כל השלבים בתהליך הנחת מרבדי דשא טבעי – שתילת דשא מחיר למטר

כאשר רוב הישראלים חושבים על שתילת דשא, הם למעשה מתלבטים בין שתילת דשא בצורה טבעית (זריעת דשא) לבין הנחת מרבדי דשא מוכנים. (יש גם קטגוריה של דשא סינטטי, אבל לא נדבר עליה כאן) הרוב המכריע של הגננים ימליצו על הנחת מרבדי דשא.

זריעת דשא

זריעת דשא" אולי נשמעת טבעית יותר, אך בפועל היא מבזבזת המון מים, מה שהופך את השימוש בה לסיוט עבור האדם הממוצע, במיוחד אם אתם רוצים לבצע זריעת דשא בקיץ (רוב הזנים אצלנו הם ירוקים בקיץ ונעשים צהבהבים יותר בחורף).

זריעת דשא בגינה בדרך כלל תתבצע באמצעות זנים מסוימים מאוד כגון זן שנקרא Ryegrass והוא למעשה נותר ירוק רוב השנה. הזריעה (שזרוע) בדרך כלל תתבצע על ידי מכונה מיוחדת ולפני כן תכלול את כל השלבים ההכרחיים כגון דישון, השקיות מדודות ובעיקר הגנה מפני מזיקים (מכיוון שזריעה בצורה זו היא רגישה יותר).

איך לזרוע דשא באדמה בחצר

הנחת מרבדי דשא – מתי שותלים?

הנחת מרבדי דשא היא הדרך המוכרת והפופולארית ביותר לבצע שתילת דשא. בדרך כלל מבצעים אותה באזור אפריל עד יוני.

השלבים בהנחת שטיחי דשא מוכן הם:

  • ניקוי הקרקע: מפנים מפסולת את המשטח עליו רוצים להניח את הדשא , לאחר מכן משתמשים בחומר קוטל חרקים, לאחר בערך כ-10 ימים חוזרים שוב על פעולות הריסוס כדי שלא יוותרו כלל עשבים שוטים שיהיה קשה להוציא לאחר מכן.
  • פיזור קומפוסט: בשלב זה נשתמש בקומפוסט בריכוז של בערך 10-20 ליטר למ"ר. נהפוך בעזרת כלי מתאים את האדמה כדי שייקלט היטב. המטרה שלנו היא להגיע לעומק דשן של בערך 15-20 ס"מ מתחת לקרקע.

לאחר מכן מיישרים את השטח ומחליקים אותו, אך עדיין משאירים שיפוע מסוים על מנת שהגשמים לא יזלגו מהדשא חזרה אל הבית שלצדו מונח הדשא.

אם ביצעתם את רוב השלבים האלו, העבודה הקשה כבר מאחוריכם: כעת מומלץ מאוד לתכנן מערכת השקיה של מטזים או ממטרות על מנת שסתפק לדשא כמות מים קבוע מבלי לבזבז המון מים, אך גם לא תייבש אותו.

לאחר שמתקינים את מערכת ההשקיה, מבצעים יישור עדין נוסף של הקרקע (עם החלק ההפוך של המגרפה) ואפשר כבר להניח את מרבדי הדשא. הסידור כמובן צריך להיות סופר ייסודי כדי שלא ייווצרו קרחות או רווחים.

הכנת הקרקע לשתילת דשא

מהו ההבדל בין סוגי הדשא השונים?

  • קיקיו: עמיד מאוד לדריכה; זקוק ל-8 שעות שמש מלאה; ניתן לכסח פעם בשבוע.
  • סופר אלטורו: עמיד באופן בינוני לדריכה; זקוק ל-8 שעות שמש ומעלה. כיסוח בתדירות נמוכה, בין פעם לשבוע ופעם בשבועיים. קיים גם דשא "אלטורו" שנחשב לעמיד יותר, אך מעט פחות מרשים.
  • דרבן גראס: עמידות בינונית לדריכה; דורש רק 3 שעות שמש מלאה ומעלה ולכן מתאים גם לאזורים קרים. יש לכסח מדי 10 ימים.
  • בופלו: עמידות בינונית לדריכה. זקוק ל-3 שעות שמש מלאה ולכן מתאים גם לאזורים מוצלים, צומח מאוד לאט ולכן מספיק להשקות אותו כל שבועיים או שלושה!

שתילת דשא מחיר – כמה זה יעלה לנו?

מחירי המרבדים עצמם תלויים בספק. המחיר נע לרוב בין 20 ל-32 ₪ למטר ריבועי. העבודה עצמה עולה בממוצע בין 30 ₪ ל-50 ₪ למטר. תלוי אם הכנת הקרקע מתבצעת באופן עצמאי ועד כמה.

שתילת דשא על דשא קיים

שתילת דשא על דשא קיים היא אפשרית, אך יש כמה שאלות שחשוב לענות עליהן קודם לכם:

  • מדוע הדשא הישן הגיע למצב שלו?

  • צריכה להיות התאמה מינימלית בין שני סוגי הדשא, אחרת אחד מהם עלול להשתלט על השני וליצור מצב בעייתי.

מנגד, ניתן לנסות ולהיפטר מהקרחות באמצעות תהליך הכנת הקרקע כפי שתיארנו בשלב של "הנחת מרבדי דשא".

טיפים לשתילת וזריעת דשא בגינה

שירותים נוספים

חיפוי קרקע

זה לא סוד שהקרקע היא בסופו של דבר מקור החיים עבור רוב האורגניזמים על פני כדור הארץ ובראשם הצמחים אשר להם היא מהווה את מקור

קרא עוד »
גיזום עצים הגנן הנדיב

גיזום עצים

מלבד העובדה כי גיזום עצים מקנה להם צורה אסתטית ומונע מהם להפוך למפגע ולחסום דרכים חשובות, לגיזום עצים יש גם תפקיד מכריע בשמירה על מחזור

קרא עוד »

שיטת עבודה

שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!

יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות

האיזורים שבהם אנחנו עובדים

יצירת קשר

דילוג לתוכן