הדברת פרודניה

מזיקי גינה שונים מסבים נזקים לגידולים, ואם לא עוצרים אותם בזמן, הנזקים עלולים להיות משמעותיים. אחד מהמזיקים הנפוצים ביותר בישראל הוא הפרודניה, שניתן לראות במגוון גינות פרטיות, ציבוריות וגם בשטחים חקלאיים. כדי לטפל במזיק הזה ביעילות, חשוב לזהות אותו ולהשתמש באמצעים האיכותיים ביותר לטיפול בפרודניה. מטה תוכלו לקרוא על המזיק הזה, וכיצד ניתן לטפל בפרודניה לטווח הארוך.

תוכן עניינים

מה זה פרודניה?

הפרודניה היא מין של עש ששייך למשחת התינשמיתיים. לפרודניה יש מספר שלבים במחזור החיים שלה, כאשר שלב הזחל פעיל בלילה. הזחלים של הפרודניה תוקפים גידולים וצמחים רבים, לרבות דשא, כרוב, חסה, נענע וברוקולי.

מה זה פרודניה

איך מזהים פרודניה? מאפיינים ומראה

יש מספר סוגים של פרודניה, וצבעם של הזחלים משתנה בהתאם לסוג. זחלי פרודניה יכולים להיות בצבע אפור, חום וגם ירוק בהיר, ולעתים יש להם שיער. יש גם זחלי פרודניה חלקים, והזחלים של המזיקים האלו מאופיינים בשני פסים שחורים משני צידי הגוף שלהם. בנוסף, גופם של זחלי הפרודניה מחולק למפרקים, ויש להם נקודות שחורות על מפרקים 1 ו-8. אורכם של הזחלים הוא 40-45 מ"מ וגופם הוא בעל צורה גלילית. צבעם של זחלי פרודניה משתנה ככל שהם גדלים, ולאחר שלב הזחל הפרודניה עוברת לשלב הגולם, שממנו בוקע עש בוגר.

זחלי הפרודניה נמצאים בדרך כלל בגינות ובדשא, והם מתפרסים בכל רחבי הארץ. אם המזיקים האלו מגיעים לשטחים חקלאיים שבהם מגדלים ירקות, הנזקים עשויים להיות גדולים. עיקר הפעילות של הפרודניה הוא בחודשים יולי-אוקטובר, אך פרודניה עלולה לתקוף במהלך כל השנה.

איך לזהות זחל פרודניה

אילו נזקים הפרודניה גורמת?

כאמור, זחלי הפרודניה מזיקים לגידולים שונים, והם מכרסמים בדרך כלל את עלוות הצמחים. הזחלים האלו מכרסמים את כל החלקים של העלה, עד לחלק התחתון של עורקי העלים, מה שמותיר רק את שכבת האפידרמיס העליונה. בגלל הפעילות הזו ניתן להבחין בהיווצרות של חורים בעלי הצמחים, או בהיווצרות של "חלונות שקופים" בעלים.

באילו מקרים לעשות הדברה ביולוגית

האם פרודניה מסוכן לנו?

פרודניה אינה מסוכנת לבני אדם או לבעלי חיים. הזחלים וגם העשים לא תוקפים בני אדם ולא נושכים או עוקצים, כך שהנזקים הם לגידולים בלבד.

האם תולעת פרודניה מזיקה לדשא והגינה?

בהחלט. זחלי פרודניה מזיקים לגידולים פרטיים וגם חקלאיים. עשי פרודניה מטילים מאות ביצים, וכאשר הזחלים בוקעים, הנזק מתחיל.

פרודניה מזיקה לדשא

האם פרפרי פרודניה מזיקים לצמחים?

בשלב העש במחזור החיים של פרודניה, הם אינם מזיקים לצמחים. אולם, נקבות עשים בוגרות מטילות ביצים, שמהם יוצאים הזחלים שמסבים נזקים לגידולים שונים. בשל כך, פרפרי הפרודניה לא מזיקים באופן ישיר לגידולים, אבל הם בהחלט גורמים לנזקים עקיפים.

פרודניה מזיקה לצמחים

האם ישנו טיפול מקדים המונע את הופעת הפרודניה?

הדרך הטובה ביותר למנוע הופעת פרודניה היא לדאוג לתחזוקה נכונה של הגינה: השקיה במועדים הנכון, בדיקה של הגידולים והקרקע והיפטרות ממזיקים ברגע שרואים אותם. כאשר מבחינים במספר קטן של זחלי פרודניה, מומלץ לטפל בהם במהרה, או לאסוף אותם ולקחת אותם למקום אחר שבו לא יגרמו לנזקים. יש גם "תרופות סבתא" למניעת פרודניה, כמו פיזור של תרסיס מים ושום. עשים בוגרים נדחים מהתערובת הזו, וכך הם לא מתרבים. כדי להבטיח את יעילות הטיפולים האלו, יש לחזור עליהם שוב ושוב, ולכן הם מתאימים בעיקר לגינות קטנות.

למה חשוב לבצע הדברת פרודניה?

הדברה של פרודניה הכרחית ממספר סיבות. ראשית כל, הדברה מקצועית מאפשרת להפטר מזחלים של פרודניה, שהם אלו שמסבים נזקים לגידולים. שנית כל, הדברה של עשי פרודניה מאפשרת להיפטר גם מהם, כך שהם לא יוכלו להתרבות ולהטיל ביצים שמהן יבקעו הזחלים המזיקים.

כדי להביא לתוצאות הטובות ביותר מומלץ לבצע הדברה נגד כל שלבי ההתפתחות של הפרודניה: ביצה, זחל ועש בוגר. נקבה של פרודניה יכולה להטיל מאות עד אלפי ביצים במהלך חייה, וכאשר גודעים את המעגל הזה, ניתן למנוע נזקים ממושכים לטווח הארוך.

הדברת פרודניה

כיצד מבצעים הדברה נגד פרודניה?

  • הדברה נגד פרודניה אפשרית במספר דרכים:
  • ריסוס של חומרים כימיים  אשר ממיתים ביצי פרודניה, זחלי פרודניה ועשי פרודניה. הטיפול הזה רווח בשטחים קטנים וגם גדולים, וניתן לבצע ריסוס באופן עצמאי או באמצעות מדביר מקצועי.
  • פיזור של חומר ייחודי שמכיל חיידקי בצילוס –  הפרודניה מעכלת את הרעלנים האלו שהורגים אותה, ובכך ניתן להיפטר מהמזיקים האלו במהירות. זוהי שיטת הדברה ביולוגית שמנצלת אויב של הפרודניה נגדה.
  • הדברה אקולוגית – הטיפול הטוב ביותר בזחלי הפרדוניה לטווח הרחוק. הדברה ביולוגית ירוקה כוללת שחרור של אויבים טבעיים של הפרודניה לתוך השטחים הנגועים: כאשר יש בשטח אויבים של הפרודניה, הם יטפלו בנגע הזה בעצמם, בלי ריסוס ובלי שימוש בכימיקלים. השיטה הזו יעילה במיוחד מפני שהיא עקבית ואינה מסבה נזקים נוספים לגידולים.

הדברה כימית לא תמיד יעילה מפני שמזיקים שונים מפתחים עמידות נגד חומרי הדברה נפוצים. בנוסף, הכימיקלים בחומרי הדברה נמצאים על גידולים שאנו אוכלים, והם גם מחלחלים לקרקע. זה עלול לגרום לנזקים לבני אדם ולבעלי חיים, ולכן יש העדפה כיום להדברה אקולוגית.

כמה עולה הדברת פרודניה אקולוגית?

הדברת פרודניה אקולוגית מתאימה בעיקר לשטחים גדולים. אם הפרודניה משתלטת על שטחים קטנים, היא תסיים את פועלה במהרה, ותעבור למקום אחר בעצמה. לעומת זאת, אם פרודניה משתלטת על גידולים רבים ושטחים גדולים, חשוב לפעול במהרה כדי לטפל בה.

עלות של הדברת פרודניה אקולוגית משתנה בהתאם לשטח שבו מתבצע הטיפול, משך זמן הטיפול ומספר הסבבים שצריך לבצע. מחיר התחלתי ממוצע של הדברת פרודניה אקולוגית הוא 400 ₪, והטיפול הזה מביא לתוצאות מהירות ויעילות.

סובלים מבעיית פרודניה? פנו לגנן הנדיב

כאשר מבחינים במזיקים בגינה או בשטחי גידול, חשוב תחילה לאבחן את סוג המזיקים. מכיוון שלכל מזיק יש אויב טבעי אחר, זה חשוב לאבחן נכונה את סוג המזיקים שפלשו לשטח שלכם. בגנן הנדיב אנו מתמחים בכל מה שנוגע לשירותי גינון, לרבות הדברה אקולוגית. אנחנו מבצעים תחילה אבחון של סוג המזיקים, ורק לאחר מכן מעניקים ייעוץ ללקוחותינו על אופן הטיפול המתאים ביותר.

אנו מבצעים הדברה אקולוגית מדויקת, ומנטרים אחד המצב בשטח כדי לוודא שההדברה צלחה. השירות הזה הוא רק חלק ממערך שירותי הגינון שלנו, שכולל ייעוץ על הקמת גינות, הקמת גינות, תכנון גינות חכמות, ועוד. בין שאתם סובלים מבעיית פרודוניה או כל מזיק אחר, אנחנו כאן עבורכם. פנו אלינו ונשמח לסייע לכם להיפטר ממזיקים, ולהעניק לכם שירותי גינון מקצועיים בכל עת.

אולי יעניין אותך

מה זה ריזוקטוניה
הדברת ריזוקטוניה

בין שמדובר בקרקע פרטית או חקלאית, ישנם מזיקים רבים שעשויים לחולל הרס רב. בעוד שחלק מהמזיקים האלו נראים לעין, ישנם מזיקים מיקרוסקופיים, כמו ריזוקטניה, שלא

לכתבה המלאה »
פרודניה תמונה
הדברת פרודניה

מזיקי גינה שונים מסבים נזקים לגידולים, ואם לא עוצרים אותם בזמן, הנזקים עלולים להיות משמעותיים. אחד מהמזיקים הנפוצים ביותר בישראל הוא הפרודניה, שניתן לראות במגוון

לכתבה המלאה »
זחל זבליות דרן הדשא
הדברת זבליות (דרן הדשא)

מזיקים תת-קרקעיים ומזיקי שטח שונים עלולים לפלוש לגינות פרטיות, ציבוריות וגם לשטחים חקלאיים. אחד מהמזיקים האלה הוא זבלית/דרן הדשא, שנפוץ במיוחד בישראל, והוא עלול לגרום

לכתבה המלאה »
מזיקים בדשא
מזיקים בדשא

הדשא שלנו הוא בית גידול נהדר עבור חרקים וטפילים זעירים, שניזונים ממנו ובעצם מזיקים לדשא ומונעים ממנו לצמוח כמו שצריך, שלא נדבר על כך שלנו

לכתבה המלאה »
קומפוסט תולעים אורגני לגינה
מחלות דשא

אנשים רבים בוחרים לשתול בגינה הפרטית שלהם דשא אמיתי ובכך בעצם מעלים את הסיכויים להופעת מזיקים שונים שיכולים לגרום למחלות דשא. דשא אמיתי, בריא וירוק

לכתבה המלאה »
קומפוסט תולעים אורגני לגינה
שיקום דשא

דשא טבעי מעניק לכל חצר – פרטית או ציבורית, מראה חיוני, ונותן נגיעות של טבע גם בלב העיר. במהלך השנה הדשא עובר לא מעט, עם

לכתבה המלאה »
סוגי מזיקים לגינה ודרכי התמודדות
טיפים לגינון וגידול ירקות
מזיקים בגינה

הם קטנים, מזיקים ופוגעים הרבה פעמים בתוצרת של הגינה הביתית שעמלנו עליה כל כך קשה. מזיקים! באילו סוגים ניתקל, מהם פתרונות ההדברה הקיימים, ומדוע הדברה ביולוגית

לכתבה המלאה »
פרודניה תמונה
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן