הדברת ריזוקטוניה

בין שמדובר בקרקע פרטית או חקלאית, ישנם מזיקים רבים שעשויים לחולל הרס רב. בעוד שחלק מהמזיקים האלו נראים לעין, ישנם מזיקים מיקרוסקופיים, כמו ריזוקטניה, שלא ניתן לראותם, והם ניתנים לזיהוי רק כאשר הם גורמים לנזקים. ריזוקטוניה עלולה לגרום לנזקים רבים במגוון סוגי גידולים, וחשוב לדעת כיצד לזהות את סימני ההיכר שלה, וכן את שיטות ההדברה היעילות ביותר נגד המזיק הזה.

תוכן עניינים

מה זה ריזוקטוניה?

ריזוקטוניה היא פטריה שמופיעה בקרקעות רטובות בעיקר, בשל תנאי הלחות שבהן. כאשר יש בעיה בניקוז או כאשר משקעים קרקעות יתר על המיטה, הפטרייה הזו משגשגת, מתפשטת וגורמת נזקים לדשא ולגידולים צמחיים שונים.

מה זה ריזוקטוניה

איך מזהים ריזוקטוניה?

כאמור, פטריית הריזוקטוניה היא פטריה מיקרוסקופית, ולכן לא ניתן לראות אותה, כמו מזיקים אחרים. אולם, לפטרייה הזו יש סימני היכר שמסגירים את נוכחותה: כאשר ריזוקטוניה מתפשטת, היא גורמת להופעה של טבעות על דשא. הטבעות האלו הולכות ומתרחבות עם הזמן, והופכות לכתם דשא צהוב שרק הולך וגדל. אם הבעיה ממשיכה, החלקים בדשא שבהם הפטרייה התפשטה מתים לגמרי, ובסופו של דבר הריזוקטוניה מבארת מדשאות שלמות. לכן, היא ידועה גם כ"פטריית דשא" שמזיקה לדשאים טבעיים.

איך מזהים פטריית ריזוקטוניה

באילו חודשים בשנה הריזוקטוניה נפוצה בישראל?

ריזוקטוניה נפוצה במיוחד בחודשים אפריל, מאי, וכן ספטמבר ואוקטובר, כך שאם מבחינים בטבעות בדשא בחודשים האלו, ייתכן ומדובר בפלישה של ריזוקטוניה.

מלבד דשא, ריזוקטוניה מזיקה גם לגידולים חקלאיים, כמו ירקות שורש, והיא גורמת לרקב של התוצרים האלו. אם אתם מבחינים בירקות עם שורשים מוכתמים או בתהליכי ריקבון, ייתכן ומדובר בנזק שנגרם בגלל הפטרייה הזו. ישנם מינים שונים של ריזוקטוניה, וזיהוי נכון שלהם יכול להציל שטחי דשא וגידולים מפני נזקים לטווח הארוך.

מזיקים לדשא ריזוקטוניה

האם פטריית ריזוקטוניה מסוכנת לנו?

פטריית ריזוקטוניה לא מסוכנת לבני אדם ולבעלי חיים. אולם, היא עלולה לגרום לנזקים כבדים בשטחים חקלאיים וגם במדשאות ושטחים פרטיים.

האם ריזוקטוניה מסוכנת לצמחים?

בהחלט. הפטרייה הזו היא שוכנת קרקע שנמצאת במרבית הקרקעות ביבשות השונות. ישנם סוגים שונים של ריזוקטוניה, ורובם פתוגניים לצמחים, כלומר גורמים לנזקים לצמחים שונים. סלק, תפוחי אדמה, בצל וירקות נוספים, שמהווים גידולים חשובים, מושפעים מהפטרייה הזו, ולכן היא נחשבת למזיקה במיוחד.

פטריית ריזוקטוניה פוגעת בירקות שורש

פטריות מהסוג הזה הן פטריות ספרופיטיות, כלומר ניזונות מרקב של צמחים ובעלי חיים. הפטריות האלו עמידות, מתפתחות מהר ויכולות להחזיק מעמד במקום אחד במשך שלוש שנים. הבעיה הגדולה עם הריזוקטוניה היא שהפטרייה לא חייבת חומרים אורגניים כדי לשרוד. ריזוקטוניה יכולה לשרוד ללא מצע אורגני טרי, וגם כאשר אין תנאים אופטימליים להתפתחותה.

ריזוקטוניה מופצת ומתפשטת באמצעות קשיונות ותפטיר, שמשתמרים היטב בקרקע. החלקים האלו נמצאים על חומרי זריעה, שאריות של צמחים ואפילו חלקי שתילה או כלי עבודה נגועים.

ריזוקטוניה משגשגת במיוחד בתנאי לחות גבוהים, כך שניקוז לקוי והשקיית יתר מהווים קרקע פורייה עבור הפטרייה המזיקה הזו. המזיק ניזון בסביבה שיש בה הפרשות של חומצות אמינו וסוכרים, ולכן היא מזיקה לירקות שורש.

ריזוקטוניה פוגעת בצמחים

האם ישנו טיפול מקדים המונע את הופעת ריזוקטוניה?

כאמור, ריזוקטוניה משגשגת בתנאי לחות גבוהים. כדי למנוע את התפתחות הפטרייה, מומלץ לנקוט בצעדים הבאים:

  1. דאגו לניקוז תקין של הקרקע – וודאו שיש לקרקע שלכם ניקוז איכותי שמאפשר להיפטר מעודפי מים
  2. המנעו מהשקיה מופרזת – השקיה מופרזת גורמת למכלול של בעיות, לרבות התפתחות של ריזוקטוניה. כדי למנוע זאת, מומלץ לרווח את ההשקיות לזמנים הנכונים, ולמנוע השקיה יתרה של חלקי קרקע שונים.
  3. אווררו את האדמה – אוורור של האדמה הוא חיוני באופן כללי, ונגד פטריית ריזוקטוניה בפרט. אווררו את האדמה במועדים הנכונים ועם הכלים הנכונים, ותוכלו למזער את הסיכוי שהפטרייה תתפתח בקרקע שלכם.
  4. בצעו טיפול מונע – כדי למנוע התפתחות והתפשטות של ריזוקטוניה, ניתן לבצע ריסוס מנע נגד הפטרייה. ישנם תכשירים כימיים שמיועדים לשימוש נגד ריזוקטוניה, אך הם עשויים לגרום לנזקים נוספים, כמו חלחול לתוך ירקות מאכל, נזקים לבעלי חיים קטנים, נזק ליצורים ביולוגיים שמטיבים עם גידולים שונים, ועוד. לכן, מומלץ לבחור בפתרון טבעי יותר; ריסוס של חומרי מנע טבעיים ואקולוגיים מאפשר להיפטר מהפטרייה ביעילות, בלי לגבות מחיר סביבתי כבד.
הדברת פטריית ריזוקטוניה בדשא

כיצד מבצעים הדברה נגד ריזוקטוניה?

הדברה טבעית נגד ריזוקטוניה היא אפשרית בהחלט, ומביאה לתוצאות לטווח הארוך. הטיפול הזה, כמו טיפולים טבעיים אחרים נגד מזיקים, מתמקד בשימוש באויבים טבעיים של הריזוקטוניה כאמצעי למיגורה.

פטריית טריכודרמה רזינאום היא פטריה שעוזרת להילחם בריזוקטוניה, ולאחר שמחדירים אותה לקרקע, היא מגנה על שורשים מפני פתוגנים שונים – לרבות ריזקטוניה.

תפטירים של הטריכודרמה מתפתחים לכדי תפטיר קרוב למערכת השורשים, מחוררים אותם, נכנסים לתוך השורש, ומתקיימים שם במערכת סימביוטית. הטריכודרמה מגנה בכך על גידולים, ומונעת התפתחות והתפשטות של ריזוקטוניה.

מלבד הטיפול הזה, חשוב גם לטפל באזורים נגועים בדשא ובשטחי גידולים. חיטוי קרקע טבעי, אוורור והתקנה של מערכת ניקוז מתקדמת יעזרו למגר את הבעיה, ולמנוע התפתחות נוספת של ריזוקטוניה.

הדברת ריזוקטוניה

כמה עולה הדברת ריזוקטוניה אקולוגית?

העלות של הדברה ריזוקטוניה אקולוגית משתנה בהתאם להיקף הבעיה, סוג הריזוקטוניה, סוג הגידולים, שעות העבודה הנדרשות, ופרמטרים נוספים. המחיר ההתחלתי הוא כמה מאות שקלים, וייתכן שיהיה צורך במספר סבבי טיפול כדי להיפטר מהבעיה. הדבר החשוב ביותר הוא לקבל שירות מקצועי וממוקד, וזה בדיוק מה שתקבלו בחברת "הגנן הנדיב".

הגנן הנדיב: הדברה אקולוגית של מזיקים מסוגים שונים

כיום יש מגוון דרכים טבעיות וידידותיות לסביבה להיפטר ממזיקים שונים בגינה , וגם למנוע את חזרתם. בכל הנוגע לריזוקטוניה, טיפול ממוקד ומקצועי יעזור לכם להיפטר מהפטרייה וליהנות ממדשאות ושטחי גידול נקיים מהמזיק.

בגנן הנדיב אנו מספקים שירותי גינון מותאמים אישית לכל לקוחותינו, לרבות שירותי הדברה אקולוגית טבעית. כדי לספק לכם את הפתרון הטוב ביותר, אנו בוחנים תחילה את המצב, בודקים איזה מזיק בדיוק נמצא בשטח הקרקע, מה הם התנאים באזור ומה גרם לבעיה.

לאחר מכן אנו מבצעים הדברה מדויקת וממוקדת, תוך שימוש באמצעים טבעיים שאינם מסבים נזקים נוספים. מלבד שירותי ההדברה, אנו מספקים שירותי גינון שעוזרים לשקם גינות שנפגעו ממזיקים. מערך השירות שלנו כולל גם תכנון גינות, הקמת גינות, הקמת מערכות השקיה וניקוז חכמות, ושירותים מקצועיים נוספים.

אם אתם סובלים מחדירה של ריזוקטוניה או מזיקים אחרים לסביבה שלכם – פנו אלינו. נשמח לספק לכם שירות מותאם אישית בשיטות טבעיות ובריאות לסביבה, ולאפשר לכם ליהנות משטחי קרקע נקיים ממזיקים ומגידולים טבעיים ובריאים.

אולי יעניין אותך

מה זה ריזוקטוניה
הדברת ריזוקטוניה

בין שמדובר בקרקע פרטית או חקלאית, ישנם מזיקים רבים שעשויים לחולל הרס רב. בעוד שחלק מהמזיקים האלו נראים לעין, ישנם מזיקים מיקרוסקופיים, כמו ריזוקטניה, שלא

לכתבה המלאה »
פרודניה תמונה
הדברת פרודניה

מזיקי גינה שונים מסבים נזקים לגידולים, ואם לא עוצרים אותם בזמן, הנזקים עלולים להיות משמעותיים. אחד מהמזיקים הנפוצים ביותר בישראל הוא הפרודניה, שניתן לראות במגוון

לכתבה המלאה »
זחל זבליות דרן הדשא
הדברת זבליות (דרן הדשא)

מזיקים תת-קרקעיים ומזיקי שטח שונים עלולים לפלוש לגינות פרטיות, ציבוריות וגם לשטחים חקלאיים. אחד מהמזיקים האלה הוא זבלית/דרן הדשא, שנפוץ במיוחד בישראל, והוא עלול לגרום

לכתבה המלאה »
מזיקים בדשא
מזיקים בדשא

הדשא שלנו הוא בית גידול נהדר עבור חרקים וטפילים זעירים, שניזונים ממנו ובעצם מזיקים לדשא ומונעים ממנו לצמוח כמו שצריך, שלא נדבר על כך שלנו

לכתבה המלאה »
קומפוסט תולעים אורגני לגינה
מחלות דשא

אנשים רבים בוחרים לשתול בגינה הפרטית שלהם דשא אמיתי ובכך בעצם מעלים את הסיכויים להופעת מזיקים שונים שיכולים לגרום למחלות דשא. דשא אמיתי, בריא וירוק

לכתבה המלאה »
קומפוסט תולעים אורגני לגינה
שיקום דשא

דשא טבעי מעניק לכל חצר – פרטית או ציבורית, מראה חיוני, ונותן נגיעות של טבע גם בלב העיר. במהלך השנה הדשא עובר לא מעט, עם

לכתבה המלאה »
סוגי מזיקים לגינה ודרכי התמודדות
טיפים לגינון וגידול ירקות
מזיקים בגינה

הם קטנים, מזיקים ופוגעים הרבה פעמים בתוצרת של הגינה הביתית שעמלנו עליה כל כך קשה. מזיקים! באילו סוגים ניתקל, מהם פתרונות ההדברה הקיימים, ומדוע הדברה ביולוגית

לכתבה המלאה »
מה זה ריזוקטוניה
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן