הדברת ערצבים – איך להדביר ערצב (כלב מים)?

בשטחים אדמה חקלאיים וגם פרטיים פולשים לעתים מזיקים שזורעים הרס רב בשטח. אחד המזיקים הנפוצים ביותר הוא הערצב, שגורם למטרד רעש רב וגם הורס דשא וגידולים מסוגים שונים. אם אתם שומעים בשטח שלכם צרצורים ומבחינים בנזק לגידולים, ייתכן שמדובר בפלישה של ערצבים, וכאן תגלו כל מה שצריך על המזיקים האלו וכיצד להיפטר מהם באופן מיטבי.

תוכן עניינים

מה זה ערצב הגינה?

ערצב הגינה, הידוע גם בשם "כלב מים", הוא חרק גינה ששייך לסדרת החגבאים, משפחת ערצביים. גודלם של החרקים האלו נע בין 4-6 מ"מ, וצבע גופם הוא חום. רגליהם של הערצבים הן חזקות ובעלות דורבנות, מה שמאפשר להם לחפור באדמה בלי בעיה. ערצב הגינה חופר באדמה כדי להגיע לאזורים לחים, והם יכולים להגיע לעומק של 30 ס"מ עומק באדמה.

ערצב הגינה ניזון מגידולים שונים, לרבות דשא, שורשים של שיחים, פרחים עונתיים, ירקות שורש, פקעות וגם חרקים ובעלי חיים קטנים. ההעדפות התזונתיות של המזיקים האלו גורמות להם להסב נזק רב לגידולים שונים, בייחוד גידולים חקלאיים, ואם לא מטפלים בהם במהירות וביעילות, הנזקים עלולים להיות אדירים.

מה זה עצרב גינה ואיך לזהות אותו

למה קוראים לערצב הגינה כלב מים?

מקור השם "כלב מים" הוא בגלל אחד מהמאפיינים של ערצב הגינה: כאשר מציפים שטחי אדמה ומחילות של ערצב הגינה, הוא יוצא החוצה ושוחה במים בתנועות מגושמות. לכן, החרק זכה בשם "כלב מים". היותו של החרק אוכל-כל, חופר מקצועי ושחיין גם הם מאפיינים משותפים לכלבים, כך שזה לא פלא שערצבים מכונים כך.

ערצב גינה: בתי גידול, תקופת התרבות ויכולת תנועה

לערצב הגינה יש העדפה לבתי גידול עם אדמה לחה, חולות ועושר של חומרים אורגניים. לכן החרקים האלו משגשגים היכן שיש ערמות קומפוסט, תעלות, מאגרי מים, שלוליות, וכמובן גידולים חקלאיים ופרטיים.

הערצבים יכולים לנוע בקלות בשחייה ובהליכה, והם גם נודדים ממקום למקום באמצעות המחילות שהם חופרים. בנוסף, ערצב הגינה יכול להתעופף ממקום למקום, כך שיש להם אפשרויות תנועה רבות.

כלב המים פעיל בעיקר בחודשי הקיץ החמים, ומפני שבשנים האחרונות ישנה התארכות של עונת הקיץ – יש להם תקופת שגשוג והתרבות ארוכה מהרגיל.

ערצב גינה בתי גידול

האם הערצב מסוכן לנו?

ערצבי גינה אינם עוקצים בני אדם, והם אינם ארסיים. לכן, הערצב אינו מסוכן לבני אדם. החרקים האלו מזיקים בעיקר ליבול וגידולים שונים, כך שבעקיפין בהחלט אפשר להגיד שהם מסוכנים לבני אדם ולפועלם.

אך מזהים ערצב? אילו סימנים מאפיינים את בית הגידול של ערצבים?

ערצב גינה הוא בעל מראה אופייני במיוחד, כמו זה שתואר מעלה. הזכרים בקבוצת הערצבים מושכים אליהם נקבות באמצעות רעשי צרצור, החזה הקדמי שלהם הוא גלילי והם משגשגים באזורים לחים ואזורים של מקווי מים. ערצב הגינה חופר מחילות בתוך האדמה, שם החרקים מתרבים: בעונת הרבייה, נקבות כלב המים מטילות כ-200 ביצים בתוך המחילות שבוקעות כ-7-10 ימים לאחר הטלתן.

כאמור, ערצב הגינה חופר מחילות עבור מחיה והתרבות. המחילות נחפרות בסמוך לקרקע, והמאפיין הבולט שלהן הוא שכבת קרקע שבורה סביבן. אם אתם מבחינים בנזק לגידולים, ריבוי של מחילות ואדמה שבורה– ייתכן שמדובר בערצב הגינה.

ערצב גינה מקור השם

דרכי טיפול בערצבי גינה: איזה חומר הדברה מומלץ לערצבים?

כמו מזיקים רבים אחרים, יש מספר שיטות שפותחו כדי להיפטר מערצבים. אחת השיטות היא הדברה כימית של ערצבים באמצעות ריסוס של כימיקלים נגד המזיקים, או פיזור של גרגירי רעל באזורים הנגועים.

הדברה כימית של ערצב מתבצעת לרוב על ידי תכשיר בשם "ספסן נוי". התכשיר מכיל 15% Fluosilicate Sodium (חומר פעיל) שמדביר ערצבים וחרקים אחרים, ומפזרים אותו על הקרקע לאחר השקיה. בנוסף, ישנם תכשירים בצורת גרגירים רעילים שהורגים ערצבים באופן יסודי.

למרות שהדברה כימית אכן פותרת את בעיית הערצבים, היא גורמת לבעיות נוספות: חומרים כימיים עלולים לחלחל לקרקע ולהזיק לגידולים או ליצור גידולים שמכילים חומרים מזיקים. בנוסף, הדברה כימית פוגעת לא רק בחרקים מזיקים, אלא גם בחרקים שמועילים לגידולים ועוזרים להם לשגשג. ישנם חרקים רבים שגם פיתחו עמידות לחומרי הדברה כימיים, כך שהיעילות של השיטה הזו הולכת ופוחתת עם השנים. לכן, יש כיום ביקוש הולך וגובר להדברה ביולוגית של ערצבים, באמצעות שימוש באמצעי הדברה טבעיים, ירוקים וידידותיים לסביבה.

הדברת ערצב גינה

הדברה ביולוגית נגד ערצבים: כיצד היא מתבצעת?

הדברה ביולוגית נגד ערצב הגינה מתאימה בעיקר לשטחים שבהם יש פלישה גדולה של המזיקים האלו אשר יצאה משליטה. המטרה של הדברה ביולוגית היא להיפטר ממזיקים באופן טבעי, בלי להשתמש בכימיקלים וחומרים מזיקים אחרים.

הדברה ירוקה ואקולוגית מתבססת על טיפול במזיקים באמצעות האויבים הטבעיים שלהם. במהלך ההדברה הזו משחררים לשטח הגידול של הערצב את האויב הטבעי שלו, ואותו אויב טבעי ממגר את בעיית המזיקים. ההתערבות הזו בשטח הגידול של החרקים אינה מזיקה לגידולים, שכן משתמשים באויבים טבעיים שמזיקים לחרק הפולש בלבד. הודות לכך שטח הגידול משתקם ומשגשג, וערצב הגינה נעלם – בלי הדברה כימית.

כמה עולה הדברת ערצבים אקולוגית?

כדי לבצע הדברת ערצבים באופן יעיל צריך לעשות זאת באופן מקצועי ויסודי. תחילה, צריך לברר אם אכן מדובר בערצבים או במזיקים אחרים. לאחר מכן, יש לדאוג לכל אמצעי הבטיחות הנדרשים בשטח ולבצע את ההדברה במהירות. מחיר הדברה אקולוגית של ערצבים מתחיל מכמה מאות שקלים, והוא משתנה בהתאם להיקף הבעיה, סבבי ההדברה הנדרשים ומשך זמן הטיפול. מדובר בטיפול יעיל שמביא לתוצאות מהירות, בלי נזקים לסביבה, והעלות משתלמת בהחלט, בייחוד לאור העובדה שלא נוצרים נזקים נוספים לגידולים – כמו שקורה עם חומרים כימיים.

שירות הדברת ערצבים מקצועי עם הגנן הנדיב

אם אתם סובלים מבעיית מזיקים בשטח פרטי וחקלאי, ומעוניינים בפתרון ביולוגי ואקולוגי – הגנן הנדיב כאן עבורכם. בין השירותים שלנו, שכוללים ייעוץ עבור תכנון והקמת גינות, הקמה של גינות, תחזוקה שוטפת והתקנת מערכות השקיה וניטור מתקדמות, אנו מספקים גם שירות הדברה מקצועי ללקוחותינו.

בכל פעם שיש צורך בהדברה אנו בודקים את השטח ואת סוג המזיקים לדשא, מייעצים ללקוחותינו על אופן הטיפול הנכון ביותר, ומבצעים הדברה ביולוגית ממוקדת ומדויקת. התוצאה היא שטחים נקיים ממזיקים, ללא שימוש בכימיקלים שמסבים נזקים ארוכי טווח. אם פלש לשטח שלכם ערצב גינה – אל תהססו. פנו אלינו ותיהנו משירות הדברה אקולוגי וארוך טווח שיאפשר לשטח שלכם להמשיך ולשגשג.

אולי יעניין אותך

מה זה ריזוקטוניה
הדברת ריזוקטוניה

בין שמדובר בקרקע פרטית או חקלאית, ישנם מזיקים רבים שעשויים לחולל הרס רב. בעוד שחלק מהמזיקים האלו נראים לעין, ישנם מזיקים מיקרוסקופיים, כמו ריזוקטניה, שלא

לכתבה המלאה »
פרודניה תמונה
הדברת פרודניה

מזיקי גינה שונים מסבים נזקים לגידולים, ואם לא עוצרים אותם בזמן, הנזקים עלולים להיות משמעותיים. אחד מהמזיקים הנפוצים ביותר בישראל הוא הפרודניה, שניתן לראות במגוון

לכתבה המלאה »
זחל זבליות דרן הדשא
הדברת זבליות (דרן הדשא)

מזיקים תת-קרקעיים ומזיקי שטח שונים עלולים לפלוש לגינות פרטיות, ציבוריות וגם לשטחים חקלאיים. אחד מהמזיקים האלה הוא זבלית/דרן הדשא, שנפוץ במיוחד בישראל, והוא עלול לגרום

לכתבה המלאה »
מזיקים בדשא
מזיקים בדשא

הדשא שלנו הוא בית גידול נהדר עבור חרקים וטפילים זעירים, שניזונים ממנו ובעצם מזיקים לדשא ומונעים ממנו לצמוח כמו שצריך, שלא נדבר על כך שלנו

לכתבה המלאה »
קומפוסט תולעים אורגני לגינה
מחלות דשא

אנשים רבים בוחרים לשתול בגינה הפרטית שלהם דשא אמיתי ובכך בעצם מעלים את הסיכויים להופעת מזיקים שונים שיכולים לגרום למחלות דשא. דשא אמיתי, בריא וירוק

לכתבה המלאה »
קומפוסט תולעים אורגני לגינה
שיקום דשא

דשא טבעי מעניק לכל חצר – פרטית או ציבורית, מראה חיוני, ונותן נגיעות של טבע גם בלב העיר. במהלך השנה הדשא עובר לא מעט, עם

לכתבה המלאה »
סוגי מזיקים לגינה ודרכי התמודדות
טיפים לגינון וגידול ירקות
מזיקים בגינה

הם קטנים, מזיקים ופוגעים הרבה פעמים בתוצרת של הגינה הביתית שעמלנו עליה כל כך קשה. מזיקים! באילו סוגים ניתקל, מהם פתרונות ההדברה הקיימים, ומדוע הדברה ביולוגית

לכתבה המלאה »
ערצב גינה - כלב מים
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן