גינת ירק אורגנית

אז קראתם יותר ויותר כמה זה נחמד לגדל גינת ירק קטנה בבית – אבל אתם בכלל לא יודעים מאיפה להתחיל, מה צריך? האם אפשר לגדל ירקות במרפסת? מה זה דורש? באיזה עונה אפשר בכלל לגדל ירקות? ובכן, אנחנו מתכוונים לפרק לכם את כל השאלות הללו לגורמים ולהראות לכם כמה פשוט להקים גינת ירקות מקסימה בבית – אגב, כל אחד יכול לעשות, אבל באמת כל אחד! אז בואו נצא לדרך. 

הקמת גינה אורגנית ביתית

תוכן עניינים

מהי גינת ירק אורגנית?

אנשים רבים נוטים לחשוב שגינת ירק אורגנית היא גינה רגילה לכל דבר, והם שותלים את הירקות שלהם במקומות אקראיים בגינתם. אבל, כדי שהגינה שלכם תשגשג ותוכלו ליהנות מהתוצרים המזינים שלה, אתם צריכים לדעת מה זאת גינת ירק – לפני הכל; גינת ירק היא גינה שמיועדת לגידול של ירקות למאכל, בניגוד לגינות פרחים שמיועדות לנוי. אם אתם רוצים להקים גינת ירק, אתם צריכים להקדיש לה חלקה מיוחדת משלה, ולא לפזר שתילי ירק באופן אקראי. גידול הירקות בחלקה ספציפית דורש תנאי טיפוח שונים עבור סוגי הירקות המגוונים שאתם מגדלים, וגם לא מעט סבלנות. אבל, אם אתם אוהבים לגדל צמחים – אתם תפיקו הנאה רבה מהגינה האורגנית שלכם.

גינת רק ביתית באדניות ועציצים

הקמת גינה אורגנית במרפסת, בגג או בחצר?

אז כמו שאמרנו – הדבר הראשון שאתם צריכים לדעת זה שכל אחד יכול ליהנות מתפוקת ירקות ופירות בבית שלהם. זה הכול קשור לתשומת לב לצמחים שלכם בגינה – הקדישו זמן לגינה שלכם ואתם תראו איך היא תחזיר לכן אהבה. זכרו שהמכנה המשותף לכל הצמחים זה הצורך שלהם – אוויר, מים ושמש. ספקו להם את הדברים הללו בצורה מאוזנת וכבר עשיתם חצי דרך. 

אתם יכולים לגדל גינת ירק אורגנית ביתית לא רק בחצר, אלא גם במקומות מוארים אחרים, כמו המרפסת או גג הבית/בניין שלכם. הדבר החשוב ביותר הוא לספק לירקות אדמה עשירה בנוטריינטים, להקפיד על השקיה נאותה ולבצע שתילה וזריעה בצורה נכונה ולבדוק לאיזה כיוון פונה השמש? מערב, דרום, מזרח, צפון? לפי הכיוון נוכל  לדעת איזה ירקות הכי נכון לנו לשתול ואיזה פחות מתאימים לגינה שלנו. כמו כן ניתן להקים גינת ירק גם באדניות ומיכלים מסוגים שונים, וליהנות מירקות טריים שגידלתם בעצמכם.

עיצוב תכנון והקמת גינות גג

איזה ירקות אפשר לגדל בגינת ירק ביתית?

התשובה הולכת להפתיע אתכם – אתם יכולים לגדל כל סוג של ירק בגינה שלכם או במרפסת:

ירקות לגידול בגינת ירק אורגנית

איפה הכי כדאי לגדל ירקות אורגניים בעציצים, ערוגות או באדמה?

ירקות צומחים בצורה הטובה ביותר עם לפחות שש שעות של שמש מלאה בכל יום. כדי להימנע מתחרות על משאבים, כדאי להימנע משתילת ירקות קרוב לעצים ושיחים גדולים.

 • ערוגות עץ מוגבהות

ערוגות עץ מוגבהות הן אחת הדרכים הפשוטות ביותר להקים גינת ירק. החומרים אינם יקרים ואתם לא צריכים לעבד את האדמה – אך תצטרכו להזין אותה ולדאוג לה לחפוי טבעי (עלים יבשים לדוגמה) שיגן על הלחות של האדמה לאורך כל שעות היום.

 • עציצים

אם אין לכם מספיק מקום או חצר – אז עציצים הם פתרון נהדר. הם מגיעים במבחר גדלים וכפי שכבר כתבנו, רק חשוב לוודא שאתם מתאימים את גודל העציץ לצרכים של הירק. תוכלו לגדל בעציצים פלפלים, חסות, עגבניות, עשבי תיבול, חצילים ועוד. מדובר בפתרון נוח ואחד היתרונות שלהם זה שתוכלו להזיז אותם בהתאם למצבו של הצמח.

 • שתילה באדמה

השיטה העתיקה ביותר שבני אדם יודעים. יש לעבד היטב את האדמה לפני השתילה. לאורך כל ההיסטוריה אבות אבותינו השתמשו בזבל אורגני כדי להעשיר את האדמה וזה עד היום עובד אך כמובן בשימוש מבוקר, תוכלו לקנות דשנים מוכנים שיזינו אותה. גם כאן חשוב מאוד לדאוג לחיפוי שישמור על האדמה שלנו בריאה ולחה לאורך זמן.

לכמה שעות שמש זקוקה גינת ירק אורגנית ?

ירקות צומחים בצורה הטובה ביותר עם לפחות שש שעות של שמש מלאה בכל יום. כדי להימנע מתחרות על משאבים, כדאי להימנע משתילת ירקות קרוב לעצים ושיחים גדולים.

מתי הכי כדאי להקים גינת ירק ביתית?

כדי ליהנות מגינה ירק משגשגת וצבעונית, צריך לדעת לא רק מה לשתול בה, אלא גם מתי לשתול אותה. הגורם המכריע בשאלה הזו הוא טמפרטורת הקרקע; זריעה ושתילת ירקות באדמה קרירה תניב תוצאות איטיות יותר, אם בכלל, לעומת אדמה חמימה. תקופה טובה לשתול בה גינת ירק היא באביב, בעיקר בחודשים מרץ ואפריל – כאשר האדמה מתחילה להתחמם.

אולם, חשוב לסייג ולומר שאין חודש אחד ויחיד שבו מומלץ לשתול ירקות; ישנם ירקות שניתן לשתול בחודשים קרירים יותר, כמו גזרים ובצלים, וירקות שמומלץ לשתול כשהאדמה חמה יותר. כדי לתכנן את הגינה שלכם באופן מיטבי, מומלץ לכתוב "יומן גינה" שבו תכתבו מה שתלתם בגינה שלכם, ומתי, וכך תוכלו לעקוב אחר קצב הגדילה, וגם לדעת מראש מה אתם צריכים לשתול לאורך השנה.

7 טיפים להקמת גינה אורגנית בבית - איך להקים גינת ירק

 1. בחרו אדמה איכותית לשתילה

  ירקות זקוקים לרכיבים אורגניים כדי לצמוח ולקבל טעם, ולכן מומלץ שבאדמת הגידול שלכם יהיה לפחות 5-10 אחוזים של חומר אורגני. חומרים מהסוג הזה מאזנים את החומציות בקרקע, מאווררים את האדמה ומאפשרים השתרשות מיטבית. תוכלו לעשות זאת על ידי הוספת דשן או קומפוסט לאדמה, וחידוש המשאבים האלו בעת הצורך.

 2. גידול הירקות בעונה הנכונה

  יש ירקות שמתאימים לגידול קיץ ויש ירקות שמתאימים לגידול חורף. אם תנסו לשתול ברוקולי או כרובית בקיץ לדוגמה – רוב הסיכויים שהצמח רק יפרח ולא יניב לכם פירות כי חם לו מדי. 

 3. בחרו את המיקום הנכון 

  כאמור, גינת ירק מוצלחת זקוקה להרבה שמש וקצת צל אחר הצהריים. זה דורש מחשבה מסוימת, אז תקדישו זמן לצפייה בגינה האורגנית שלכם ובאור השמש ששוטף אותה לאורך היום. כמו כן, שימו לב לעצים שלכם ולשיחים השכנים – מה קורה כשהשמש מאירה על העץ? אם זו פינה מוצלת לאורך כל היום, תוכלו להתאים אותה לירקות עדינים שלא זקוקים להרבה שמש (לדוגמה, חסה נחשבת לירק חורפי, אבל אם יש לכם שטח מוצל רוב שעות היום, תוכלו לנסות לגדל אותה גם בקיץ).

 4. הקפידו על מרווחים בין הירקות

  כל ירק צריך את המרחב שלו כדי לגדול, ולכן מומלץ לא לצופף את הירקות יותר מדי. כאשר אתם רוכשים שתילים/זרעים, שאלו את המוכר במשתלה אילו מרווחים מתאימים לכל ירק, וכך תוכלו ליהנות מיבול גדול ואיכותי יותר.

 5. העדיפו שתילים על פני זרעים

  נכון, זה מדהים לראות כיצד זרע קטנטן גדל לירק גדול, אבל אחוזי ההצלחה של הנבטה והשרשה של זרעים קטנים יותר לעומת שתילים. אם יש לכם את הסבלנות לכך, רכשו ושתלו זרעים בגינת הירק שלכם. אם לא – שתילים הם עדיפים, ויניבו לכם תוצאות מהירות יותר.

 6. בחרו אזור שתילה תחת השמש

  כאמור, ירקות צריכים שמש כדי לגדול ולשגשג. בחרו אזור בגינה או בגג/מרפסת שלכם שמקבל שמש ישירה במשך למעלה מ-6 שעות לפחות כדי להשיג תוצאות טובות.

 7. בחרו צורת השקיה

  צריך להשקות את הגינה כל יום, אולי בחורף התדירות פוחתת. יש אנשים שמעדיפים השקיה ידנית עם צינור, אך חשוב לנו לציין שהחיסרון של השיטה הזו שאתם לעולם לא יכולים לדעת איזו כמות מים אתם נותנים לצמח, מדי יום הכמות משתנה ובמקרים מסוימים זה עלול לגרום אצלו לתגובת "הלם" וזה יתבטא בפירות. ההמלצה שלנו היא להתקין מערכת השקיה, תוכלו להפעיל אותה ידנית או עם מחשב וכך לפזר את ההשקיה לאורך כל היום.

 8. אל תשכחו לטפל במזיקים

  אין דבר מאכזב יותר מאשר לראות שגינת הירק שגידלתם וטיפחתם נאכלה על ידי מזיקים, ולא על ידכם. כדי שזה לא יקרה, דאגו לטפל במזיקים – עוד לפני שהם פולשים. תוכלו לעשות זאת באמצעות חומרי הדברה כימיים/אורגניים, או על ידי טיפוח של גורמים טבעיים שאוכלים מזיקים – כמו חיפושית פרת משה רבנו שניזונה מכנימות.

לסיכום

אלה היו רק העקרונות הבסיסיים להקמת גינת ירק ביתית, למען האמת – יש עוד המון מה ללמוד ויותר מזה, גם אחרי שתחשבו שאתם יודעים הכול, הגינה שלכם תפתיע ותלמד אתכם טוב. אין טעויות, יש רק התנסויות – קחו את זה בכיף ובאהבה ותתחילו לשתול את ירקות העונה.

צריכים עזרה עם תכנון הגינה שלכם? נשמח לעזור לכם. מוזמנים למלא פרטים ונחזור אליכם בהקדם או להתקשר אלינו – הגנן הנדיב.

אולי יעניין אותך?

גינה בבניין משותף
גינה בבית משותף

מצאתם את עצמכם מתפעלים מהגינות הקהילתיות בשכונות שבהן מתגוררים החברים או המשפחה? וזה ממש עשה לכם חשק להרים פרויקט של גינה קהילתית? האמת, שזה פחות

קרא עוד »
עיצוב תכנון והקמת גינות גג
גינות גג מעוצבות

חיי העיר מציעים אינספור דברים נפלאים – החל מחיי לילה תוססים, תרבות צבעונית, אוכל מצוין ועוד. יחד עם זאת, לעיתים קרובות אנשים מרגישים שהחיים האורבניים יכולים

קרא עוד »
גינת מרפסת

כיום יותר ויותר אנשים עוברים לגור בבניינים משותפים מתוך בחירה והעדפה אישית, אולם, הדבר היחידי שהם מתגעגעים אליו הוא ללא ספק היתרונות בבתי קרקע עם

קרא עוד »
גינת ירק אורגנית

אז קראתם יותר ויותר כמה זה נחמד לגדל גינת ירק קטנה בבית – אבל אתם בכלל לא יודעים מאיפה להתחיל, מה צריך? האם אפשר לגדל

קרא עוד »
גינה אנגלית
גינה אנגלית

אם יצא לכם לבקר באנגליה וכשחזרתם לארץ חשבתם על הקמת גינה אנגלית בחצר ביתכם, בוודאי ראיתם בדמיונכם גינה גדולה ומוקפדת עם ערוגות פרחים צבעוניות ושבילים

קרא עוד »
עיצוב גינה יוקרתית
גינה טרופית

יכול להיות שהחיבה של ישראלים לדרום אמריקה ויעדים אקזוטיים היא זו שהפכה את הגינות הטרופיות לבחירה פופולאריות כל כך, ועם הצלחה קשה להתווכח. הגינה הטרופית

קרא עוד »
גינה יפנית
גינה יפנית

מבין כל סגנונות הגינות האקזוטיות, אין ספק שגינה יפנית היא אחת מהיותר פופולאריות כיום. בעולם המערבי קיימת אי בהירות מסוימת לגבי מהי גינה יפנית "אמיתית"

קרא עוד »
גינה אורבנית
גינה אורבנית

כשאנחנו מדברים על גינה אורבנית אנחנו בדרך כלל לא מדברים על סוג ספציפי אחד של גינה, אלא על כל גינה שבנויה כך שתוכל לנצל שטח

קרא עוד »
שירותים נוספים
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן