גינה אקולוגית – גינה ירוקה

בשנים האחרונות החלה מגמה מבורכת של מודעות לסביבה וההשלכות שלנו על בריאות הטבע. כתוצאה מכך, חלו שיפורים אקולוגיים במגוון תחומים – כולל תחום הגינון. גינון אקולוגי כולל בתוכו גישה ייחודית של איזון וחסכנות כדי להגיע לתוצאות מיטביות. הקונספט אולי נשמע סותר לעצמו, אך כאן נגלה את הסודות של הקמת גינה אקולוגית, שיעשו לכם סדר בבלגן. גלו מהי גינה אקולוגית, וכיצד גם אתם תוכלו ליהנות מחלקת טבע קטנה משלכם שמיטיבה עמכם וגם עם הסביבה.

גינה ירוקה

תוכן עניינים

מהי גינה אקולוגית?

גינה אקולוגית היא סוג של גינה בת-קיימא, שנועדה ליצור הרמוניה ואיזון עם הטבע וסביבתו, ומכונה גם "גינה ירוקה". גינון אקולוגי מקדם שיטות גינון ידידותיות לסביבה על ידי שימוש בחומרים ותהליכים טבעיים והימנעות מחומרים מזיקים, כמו כימיקלים שונים, שהיוו חלק בלתי נפרד מעולם הגינון בעבר.

הקמת גינה אקולוגית מאפשרת לגדל בתוכה מגוון רחב של צמחים ובתי גידול התומכים בחיות בר מקומיות, כגון ציפורים וחרקים מאביקים. ניתן ליצור גינות אלו במגוון מיקומים, החל מאזורים עירוניים ועד לבתי מגורים באזורים שופעים בטבע. מטרתה של הגישה הזו היא לקדם את המגוון הביולוגי ולהפחית את ההשפעה השלילית של גינון על הסביבה, תוך קידום אורח חיים בריא ובר קיימא יותר, מה שיוצר איזון בין המערכות הטבעיות השונות בגינה.

עקרונות הגינון האקולוגי

גינון אקולוגי מהווה פרקטיקה השואפת לקדם שיטות ידידותיות לסביבה, על ידי עיצוב גינה בהרמוניה עם הסביבה המקומית. ישנם מספר עקרונות וקווים מנחים שיש לפעול לפיהם כדי ליצור גינה שלא רק נראית יפה, אלא גם בעלת השפעה חיובית יותר על הסביבה, לעומת שיטות גינון אחרות:

 • קידום מגוון ביולוגי: תכנון גינה ירוקה צריך לקדם את המגוון הביולוגי. זה נעשה על ידי יצירת בתי גידול שונים בתוך הגן עבור חרקים, ציפורים ויצורים אחרים, שתורמים הן למגוון הביולוגי, והן לשגשוג הגינה. בגינות מהסוג הזה משתמשים במגוון צמחים ומשתמשים במינים מקומיים המותאמים לסביבה המקומית; כתוצאה מכך נוצרות גינות שצריכות פחות תחזוקה, מים ודישון.
 • חיסכון והפחתת פסולת: גינון אקולוגי שואף צריכים להפחית את הפסולת ואת השימוש באנרגיה. כיצד? על ידי יצירת קומפוסט מפסולת מזון טבעית ושימוש במערכות לאיסוף מי גשמים להשקיית הגינה. הפעולות האלו מפחיתות את בזבוז המים ומבטיחות שהצמחים לא מושקים יתר על המידה. בנוסף, שימוש במשאבים שכבר קיימים עוזר להימנע משימוש בכימיקלים מזיקים ומפחית את ההסתמכות שלנו על דשנים כימיים, אשר מזיקים לסביבה.
 • שמירה על בריאות הקרקע: גינון אקולוגי נותן עדיפות לבריאות הקרקע; זה נעשה על ידי שימוש בקומפוסט אורגני והוספת חומרים אורגניים לאדמה באופן קבוע. הפעולות האלו מבטיחות שהאדמה תישאר בריאה, מה שמקדם צמיחה בריאה של צמחים ומפחית את שחיקת הקרקע.
 • השגת תועלת ארוכת טווח: גינה אקולוגית ירוקה יכולה להיות לשם יופי בלבד, אך במרבית המקרים המטרה שלה היא לספק לנו תועלת לטווח הקצר והארוך; באמצעות גידול עצמאי של צמחי תבלין, ירקות שונים בגינה וצמחי מרפא אנחנו יכולים ליהנות ממעשה ידינו, בלי להסתמך על מקורות חיצוניים עבור כל צורכנו. המטרה המרכזית של גינון אקולוגי היא לקדם אורח חיים בר קיימא; הגישה הייחודית הזו מבטיחה שגינות אקולוגיות לא רק תהיינה אסתטיות, אלא גם בעלות השפעה חיובית על הסביבה. על ידי שמירה על עקרונות של גינון אקולוגי, גננים יכולים ליצור גינות שנמצאות באיזון עם הטבע, להשתמש במשאבים בצורה אחראית ולתרום באופן חיובי לבריאות כדור הארץ.

יתרונות הגינה הירוקה

כפי שניתן להבין, לגינה אקולוגית יש מספר יתרונות משמעותיים, כמו:

 • הגדלת המגוון הביולוגי: תכנון גינה אקולוגית בצורה חכמה מאפשר לנצל צמחים מקומיים ושיטות גינון ברות קיימא המקדמות מערכת אקולוגית בריאה ומושכות מגוון של חיות בר קטנות. זה מביא באופן ישיר לשיפור והגדלה של מגוון הביולוגי, ומועיל הן לגן והן לסביבה שמסביב.
 • שמירה על משאבי המים: גינון אקולוגי יכול לסייע בשימור משאבי המים על ידי שימוש בצמחים עמידים לבצורת ובמגוון טכניקות לחיסכון במים. זה חשוב במיוחד במדינה חמה ויבשה כמו ישראל, שאין לה משאבי מים עודפים, שכן איסוף ואגירת מי גשמים היא דרך יעילה במיוחד להפחתת צריכת המים הכוללת של גינה.
 • הפחתת השפעות שליליות על הסביבה: אחד היתרונות העיקריים של גן אקולוגי הוא הפחתה משמעותית של ההשפעה הסביבתית של פעילויות גינון מסורתיות; הימנעות מחומרי הדברה ודשנים מזיקים מסייעת בהגנה על מקורות המים ומונעת פגיעה בבעלי חיים ובחרקים מועילים. במקום זאת, שיטות גינון אקולוגי מסתמכות על שיטות הדברה טבעיות כדי להפחית את הסיכון להדבקות מזיקים ולעודד צמיחה של צמחים בריאים.
 • שיפור בריאות הקרקע: כאמור, שיטות גינון אקולוגי מקדמות את בריאות הקרקע, שהיא חיונית לצמיחה של צמחים בריאים. על ידי הוספת חומרים אורגניים, כמו קומפוסט, ניתן להגדיל את מגוון המיקרואורגניזמים והחומרים המזינים באדמה, מה שמוביל לצמחים בריאים יותר ולתפוקות טובות יותר. אדמה בריאה גם מפחיתה את שחיקת הקרקע, מה שעוזר להפחית את ההשפעה הסביבתית של פעילויות גינון.
 • טיפוח צורת חיים בת-קיימא: תנועת הגינון האקולוגי מעודדת שיטות חיים ברות-קיימא המועילות לסביבה, כמו גם לבריאות ולרווחתם של יחידים וקהילות. על ידי שמירה על עקרונות הגינון האקולוגי, גננים חובבנים ומקצועיים כאחד מאמצים גישה טבעית יותר לגינון המועילה הן לעצמם והן לסביבה. גינון אקולוגי יכול לשמש גם כדרך לקרב אנשים באמצעות פרויקטים של גינון קהילתי, חיזוק הקשרים החברתיים ושיפור איכות החיים הכוללת בקהילה.
 1.  
תכנון ועיצוב גינה אקולוגית

תכנון ועיצוב גינות אקולוגיות

כמו עם גינות אחרות, יש לתכנן ולעצב גינות אקולוגיות באופן מסודר ולפי השלבים הבאים:

 1. בחרו את מיקום הגינה: בחרו מיקום שמתאים היטב לסוגי הצמחים שאתם רוצים לגדל. קחו בחשבון את כמות אור השמש, סוג הקרקע, הניקוז והצמחייה הקיימת במקום כדי למקסם את המשאבים שלכם, וכדי ליצור גינה שמותאמת לסביבתה.
 2.  בחרו צמחים בחכמה: בחרו מיני צמחים מקומיים המותאמים בצורה הטובה ביותר לאקלים המקומי באזור המגורים שלכם. מומלץ לשתול פרחים וצמחי תבלין אשר ימשכו חרקים מאביקים, ויעזרו לקדם את הגינה האקולוגית שלכם.
 3. "בנו" את האדמה בגינה: בנו אדמה בריאה על ידי הוספת קומפוסט או חומר אורגני לשיפור מבנה הקרקע, המסייע בשמירה על הלחות ותמיכה בצמיחה שורשים בריאה.
 4. שתלו את הצמחים: שתלו את הצמחים שבחרתם לפי תוואי מתאים, תוך שמירה על מרחקים נכונים, והקפדה על חשיפה לשמש ולצל לפי הצורך של הצמחים.
 5. בצעו דישון מקדים ובריא: הימנעו משימוש בדשנים כימיים וחומרי הדברה ובמקום זאת בחרו להשתמש בחלופות טבעיות או בסוגי דשן אורגניים.
 6. השקו את הצמחים עם מי גשמים: השקו בחוכמה את הצמחים על ידי שימוש בגשמים, או השקיה בטפטוף, ושתלו צמחים עמידים לבצורת כדי להפחית את השימוש הכולל במים.
 7. עודדו כניסה והתבססות של חיות הבר על ידי יצירת בית גידול המספק מזון, מים ומחסה למאביקים, ציפורים וחיות בר אחרות כדי לתמוך בבריאות הכללית של הסביבה.

הקמת גינה אקולוגית ירוקה משגשגת עם הגנן הנדיב

הקמת גינה אקולוגית מיטיבי עם הסביבה וגם איתנו, ולכן יש לה חשיבות אדירה. אנשים רבים שמעוניינים להקים גינה כזו לא יודעים היכן להתחיל, וכאן בדיוק חברת 'הגנן הנדיב' נכנסת לתמונה. מאז הקמת החברה שלנו, אנחנו התמקדנו, וממשיכים להתמקד, בהקמת גינות בריאות, משגשגות ואקולוגיות, בכל רחבי הארץ.

ההיכרות המעמיקה שלנו עם האקלים הישראלי ומגוון הצמחים כאן מאפשר לנו להציע שירותי גינון אקולוגי מקצועיים, ואנחנו תמיד שמחים להקים ולטפח גינות מהסוג הזה. גנן אקולוגי מבית הגנן הנדיב יספק לכם שירותי תכנון והקמת גינה אקולוגית, תוך התחשבות בכל הגורמים המשפיעים על גינות מהסוג הזה. 

השירות שלנו כולל את כל מה שנדרש כדי להקים גינה בריאה, עם שימת דגש על הדברה ביולוגית, שימוש בקומפוסט וחיפוי קרקע בריא ונטול כימיקלים. שירותי הגינון ואדריכלות הנוף שלנו זמינים לכם בכל עת, ואנחנו נשמח לסייע לכם בהקמת גינה טבעית ויפיפייה בכל עת.

שאלות ותשובות

גינה אקולוגית היא גינה שמנצלת משאבים טבעיים באופן מיטבי, תוך חסכנות במים ומניעת שימוש בכימיקלים; גינות כאלו כוללות בתוכן חומרים מן הטבע, שעוזרים ליצור מחזוריות צמיחה טבעית ומאוזנת, תוך ניצול משאבים מיטבי והפחתת שימוש בכימיקלים ומים.

כדי להקים גינה אקולוגית, יש לתכנן אותה בקפידה: גינות כאלו צריכות לכלול צמחים שמותאמים למזג האוויר המקומי, תכנית לאיסוף מי גשמים/מערכת שתמזער בזבוז מים, קומפוסט טבעי, אדמה בריאה ובעלי חיים וחרקים מאביקים, אשר עוזרים לשמור על הגינה.

מחיר של הקמת גינה אקולוגית תלוי בגודלה, הצמחים שיהיו בה ומערכות תומכות שונות. באופן כללי, המחיר הוא כמה מאות שקלים לכל מטר רבוע, כאשר המחיר הסופי נקבע לפי תכנית הגינה הרצויה.

הקמת גינה אקולוגית קטנה ובסיסית אורכת מספר ימים. הקמת גינה גדולה ומורכבת מבחינת ביסוס צמחים ומשיכת חיי בר אורכת זמן רב יותר – מספר שבועות, ולעתים מספר חודשים.

הצמחים המומלצים ביותר לגינה אקולוגית הם צמחים שמותאמים באופן מלא לאזור הגידול והאזור שבו נמצאת הגינה שלכם. כך למשל, אם יש לכם שטח גינה שיש בו חשיפה לשמש מלאה במשך שעות ארוכות ידרוש צמחים שזקוקים לשמש מלאה, וכאלו שאינם דורשים מים רבים.

הדשן המומלץ ביותר עבור גינה אקולוגית הוא דשן אורגני; הדשן צריך לכלול את חומרי ההזנה הנדרשים לגדילה של צמחים, ובעיקר חנקן, זרחן ואשלגן. סוגי דשן אורגני שמתאימים לגינה אקולוגית הם: קומפוסט, ביו-סטימולנטים, אדמות כבול עשירות במינרלים והומוס.

אולי יעניין אותך?

עיצוב תכנון והקמת גינות גג
גינות גג מעוצבות

חיי העיר מציעים אינספור דברים נפלאים – החל מחיי לילה תוססים, תרבות צבעונית, אוכל מצוין ועוד. יחד עם זאת, לעיתים קרובות אנשים מרגישים שהחיים האורבניים יכולים

קרא עוד »
גינת מרפסת

כיום יותר ויותר אנשים עוברים לגור בבניינים משותפים מתוך בחירה והעדפה אישית, אולם, הדבר היחידי שהם מתגעגעים אליו הוא ללא ספק היתרונות בבתי קרקע עם

קרא עוד »
גינת ירק אורגנית

אז קראתם יותר ויותר כמה זה נחמד לגדל גינת ירק קטנה בבית – אבל אתם בכלל לא יודעים מאיפה להתחיל, מה צריך? האם אפשר לגדל

קרא עוד »
גינה אנגלית
גינה אנגלית

אם יצא לכם לבקר באנגליה וכשחזרתם לארץ חשבתם על הקמת גינה אנגלית בחצר ביתכם, בוודאי ראיתם בדמיונכם גינה גדולה ומוקפדת עם ערוגות פרחים צבעוניות ושבילים

קרא עוד »
עיצוב גינה יוקרתית
גינה טרופית

יכול להיות שהחיבה של ישראלים לדרום אמריקה ויעדים אקזוטיים היא זו שהפכה את הגינות הטרופיות לבחירה פופולאריות כל כך, ועם הצלחה קשה להתווכח. הגינה הטרופית

קרא עוד »
גינה יפנית
גינה יפנית

מבין כל סגנונות הגינות האקזוטיות, אין ספק שגינה יפנית היא אחת מהיותר פופולאריות כיום. בעולם המערבי קיימת אי בהירות מסוימת לגבי מהי גינה יפנית "אמיתית"

קרא עוד »
גינה אורבנית
גינה אורבנית

כשאנחנו מדברים על גינה אורבנית אנחנו בדרך כלל לא מדברים על סוג ספציפי אחד של גינה, אלא על כל גינה שבנויה כך שתוכל לנצל שטח

קרא עוד »
תכנון ועיצוב גינה אקולוגית
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן