סוגי דשן

כל קרקע ואדמה זקוקות לחומרי הזנה שונים כדי לשגשג ולהיות בריאות לאורך זמן. החומרים להן הן זקוקות נמצאים בדשן, אשר מכיל זרחן, חנקן, יסודות קורט וגם אשלגן, שמזינים את האדמה ומאפשרים לה לספק את התנאים האידיאליים לכל מה שגדל עליה. על מנת שהאדמה שלכם תיהיה בריאה, ירוקה ועמידה, חשוב לדשן אותה בצורה נכונה, וכאן נלמד כיצד לעשות זאת.

תוכן עניינים

למה חשוב לדשן את הקרקע?

דשן הוא החומר המזין את הקרקע שלנו, ככל שהדשן יהיה איכותי ועשיר יותר בנוטריינטים כך הגידולים שלכם יהיו בריאים יותר, יפים יותר ועמידים יותר.

דשן לקרקע ואדמה חקלאית

סוגי דשן לגינה, לדשא ולחקלאות

כיום יש בשוק מספר סוגי דשן שמיועדים במיוחד לדשא, אך לא רק ולכל אחד מהם יתרונות וחסרונות הייחודיים לו:

דשן אורגני

הומוס תולעים אדומות

דשן אורגני הוא דשן טבעי, אשר מכיל תרכובות פחמן, שנועדו לשפר את איכות הקרקע. דשנים מהסוג הזה מכילים רכיבים טבעיים שמקורם מצמחים, בעלי חיים או דגים, כמו עלים בתהליכי פירוק, זבל של חיות, והם מוכנים בתהליך ייחודי בקומפוסטרים ייעודיים. לסוג הדשן הייחודי הזה יש מספר יתרונות בולטים:

יתרונות של דשן אורגני:

 • שיפור הרכב הקרקע: דשן אורגני משפר את הרכב הקרקע, הודות לרכיבים הטבעיים שהוא מכיל. התוצאה היא שיפור התכונות של הקרקע, לרבות אגירת מים והרכב הנוטריינטים בקרקע.
 • ידידותיות לסביבה: דשנים מלאכותיים, כמו חומרים לא טבעיים אחרים, אינם ידידותיים לסביבה, בלשון המעטה. הרכיבים של החומרים האלו מחלחלים למי השתייה, והם גם מזיקים לקרקע ולהרכב שלה. לעומת זאת, דשן אורגני הוא ידידותי לסביבה מפני שהוא מורכב מחומרים טבעיים שעוברים מעגל שלם, ותורמים לבריאות הסביבה.
 • שגשוג מיקרובים: כאמור, דשן אורגני עשיר בפחמן, רכיב חיוני עבור מיקרובים מסוגים שונים. מיקרובים בקרקע ניזונים מהפחמן ומרכיבים נוספים בדשן, והם מייעלים ומשפרים את צמיחת הגידולים שעל הקרקע. בתהליכים מיוחדים, המיקרובים מייצרים חומרים חיוניים עבור האדמה, והיא נהנית מצמיחה מיטבית ובריאה, ללא כימיקלים.
 • הפחתת הצורך בחומרי הדברה: חומרי דישון אורגניים מאפשרים להפחית את הצורך בחומרי הדברה שונים. החומרים האלו מאפשרים לגינה להיות עמידה יותר בפניי מזיקים שונים, מה שמאפשר ליהנות מגינה ללא הדברה בכימיקלים.
 • הפחתת הנזק: חומרי דישון שאינם אורגניים מכילים כימיקלים שונים שמזיקים לשורשים, לקרקע ולכל מה שגדל עליה. לעומת זאת, דשן אורגני מזין את האדמה, בלי להזיק לחלקייה השונים.

חסרונות של דשן אורגני:

לצד היתרונות של דשן אורגני, יש לו גם מספר חסרונות שחשוב להכיר:

 • הרכב לא אחיד: הרכב של שק דשן אורגני אחד לא יהיה זהה להרכבו של שק אחר מאותו סוג. תהליכי ההפקה הטבעיים של דשן אורגני מביאים לשוני בין סוג דשן אחד לאחר, ולכן חשוב לבחור בדשן איכותי שנבדק מבחינת הרכבו ואיכותו.
 • רמות נוטריינטים נמוכות: רמות חומרי ההזנה בדשן אורגני הן נמוכות יחסית לדשן מלאכותי. בנוסף, הנוטריינטים השונים נמצאים יחד במבנים כימיים שדורשים פירוק עבור הזנת הקרקע. כתוצאה מכך, תהליך הצמיחה והלבלוב, בייחוד בהתחלה, עלול להיות איטי, ונדרשת הסתגלות שלכם וגם של הקרקע לסוג הדשן הזה.

דוגמאות לדשן אורגני

 • קומפוסט
 • הומוס

ההבדלים בין הומוס וקומפוסט – במאמר הבא.

דשן נוזלי

דשן נוזלי

דשן נוזלי, כפי ששמו מרמז, הוא דשן בתרכובת נוזלית. דשן אורגני, שהזכרנו קודם, הוא דשן מוצק שמערבבים לתוך האדמה, אך הדשן הנוזלי הוא שונה. דשן מהסוג הזה מתיזים על האזור אותו נרצה לדשן, והוא מכיל את חומרי ההזנה הנדרשים לשגשוג של הצומח. ישנם מספר סוגים של דשן נוזלי: דשן נוזלי מוכן לשימוש, דשן נוזלי שצריך למהול במים, ודשן באבקה שצריך למהול במים כדי שיהפוך לנוזל. כמו דשן אורגני, גם לדשן נוזלי יש יתרונות וחסרונות שונים:

יתרונות של דשן נוזלי:

