוון המרפסת?

בגדול, יש לנו ארבעה כיוונים, צפון דרום מזרח ומערב, והרבה מהעניין הוא לדעת לשתול את הצמחים המתאימים לפי הכיוון שהמרפסת שלנו פונה אליו. מדוע?

 • כדי שהצמחים יקבלו את מקסימום התנאים שמתאימים להם.
 • כדי שהם ימשיכו לצמוח ולפרוח ולא ינבלו מחוסר שמש או עודף שמש.
 • כדי שלא נבזבז הוצאות מיותרות לחינם בגלל חוסר התאמה לכיוון המרפסת.

איך בוחרים צמחים למרפסת מזרחית?

כיוון מזרחי פירושו שהמרפסת נמצאת בצד המזרחי של הבניין. זה כבר אומר לנו שהולכת להיות הרבה שמש בצד המזרחי, בעיקר בשעות הבוקר, כיוון שהשמש זורחת במזרח. סביב שעות הצהריים, השמש כבר אמורה "להיעלם" מהמרפסת המזרחית ולהמשיך בדרכה לכיוון מערב..

איך לגדל עשבי תיבול בבית

אילו צמחים, שיחים ועצים מתאימים למרפסת מזרחית?

צמחים במרפסת מזרחית הם כאלו שאוהבים המון שמש וחסכניים במים. ישנם כמה סוגים של צמחים, עצים ושיחים שיכולים להיקלט נהדר במרפסת מזרחית, בואו נמנה את הסוגים, וכמובן נפרט מספר דוגמאות מכל סוג:

 • עצי פרי ונוי – עצי הדר (כגון לימון, פומלה, אשכולית, קלמנטינה, תפוז ועוד), שסק, פיקוס, זית, קטלב, פיטנה ועוד.
 • צמחים רב שנתיים וסוקולנטים – קרסולה, צורית, ניצחה, ניצנית, דרדר מאפיר, מרווה לסוגיה, אלוורה גרניום, חרצית ועוד.
 • צמחים מטפסים ושיחים – יסמין, אורנית לוהבת, הרדנברגיה, פסיפלורה, יערה, ליפופית נאה, פיטנגו, הדס מצוי, ציפור גן עדן, לילך, שיח אברהם ועוד.
 • צמחי תבלין – רוזמרין, מרווה, בזיליקום, גרניום לימוני, זעתר, מליסה, נענע, לואיזה, אורגנו ועוד.
גינת גג עם כסאות ישיבה למרפסת

מתי כדאי להתחיל לשתול צמחים במרפסת מזרחית?

בגדול, אפשר לשתול צמחים במרפסת מזרחית לכל אורך השנה, בקיץ ובחורף, עם הדגשים הבאים:

 1. במהלך חודשי החורף תוכלו לשתול רב שנתיים, פקעות כדאי לשתול עד אמצע ינואר, ולנצל את הזמן לאחר מכן לגיזום וטיפול בצמחים.
 2. בחודש מרץ כדאי כבר להתחיל להכין את המרפסת לשתילת האביב והקיץ, עצי פרי ונוי, צמחים מטפסים, שיחים, עשבי תיבול וצמחי תבלין. אפשר להמשיך לשתול רב שנתיים.
 3. במהלך הקיץ ועד תחילת אוקטובר – אפשר וכדאי לשתול עוד צמחיה שפירטנו בסעיף בקודם, כדאי גם לחדש את תכולת האדניות שלכם. אפשר כמובן להמשיך לשתול רב שנתיים.
תחזוקת צמחים במרפסת שמש

תחזוקת צמחים במרפסת המזרחית?

 • תערובת שתילה איכותית – בכל מרפסת, כמו גם במרפסת מזרחית, הצמחים שלכם יהיו הרבה יותר מאושרים, אם תתנו להם אדמה טובה, אוורירית, איכותית, שתאפשר להם לצמוח כמה שיותר. מבחינת תחזוקה זה לא אומר הרבה עבודה, כדאי אחת לשנה לרענן את האדמה באדניות.
 • חשיפה לאור השמש – למרות שבחרתם בצמחים למרפסת שמש מזרחית, והם לחלוטין אוהבים שמש, אולי עבור חלקם השמש עשויה להיות טיפה חזקה מדי. אפשר להזיז אותם למקום טיפה מוצל יותר במרפסת, או להגן עם רשת צל, חשוב שתעקבו אחרי הצמחים ותראו אם מידת השמש טובה להם, או שהם נראים מיובשים ומתחילים לנבול.
 • השקיה – אתם יכולים להשקות במשפך, בצינור, ואם יש לכם ברז במרפסת, יש כאלו שגם משקיעים במערכת השקיה אוטומטית במרפסת. לבחירתכם. כדאי להשקות בשעות הבוקר המוקדמות, ואם אתם נוסעים, אל תשכחו לוודא שיש מי שמשקה במקומכם.
 • ניקוי עשבים – הנושא השלישי מבחינת תחזוקה הוא ניקוי העשבים, זה יעזור לצמחיה שלכם לצמוח הרבה יותר טוב, בלי הפרעות ובלי מזיקים מיותרים. הכוונה היא להיפטר מעלים יבשים, ומעשביה שוטה שצמחה.
 • ניקוז המים – כדאי לבדוק היכן ממוקם ניקוז המים במרפסת? אתם לא רוצים שהיא תהפוך להיות פוטנציאל להחלקות, חלילה. כדאי לוודא מבחינת תחזוקה שכל המים זורמים לכיוון הניקוז.

כמה טיפים לפני שהולכים לקנות צמחים למרפסת מזרחית?

תכנון נכון – הטיפ החשוב ביותר שאני יכול לתת לכם הוא שלמרות כל ההתלהבות והרצון להגיע למצב של מרפסת פורחת, אל תלכו לקנות סתם עציצים וצמחים לפי רשימה. גם אם יש לכם מרפסת קטנה, ובמיוחד אם יש לכם מרפסת גדולה, חשוב לתכנן כמו שצריך את הגינה במרפסת:

 • מה שותלים?
 • מה המרחק בין כל צמח?
 • איך משקים?
 • האם יהיה צל במרפסת?

ועוד שאלות נוספות, שכדאי לחשוב ברצינות, ואני כאן כמובן כדי לעזור לכם!

אדמה איכותית ודשן – כשאתם הולכים לקנות צמחים, שתילים, זרעים ואת כל החגיגות, אל תשכחו לקנות אדמה איכותית וקומפוסט, כדי שהשתילה והזריעה באמת יצליחו ויתנו את המצע המצוין לגינה שלכם לפרוח ולהפריח.

כלי השקיה – כדאי להיערך מראש מבחינת ההשקיה. אם מדובר במרפסת קטנה, אז יש משפכים של 3,5,7 ו-10 ליטר, שבוודאי יתאימו לכם. אם יש לכם מרפסת גדולה יותר ואתם לא רוצים לבלות את הבוקר בנאגלות למילוי המשפך, תוכלו לקנות גלגלת צינור שמתחברת לברז המים בבית, ולהשקות עם צינור. תענוג של ממש. קיימת גם אפשרות למערכת השקיה עם טפטפות, אבל מכיוון

שתילת צמחים למרפסת שמש מזרחית עם הגנן הנדיב

אני אוהב לשתול צמחים למרפסת שמש ובעיקר למרפסת מזרחית בשל המגוון הרחב שהיא מציעה, ובגלל שממש כל אחד יכול, עם קצת עצות ועזרה, להצליח לגדל גינה לתפארת במרפסת! אם כיוון המרפסת שלכם הוא מזרחי ואתם לא בטוחים איך להתחיל או להמשיך, פנו אלינו ונשמח לתת לכם את ההכוונה המקצועית הטובה ביותר למרפסת צומחת ופורחת!

אולי יעניין אותך

צמחים למרפסת שמש מזרחית
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן