צמחים למרפסת – טיפים לבחירת צמחים למרפסת

צמחים למרפסת ולגידול על הגג הם עולם שלם ומופלא, שמאוד התפתח בשנים האחרונות. אחד מתופעות הלוואי החיוביות של הקורונה היא שבעקבות שהייה ממושכת בבית, אנשים רבים הקימו גינות על הגג ובמרפסת, פשוט מדהים! אפשר בקלות לפתח את התחום הזה, בין אם יש לכם מרפסת בגודל שני מ"ר או 20 מ"ר, כל אחד יכול למצוא את הסגנון שלו ולפתח אותו.

במדריך הבא נספר על סוגי צמחים למרפסת, איך לבחור אותם בהתאם לכיוון המרפסת, מתי לשתול וכיצד לתחזק, וכל מיני עצות מעשיות. תיהנו!

צמחים למרפסת שמש מזרחית

צמחייה למרפסת – אילו סוגים יש?

לפני שנצלול פנימה ונתעמק בשאלה איך לבחור צמחים למרפסת, בואו נתחיל בסקירה של סוגי הצמחים שמתאימים לגינה במרפסת ולגג. לאחר מכן יהיה לנו קל יותר לבחור את הצמחים שנרצה, בהתאם לסוגי הצמחים המתאימים למרפסת שלנו:

 • מטפסים ושיחים – צמח מטפס למרפסת הוא בהחלט תענוג גדול ומשדרג כל מרפסת! ישנם סוגים רבים של מטפסים ושיחים שתוכלו ליהנות מהם במרפסת או בגג שלכם: שיח אברהם, ציפור גן עדן, יסמין, פסיפלורה, יערה יפנית, סמבוק שחוק, שפלרה, דרצנה, שרך, לילך מצוי, גפן, פיקוס, מורן החורש, היביסקוס, המליה ורבים נוספים.
 • צמחים נופלים למרפסת / צמחים נשפכים – צמחים נופלים למרפסת תוכלו לתלות גבוה והם פשוט מקשטים לכם את המרפסת: סיגלית אוסטרלית, ארכובית קרקפתית, דיכונדרה כסופה, פלקטרנטוס, וינקה זוחלת ועוד. אופן הצמיחה של צמחים אלו הוא בעצם נשפך כלפי מטה, הם מוסיפים תחושה של ג'ונגל, בכמויות הנכונות ובמיקומים המתאימים, אלו בהחלט צמחים מומלצים למרפסת.
 • עצי פרי ונוי – במשפחה הזו יש לכם מגוון רחב של עצים, בהחלט תוכלו לשתול אותם במרפסת או בגג, רק חשוב לשים לב לשתול את העצים המתאימים לכיוון המרפסת, נפרט על כך בהמשך. החל מעץ זית, עצי הדר, דרך שסק, מנגו, פיקוס ורימון וכלה בדקלים למיניהם, זנים של אלונים, מורינגה, ואפילו תפוז ננסי, אתם בהחלט יכולים לעוף על העצים במרפסת שלכם, אלו נחשבים צמחים עמידים במרפסת, ונותנים מצע טוב ורחב לכל המרפסת / הגג.
 • רב שנתיים – במשפחת הרב שנתיים נמצא צמחים שילוו אותנו לאורך כל השנה, איזה כיף! יש פה מבחר גדול מאוד, ובהתאם למיקום המרפסת תוכלו לבחור: פטוניה, אלוורה, דרניון, חרצית, יהודי נודד, קיסוס, סיגלית אוסטרלית, ועוד.
 • סוקולנטים – הסוקולנטים הם צמחים עמידים למרפסת, ממש מושלמים עבורה. הם בשרניים (סוקולנט פירושו עסיס באיטלקית) שאוהבים לאגור מים ממש בתוכם, ולספק לעצמם את הכמות הנדרשת בתדירות שמתאימה להם. הם גדלים בסביבה של שמש רבה, ובמרפסת הם ממש מתאימים, מכיוון שלא דורשים השקיה רבה או תשומת לב מיוחד. חלבלוב, ניצנית, צורית, קרסולה, מלפורה, נציץ, ניצחה, לוונדר וסוגים רבים נוספים, יהפכו את המרפסת שלכם לאחד המרחבים המיוחדים ביותר.
 • צמחי תבלין צמחי תבלין הוא לחלוטין עולם שלם, וכייפי מאוד! אתם יכולים לגדל במרפסת תבלינים לבית, בכיף ובהנאה רבה. החל מכוסברה, פטרוזילה, חסה וסלרי, דרך בזיליקום, מרווה רפואית, רוזמרין, נענע ומליסה, ועד אורגנו, גרניום, שיבה, זוטה לבנה ועוד, המרפסת או הגג שלכם לגמרי יכולים להיות ממלכת תבלינים משובחת!
איך לגדל עשבי תיבול בבית

צמחים מומולצים למרפסת - כיצד לבחור צמחים למרפסת בהתאם לכיוונה?

כל מרפסת מכוונת לכיוון אחר ובהתאם לכך המידה של חשיפת השמש משפיעה על סוגי הצמחים שכדאי לשתול בה, על מנת שהמרפסת תצמח ותפרח כמה שיותר. בואו נפרט מה כל כיוון אומר מבחינת השמש והצמחיה, ואלו סוגי צמחים מתאימים לו. לאחר מכן, כל מה שנשאר לכם הוא להתאים את סוג הצמח לכיוון המרפסת, ולבחור את הצמחים שאתם אוהבים!

מרפסת דרומית – מאופיינת בשמש רבה והמון אור, הצמחים שמתאימים לה הם צמחים למרפסת שמש מלאה, כאלו שלא זקוקים להרבה מים, כגון סוקולנטים, עצי פרי למיניהם, שיחים ומטפסים ועוד. הנה כמה רעיונות עבור צמחים למרפסת שמש מלאה, שפונה לכיוון דרום:

– עצי פרי  ונוי(עץ זית, ברוש טוטם, זנים של אלות, שסק, רימון, תאנה, מנגו, אבוקדו, ליצ'י, פיקוד ועוד),

– צמח מטפס למרפסת וגם שיחים (גויאבה תותית, סמבוק שחור, הדס מצוי, מורן החורש, שיח אברהם, מיני יסמין ועוד),
– רב שנתיים (גרניום, דרדר מאפיק, בולבין, חרצית הגננים, גזניה אשונה, מרווה צחורה (ועוד),

– צמחי תבלין (אורגנו, זוטה לבנה, מרווה רפואית, גרניום לימוני, לוונדר, שיבה, רוזמרין ועוד),

– סוקולנטים (סביון, קרסולה, צורית, ניצחה, ניצנית, טלמון, מלפורה (ועוד).

מרפסת צפונית – בצד הצפוני פחות חם ושמשי מצדדים אחרים, אין פה הרבה שמש ישירה, ולכן אני ממליץ בצד בצפוני לשלב צמחיה טרופית, שאוהבת לחות ולא זקוקה לשמש ישירה ברמה גבוהה. תוכלו ליהנות כאן בין היתר מהצמחים, השיחים והעצים הבאים:

– עצים ודקלים (אלה ארץ ישראלית, חרוב, עץ זית, ברוש, תות זכר ועוד),

– צמח מטפס למרפסת / שיח (יערה יפנית, שפלרה, דרצנה, פיקוס, אוזן פיל, לילך מצוי, בת אביב ועוד),
– רב שנתיים (יהודי נודד, סיגלית אוסטרלית, קיסוס, פיקוס זוחל, דיכונדרה ועוד),

– צמחי תבלין (כוסברה, פטרוזיליה, חסה, סלרי, נענע, מליסה, בזיליקום ועוד),

– סוקולנטים (אלוורה, אפטניה, קלינייה זוחלת, ניצנית ועוד).

מרפסת מערבית – המרפסת המערבית לא מקבלת המון שמש, הרי השמש מגיעה אליה רק אחרי הצהריים, כשכבר אינה חזקה, ולכן תוכלו ליהנות ממגוון צמחים בשמש מערבית כגון מטפסים, צמחים נופלים, עצי פרי למיניהם, צמחי תבלין ורב שנתיים למיניהם. תוכלו ליהנות כאן בין היתר מהצמחים, השיחים והעצים הבאים:

– עצי פרי ונוי ( עצי הדר, פיקוס, מנגו, תאנה, אלות למיניהן, אלונים למיניהם, ליצ'י, שסק, רימון ועוד),

– שיחים ומטפסים (ציפור גן עדן, היביסקוס, המליה, מורן החורש, שיח אברהם, סמבוק שחור, פסיפלורה, זני יסמין, ועוד),
– רב שנתיים (מרוות נוי, לפיפופית הבטטה, גזניה אשונה, דרדר מאפיר, סיגלית אוסטרלית ועוד),

– צמחי תבלין (רוזמרין, נענע, לימונית, לואיזה, גרניום לימוני, לוונדר, טימין, זעתר ועוד),

מרפסת מזרחית – מזריחה ועד שקיעה.. המרפסת הזו מקבלת את השמש במלוא הדרה, כמעט בכל שעות היום. תוכלו ליהנות כאן בין היתר מהצמחים, השיחים והעצים הבאים:

– עצי פרי  ונוי(עצי הדר, דקל, תאנה, שסק, עץ זית, פיקוס ועוד),

– מטפסים ושיחים (זנים של יסמין, מורן החורש, ציפור גן עדן, סמבוק שחוק, עץ השמן, הדס מצוי ועוד),
– רב שנתיים (פטוניה, איריסין, דרדר מאפיר, דיאטס, אלוורה, גזניה ועוד),

– צמחי תבלין (בזיליקום, מרווה רפואית, גרניום, נענע, מליסה, לוונדר, זעתר, אורגנו ועוד),

– וכמובן סוקולנטים (קרסוליה למיניה, צורית למיניה, ניצחה, ניצנית, אפקטניה ועוד).

גינת גג עם כסאות ישיבה למרפסת

מה חשוב לדעת לגבי תחזוקה של צמחים למרפסת?

על מנת ליהנות ממרפסת פורחת וצבעונית, חשוב שנשים לב למספר פרמטרים:

 • שמש – כמו שכבר התייחסנו למעלה, יש לבדוק מה הכיוון של השמש ולהתאים את סוגי הצמחים, המטפסים, השיחים והעצים בהתאם. בנוסף לכיוון כדאי ללבדוק ולמדוד ממש פועל כמה שעות שמש וכמה שעות צל יש במרפסת במהלך היום.
 • מים – השאלה העיקרית שעלינו לשאול את עצמנו כאן היא האם יש נקודת מים במרפסת או אפשרות לשים נקודת מים במרפסת? אם כן, ההשקיה יכולה להיות ממוחשבת באמצעות מחשב השקיה וטפטפות, אם לא, ההשקיה תהיה ידנית.
 • ניקוז – מה קורה עם עודפי המים? במרפסת ובגג הם לא נבלעים באדמה, וחשוב היכן פתחי הניקוז במרפסת. מים עומדים במרפסת הם לא רק מסוכנים מבחינת החלקות ונפילות, אלא גם לא תברואתיים ומזמינים מזיקים שונים לגינה. תוכלו להניח מגשי ניקוז בתחתית כל אדנית ולעקוב אחריהם כיד לבדוק כמה מים הצמח מקבל.
 • גיזום, עישוב ותשומת לב – כמו כל גינה, גם במרפסת או בגג חשוב לגזום מדי פעם את חברינו הצמחים, לעשב, לנקות, לדשן.
תחזוקת צמחים במרפסת שמש

מתי שותלים צמחים למרפסת?

חשוב לקחת בחשבון נתונים כגון כיוון המרפסת, סוג הצמח, אבל בארצנו הנהדרת אפשר לשתול כמעט הכל בחורף ובקיץ! שתילה בקיץ יכולה להיות מאתגרת במרפסת דרומית, ואפשר לתת לאדניות לנוח מדי פעם בצל, אבל בהחלט אפשרי לשתול גם בקיץ! תאם יכולים להשיג במשתלות פרחי עונה, צמחים רב שנתיים ושפע רב, תמיד אפשר להתייעץ במשתלה או איתי, בכל מקרה האפשרויות לשתילה רבות אצלנו בארץ, במהלך כל השנה.

טיפים לפני שרוכשים צמחייה למרפסת

 1. התאמת הצמחים לכיוון המרפסת – העמקנו בנושא מספיק, פשוט חבל לי ולכם שחלק מהצמחים שלכם לא יחזיקו מעמד בגלל שלא לקחתן בחשבון את נושא הכיוון.
 2. תכנון מוקדם – לא משנה מה גודל המרפסת, גם עבור מרפסת קטנה כדאי לבדוק ולתכנן מה קונים, איפה מניחים, מה המרווח שכדאי שיהיה בין כל צמח, כיצד משקים, היכן פתחי הניקוז, ועוד. אני אישית ממליץ להעזר בשירותי אדריכלות נוף וגינות כדי להגיע לתוצאה הרצויה.
 3. התקנת מערכת ניקוז – אם יש לכם מרפסת או גג גדול, בהחלט יש מקום לחשוב על התקנת מערכת ניקוז באמצעות איש מקצוע!

צמחים למרפסת עם הגנן הנדיב

כמו שאתם רואים, גינה במרפסת היא בהחלט עולם עצום ומופלא, שיכול לבית ולמי שגר בו המון רווחה, אור בעיניים, ולב מתרגש. רוצים עזרה מקצועית בהקמת גינת חלומותיכם במרפסת? לא בטוחים שאתם בכיוון וזקוקים לעצה? מחפשים צמחים מומלצים למרפסת? עציצים למרפסת שמש מלאה? הגנן הנדיב כאן בשבילכם, לייעץ לעזור ולהקים גינות במרפסת ובגג.

צמחיה וצמחים למרספת שמש
שיטת עבודה
שיחת טלפון

בשיחת הטלפון נבין את הצרכים שלכם וניערך לפגישה בשטח, על מנת להבין באופן המקצועי ביותר כיצד נוכל להחיות את הגינה שלכם.

פגישה

נערוך פגישת הכרות וייעוץ בשטח שמטרתה להכיר את הגינה שלכם ותנאי השטח בצורה מעמיקה יותר, נספק ייעוץ מקצועי ונצא לדרך לאחר מתן הצעת מחיר מדויקת לשירותים הרלוונטיים לכם ובהתאם לתקציב שלכם.

עבודה אצל הלקוח

תכנון הוא המפתח להצלחה. אחרי ששיקללנו את גודל הגינה, תנאי השטח, התקציב והחזון שלכם נתחיל לתכנן את גינת החלומות שלכם, העבודה לא תתחיל לפני שתכנית העבודה לא תהיה לשביעות רצונכם.

קוצרים את הפירות

לאחר שלבי התכנון נבצע את העבודה בשטח, עם תשומת לב וירידה לפרטים הקטנים, דגש על עשייה אקולוגית, תוצאה אסתטית, בריאה, ובעלת אופק פתוח.

תחזוקה שוטפת

לאחר ביצוע העבודה, נמשיך ללוות אתכם בקצירת הפירות, תרתי משמע. תוכלו להיעזר בנו בתחזוקה, ליווי ובייעוץ מקצועי על מנת שתוכלו לבצע את העבודה בעצמכם, הכל בהתאם לצורך שלכם.

למה לבחור בנו? כי אכפת לנו!
יצירתיות

חשיבה מחוץ לקופסא ועבודה בתנאים "לא שיגרתיים". אנחנו רואים את התמונה הגדולה ובאמצעות תכנון ניתן לספק פתרונות לאזורים מאתגרים.

בוגר ביולוגיה ימית

בוגר ביולוגיה ימית המשלב ניסיון מעשי בשטח וידע מקצועי.

יחס אישי וליווי צמוד

אנחנו איתכם לאורך כל הדרך שלב אחרי שלב.

מקצועיות

הקפדה על סטנדרים גבוהים ותשומת לב לפרטים הקטנים.

שנים של ניסיון בגינון

תיק העבודות והרזומה שלנו מכיל פרוייקטים מזרע ועד יער מאכל.

גינות מרוצות
האיזורים שבהם אנחנו עובדים
יצירת קשר
דילוג לתוכן