 • קלות השימוש: דשן נוזלי (ברגע שהוא מוכן) הוא קל מאוד לשימוש. כל שצריך לעשות הוא לרסס את הדשן הזה על האזור הרצוי, והוא יעשה את השאר.
 • הרכב אחיד: כאשר אתם משתמשים בדשן נוזלי מסוג מסוים, אתם יכולים להיות בטוחים שההרכב של שאר הבקבוקים יהיה זהה. הודות לכך, הדשא שלכם יקבל את הנוטריינטים שהוא צריך באופן עקבי, וישגשג בצורה נפלאה.
 • מתאים לזריעה התחלתית ולדישון של דשא בצמיחה: נוזל דישון דשא מתאים ליישום על אדמה לפני שתילה של שטיחי דשא, וגם אחריה. כלומר, אתם יכולים לדשן את הדשא שלכם בכל שלבי החיים שלו בקלות ובמהירות עם סוג הדשן הזה.

חסרונות של דשן נוזלי

 • מצריך שימוש תדיר: בגלל הרכבו הנוזלי, יש להשתמש בדשן נוזלי לעתים קרובות יחסית. זה עלול להוביל לעלויות גבוהות למדי, ולעתים גם לדישון יתר.
 • מחיר גבוה יחסית: מחירו של דשן נוזלי נחשב לגבוה למדי לעומת סוגי דשן אחרים. אם מדשנים גינות קטנות, המחיר הוא זניח, אך אם אתם מעוניינים לדשן שטחים גדולים – מחיר הדישון עם סוג הדשן הזה עלול להיות גבוה במיוחד.
 • התוצאות נשמרות לטווח קצר יחסית: כאשר משקים צמח בדשן נוזלי, רואים תוך זמן קצר שהוא ירוק וחיוני במיוחד. אולם, מדובר בתוצאות קצרות טווח, שכן במקרים רבים הדשן הזה מעכב את צמיחת השורשים, ובכך פוגע בצמיחתו לטווח הארוך.

דשן כימי

דשן כימי

דשן כימי הוא דשן שמיוצר במפעל באמצעות תגובות כימיות, כלומר דשן שנוצר בתהליך מלאכותי ולא בתהליך טבעי. לכן, סוג הדשן הזה ידוע גם כ"דשן סינתטי", או "דשן א-אורגני". לדשן מהסוג הזה יש יתרונות וחסרונות מסוימים, כמו:

יתרונות של דשן כימי:

 • ייצור מבוקר והרכב קבוע: דשן כימי מיוצר במפעלים, בתהליך מבוקר ומפוקח. הודות לכך, הרכב הדשן הוא אחיד בכל ייצור מחדש, ומתאים לשגשוג מיטבי של הצומח.
 • תגית מחיר נמוכה: דשן כימי הוא זול יחסית לדשן אורגני, מה שמהווה יתרון עבור קרקעות ואדמות חקלאיות גדולות שדורשות כמות גדולה של דשן.
 • תוצאות מהירות: כאשר משתמשים בדשן כימי, ניתן לראות תוצאות מהירות, תוך ימים סבורים בלבד. דשן מהסוג הזה משחרר רכיבי הזנה לתוך האדמה בקצב מהיר יחסית, כך שהיא משגשגת תוך זמן קצר.

חסרונות של דשן כימי:

 • אינו ידידותי לסביבה: ההליכים הכימיים שיוצרים את הדשן הכימי אינם מיטיבים עם הסביבה. בתהליך היצירה של דשן כימי משתמשים בחומרי נפט, ונוצר זיהום של המים, עקב חלחול כימיקליים למקורות מים. בנוסף, תהליך הייצור דורש אנרגיה רבה, ולכן הוא מביא לזיהום הסביבה.
 • אינו משפר את הרכב הקרקע: כאמור, דשן אורגני תורם לשיפור הרכב הקרקע. בניגוד אליו, דשן כימי אינו משפר את הרכב הקרקע, את בריאות הקרקע ואינו תורם לשגשוג אורגניזמים ביולוגיים מפני שאינו מכיל רכיב חיוני לשם כך: הפחמן.
 • מביא להצטברות של חומרים רעילים: דשן כימי אינו מומלץ לשימוש תדיר, או לשימוש ארוך טווח, מפני שהוא מביא להצטברות של חומרים רעילים בקרקע. בין החומרים האלו ניתן למנות קדמיום, אורניום וארסן. הצטברות של הרכיבים האלו עלולה להוביל לשחרור של גזי חממה, ולשינוי ברמות החומציות של האדמה באופן שלילי, מה שמזיק לסביבה ולצמחים בגינה.
 • סיכון לדישון יתר: בשל העובדה שחומרי ההזנה בדשן כימי משתחררים מהר, נוצר פעמים רבות מצב של דישון-יתר. לכן, זה קשה לדשן מדשאות עם דשן כימי בלי להגזים בכמויות. דישון יתר עלול לגרום להרג של צמחים אחרים בגינה, ולהרוס את האיזון באקוסיסטמה הזו

לסיכום

דשן הוא חומר חיוני עבור קרקעות וצמחים ככלל, ועבור דשא בפרט. כאשר קרקע מקבלת את חומרי ההזנה הנחוצים לה בזמן הנכון ובכמות הנכונה, היא משגשג ומוסיף חן רב לכל מה שתבחרו לגדל עליה. דישון דורש איזון עדין, ומרבית האנשים לא בטוחים כיצד לדשן את הקרקע שלהם בצורה מיטבית, מתי לעשות זאת, ובאיזה דשן להשתמש. למרבה השמחה, כאן ב"גנן הנדיב" זמין לכם ייעוץ מקצועי בכל הנוגע לטיפוח גינות, לרבות דישון.

 

סוגי דשן
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן