הומוס: הדשן הטבעי שעושה פלאים

כיום יש מגוון אפשרויות עבור גידול מוצלח של צמחים שונים בגינות, תוך שימוש בחומרים ודשנים שנותנים "בוסט" לצמחים. אחד מהאמצעים האלו הוא הומוס, ואם אתם לא מכירים אותו – זה הזמן לעשות זאת. אז, מה זה הומוס, כיצד הוא יכול לתרום ומה הקשר שלו לתולעים אדומות? כל התשובות לפניכם.

הומוס תולעים אדומות לגינה

תוכן עניינים

מה זה הומוס?

כאשר צמחים ובעלי חיים מתפרקים ויוצרים פסולת אורגנית, נוצר הומוס – חומר כהה ואורגני, הקרוי בעברית "רקבובית". המקור של שמו הוא בחומצות הומיות, אשר נוצרות במערכת העיכול של התולעים שמפרקות את החומרים האורגניים, וכיום יש מספר סוגים של הומוס, שמהווים סוגי דשן.

החומר הייחודי והטבעי הזה עשיר בחומרי הזנה ומתפקד כמעין "מזון-על" לצמחים. הומוס גם עוזר "לתקן" ולאזן את הקרקע, מה שעוזר לשפר את פוריות הקרקע, להחזיק בלחות ולעודד צמיחת שורשים חזקה. 

בנוסף, הוא משפר את יכולתה של האדמה לקלוט ולהכיל לתוכה חומרים מזינים חיוניים, ובכך מבטיח שצמחים יקבלו גישה אליהם בקלות. לכן, הומוס הוא חיוני לטיפוח בריאות הצמח וצמיחה בריאה לאורך זמן.

תולעים אדומות בהומוס

כדי שצמחים יוכלו לנצל את החומרים האורגניים שנמצאים בהומוס, חשוב שהחומרים האלו יהיו בהרכב ובגודל שמאפשר לעשות זאת. וכאן נכנסות לתמונה תולעים אדומות, או בשמן המדעי: Eisenia fetida. התולעים האלו הן סוג של תולעי אדמה שיש להן תפקיד חשוב בהומוס ובתרכובות אחרות: הן משמשות לעתים קרובות כדי להאיץ את פירוק החומר האורגני. 

לתולעים אלו יש יכולת לבלוע כמויות עצומות של פסולת אורגנית, כולל שאריות מזון ואשפה בחצר, ולהפוך אותה להומוס עשיר בחומרים מזינים. תולעים אדומות צורכות חומר אורגני ומפרקות אותו לחתיכות זעירות כשהן אוכלות אותו, ובכך היצורים הייחודיים האלו מזרזים את תהליך הקומפוסטציה ומפיקים תוצאה שמישה ואיכותית יותר.

ניתן לגדל בקלות תולעים אדומות בפחי תולעים ייעודיים, או בקומפוסט, שכן הן משגשגות בתנאים של לחות וחום. כאשר מוסיפים את התולעים למצעים אורגניים, כמו הומוס, הן יאכלו ויפרקו אותו, כך שיהיה שמיש לצמחים.

הומוס תולעים אדומות

יתרונות הומוס

להומוס יש מגוון יתרונות, כולל:

 1. שיפור מבנה הקרקע: הומוס משפר את מבנה הקרקע על ידי הפיכתה לנקבוביה יותר; הודות לכך, מים ואוויר יכולים לנוע ביתר קלות בתוך האדמה, מה שמקל על הצמיחה והספיגה של חומרים מזינים על ידי שורשי הצמח.
 2. שיפור פוריות הקרקע: כשהומוס מתכלה, הוא משחרר חומרים אורגניים לאדמה, מה שמסייע בפוריות הקרקע. מדוע? מפני שחומר אורגני הוא מזין גם למיקרובים מועילים, כמו פטריות וחיידקים. המיקרובים האלו, בתמורה עוזרים לפרק חומרים מזינים באדמה ולהפוך אותם לזמינים יותר לצמחים.
 3. הגברת זמינות חומרי הזנה: הומוס מכיל רכיבי תזונה קריטיים לגידול צמחים, כגון חנקן, פוספט ואשלגן. חומרים מזינים אלה משתחררים בהתמדה לאורך זמן וזמינים לצמחים לפי הצורך, ומקדמים צמיחה בריאה.
 4. שימור הלחות בקרקע: הומוס משפר את שימור הלחות בקרקע מפני שהוא מתנהג כמו ספוג. כלומר, הוא סופג ושומר מים באדמה. זהו יתרון משמעותי, אשר מועיל לצמחים מכיוון שהוא מונע מהם להתייבש בתקופות של בצורת או מחסור במים. 
קומפוסט תולעים אורגני לגינה

חסרונות הומוס

מלבד היתרונות של הומוס תולעים, יש לתרכובת הזו גם מספר חסרונות:

 1. עלול למשוך מזיקים: מכיוון שהומוס מכיל ריכוז גבוה של חומרים אורגניים, הוא עלול למשוך מזיקים שונים, כמו חולדות, תולעים מזיקות וחרקים. ישנם מקרים שבהם היצורים האלו מועילים, שכן הם מפרקים חומרים אורגנים. אולם, במקרים רבים הם גם עלולים להזיק לגידולים.
 2. עשוי להיות יקר: הומוס תולעים מחיר עשוי להיות יקר למדי, במיוחד בכמויות גדולות. ככל שההומוס איכותי יותר, כך מחירו יעלה. עבור גידולים בשטחים נרחבים, כמו בשטחים חקלאיים, מדובר בחיסרון משמעותי, שכן שטחים מהסוג הזה דורשים הומוס רב.
 3. עלול להיות רווי במים יתר על המידה: במקרים מסוימים, הומוס עשוי להיות רווי במים. זה יכול להוות בעיה במקרים שבהם ניקוז הקרקע גרוע והמים לא יכולים לעבור במהירות מספיק דרך האדמה. בנסיבות מסוימות, הוספת חול או חומרים סופחים אחרים יכולה לעזור לשפר את הניקוז ולמנוע ריבוי מים.

מתי כן נמליץ להשתמש בהומוס?

הומוס יכול להיות שימושי לבריאות הקרקע במקרים רבים. הוא מומלץ במיוחד באדמה חסרת חומרים מזינים או במקומות שבהם החומר האורגני התרוקן, וכן במקרים הבאים:

 1. גינות או אזורי שתילה חדשים: שילוב הומוס תולעים באדמה יגביר את תכולת החומרים התזונתיים והמבנה שלה, מה שמועיל במיוחד כאשר מקימים גינה חדשה או רוצים להקצות אזור אדמה מסוים לשתילה.
 2. בעת צורך בקומפוסט: מכיוון שהומוס הוא מרכיב חשוב בקומפוסט, הוספתו לערימות קומפוסט יכולה לסייע להאצת הפירוק ולייצר קומפוסט עשיר בחומרים מזינים.
 3. תיקוני קרקע: אם בדיקות קרקע מצביעות על כך שהאדמה חסרה בחומרים מזינים ספציפיים, הוספת הומוס יכולה לסייע באספקת חומרים מזינים אלו, תוך שיפור הבריאות הכללית של הקרקע.
 4. עונות מעבר: בעונות מעבר ובתקופות יובש, הומוס יכול להיות יעיל במיוחד: בתקופות האלו עשוי להיות יובש, ולכן מומלץ להשתמש בהומוס, שמוסיף לחות, וכן חומרי הזנה לקרקע ולצמחים שבתוכה.
 5. שיפור פוריות הקרקע: אם חלקת אדמה דלה בחומרים אורגניים וחומרי הזנה, או התרוקנה מהם, הוספת הומוס יכולה לסייע בשיקום הפוריות והגברת התפתחות הצמח.

באופן כללי, הומוס יכול לעזור לשפר את בריאות הקרקע וצמיחת הצמח במגוון מצבים. עם זאת, בזמן ההחלטה אם להשתמש בהומוס וכמה להוסיף, חשוב לקחת בחשבון היבטים כמו סוג הקרקע, ניקוז ותכולת חומרי הזנה.

להבדלים בין הומוס וקומפוסט – לחצו כאן.

שיפור איכות הקרקע עם שירותי גינון מקצועיים

כאמור, הומוס הוא יעיל במיוחד, אך הוא לא תמיד חומר הדשן שצריך להשתמש בו. כדי לדעת אם הומוס תולעים מתאים לכם, צריך לבחון את איכות הקרקע, ריכוז חומרי הדשן שבתוכה ותנאים סביבתיים אחרים.

כאן בגנן הנדיב אנחנו מספקים ללקוחותינו מגוון שירותי ייעוץ וגינון, ונשמח לספק לכם שירות בכל עת. אם אתם לא בטוחים באיזה דשן להשתמש ואם הומוס מתאים לכם – פנו אלינו. הצוות המקצועי שלנו בוחן כל מקרה לגופו, ומספק המלצות בהתאם לסוג הקרקע, טיבה וצורכי הגידול שלכם.

המטרה המרכזית שלנו היא לספק שירותי גינון אורגניים ואיכותיים לכל לקוחותינו, תוך הקטנת השימוש בכימיקלים שונים עבור גינות. הומוס עשוי להיות מצוין עבור הגינה שלכם, אך כדי למנוע נזקים, מומלץ לקבל חוות דעת מקצועית, ובגנן הנדיב נשמח לעמוד לשירותכם בכל עת. 

שאלות ותשובות

תלוי במצב הקרקע ובצרכים שלכם: הומוס הוא מרוכז יותר לעומת קומפוסט, ולכן נדרשות כמויות קטנות יותר ממנו עבור שטח קרקע נתון. חשוב לבחון את הרכב הקרקע ומצבה כדי להתאים לה את הדשן.

הומוס מחיר וכן הומוס תולעים מחיר תלוי בסוג ההומוס וטיבו. המחיר הוא לפי ליטר, וישנם שקים שעולים כמה עשרות שקלים, וכאלו שעולים כמה מאות שקלים. יש גם הומוס נוזלי שזמין לרכישה, וגם מחירו נקבע לפי טיבו.

משתמשים בהומוס במקרים שבהם הקרקע דלה בחומרי הזנה, בעונות מעבר ובמקרים שבהם האדמה אינה יכולה לשמר מים כמו שצריך.

הומוס תולעים לגינה לדישון אורגני ואקולוגי
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן